S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Zróbmy krok od Stanów Zjednoczonych do Indusu.

JP Morgan podnosi prognozy gospodarcze Indii na 2024 r.

Bank inwestycyjny podniósł prognozę wzrostu gospodarczego na 2024 r. do 5,5% z 5%. Korekta jest następstwem najnowszych danych o produkcie krajowym brutto w tym tygodniu, które pokazały, że gospodarka Indii przyspieszyła o 6,1% w okresie styczeń-marzec, w porównaniu z 4,5% w poprzednim kwartale.

Gospodarka rozpoczęła rok "bardzo mocno, ponieważ wzrost był znacznie szybszy niż przewidywał konsensus rynkowy" - powiedziała Radhika Rao, główna ekonomistka DBS Bank.

"Zwracamy uwagę na utrzymującą się siłę indyjskiego eksportu usług i na to, że eksport towarów cyklicznie radził sobie lepiej niż oczekiwano" - powiedział JPMorgan w nocie.

Pojawiło się również "kilka pozytywnych niespodzianek, w tym produkcja przemysłowa, budowlana i rolna... wzrost inwestycji w środki trwałe również wypadł lepiej" - powiedział Rao w czwartkowym programie CNBC "Street Signs Asia".

Jednocześnie jednak JPMorgan pozostaje ostrożny co do perspektyw wzrostu gospodarczego kraju w przyszłym roku. Chociaż rząd ogłosił wzrost wydatków kapitałowych, potrzeba czasu, aby przełożyło się to na szerszy cykl inwestycji prywatnych. "W ciągu ostatnich sześciu miesięcy zaobserwowaliśmy zauważalny spadek bezpośrednich inwestycji zagranicznych na całym świecie" - powiedział Aziz, dodając, że spadły one również w Indiach i Chinach. Bank inwestycyjny spodziewa się również spadku eksportu z Indii, ponieważ globalny wzrost spowalnia, a bardziej zaawansowane gospodarki zmierzają w kierunku recesji.

Jak to widzicie moi drodzy? ... Miesiąc temu rozmawialiśmy tutaj o rynku i przeważał pogląd, że postrzegacie go jako interesującą okazję. Czy nastawienie się zmieniło lub czy znalazłeś i włączyłeś do swojego portfela jakąś konkretną spółkę na tym rynku? 😊


Czy ktoś ma ulubione indyjskie zapasy? :)

Niestety nie, tylko ETFy, to prawda jak piszą tu inni, że trudniej znaleźć, broker u którego jestem nie ma tego rynku, tylko ten jeden ETF. 🤦‍♂️

Szczególnie trudno znaleźć informacje z tego regionu... :-D

Jak dotąd jedyną ekspozycję (i to niemałą) na rynek indyjski mam w $BTI-0.4%. Posiada ≈1/3 indyjskiego konglomeratu ITC, który rośnie od dłuższego czasu i spodziewam się, że będzie tak dalej. Nadal zwiększam swoją pozycję w $BTI-0.4%. Poza tym moje nastawienie jest wciąż takie samo - chciałbym jakoś zaangażować się w inwestowanie w postaci jakichś indyjskich ETF-ów, ale chyba jestem na to zbyt leniwy/konserwatywny.

Posiadam również$BTI-0.4%, nie wiedziałem, że ma taki związek z Indiami. W przeciwnym razie byłem z brokerem eToro, którego głównie używam, więc jest jeden ETF. Ale jest trochę konserwatywny, jak mówisz, są małe ruchy.

Który to jest, proszę? Powoli przechodzę z eToro na IBKR ze względu na mniejszy wybór.