S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Taková malá studená páteční sprška...

Tržní legenda Jim Rogers: Čekám nejhorší medvědí trend za celou svoji kariéru.

Slavný investor Jim Rogers se připravuje na nejdrsnější medvědí trh, jaký kdy zažil. Sazby podle něj zůstanou po delší dobu na vyšší úrovni, pod americkým dolarem se houpe židle a do budoucna by měly být nadále zajímavou investicí komodity, uvedl v rozhovoru pro Real Vision.

Co v rozhovoru pro Real Vision mimo jiné zaznělo?

1. Příští medvědí trend bude nejhorší, jaký jsem kdy zažil. Důvodem je zadlužení, které v uplynulých 14 letech rostlo raketovým tempem. I krize roku 2008 byla vyvolána velkými dluhy, ve srovnání s těmi současnými šlo ale zlomky.

2. Nepřestávám mít obavy z toho, co zase politici (ve Washingtonu, v tomto případně kvůli dluhovému stropu, ale je to dlouhodobá záležitost) předvedou. Podle mě nemají ponětí o tom, co by měli dělat.

3. Mnoho zemí hledá alternativu za americký dolar. Částečně kvůli výraznému zadlužení USA, částečně po zkušenostech s použitím americké měny jako geopolitické zbraně (proti Rusku). Čekám, že do 2-3 let se na devizovém trhu něco semele.

4. Sazby budou muset ještě vzrůst, aby se uhasil inflační požár. Svět ještě nezažil takové zadlužování a "tištění peněz" jako v posledních letech. Než se problémy vyřeší, bude to (muset) opravdu hodně bolet.

5. Všechny trhy budou mít problémy – akciové, dluhopisové, nemovitostní, měnové, zkrátka všechny. Pokud to budete chtít v rámci portfolia zvládnout, měli byste chápat, co to je sázka na pokles, ale hlavně to, k čemu je dobrá hotovost.

6. Nemyslím si, že svět přejde na bitcoin. Budeme v maximální míře pracovat s digitálními penězi, ale budou to peníze kontrolované vládami.

7. Nejlepší investiční ochranou proti inflaci jsou reálná aktiva. A reálná aktiva jsou zejména komodity. Stále nevidím levnější investici než právě komodity.

Za mě jsou nejzajímavější obavy o americký dolar - hraje mi to do not "pro cryptoměny" :)

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Vždy jsou určití lidé hrozně optimističtí a stejně tak negativní, občas to někomu vyjde, ale jak všichni víme, ani Warren Buffet neví, jestli půjdou trhy nahoru, dolů, doprava, doleva, nebo se budou točit v kolečku. :P

Je fakt, že jsem k těmhle "senzačním článkům" už poměrně "apatický"... taky to spíš vnímám jako snahu zviditelnit se a přijít se svým radikálním senzačním názorem :)

Momentálně to moc nevypadá, ale může to být pouze klid před bouří. Pokud trh projde na nová minima, tak to bude ta největší světová událost za poslední roky.

Já bych si ta minima osobně moc přál :-D

Souhlasím prakticky se všemi body, nejvíc se obávám té situace okolo USD. Hotovost je dobré držet, pokud to fakt spadne, pro lidi co mají cash to bude zlatý důl.

Jen bych tu hotovost nedržel v USD... :-D

To je jasný. Za mě z toho lze teoreticky vytřískat maximum držením yenu a ve více konzervativním případě btc. Samozřejmě je to gambling 😀😀

Všetko relevantné body, ale treba si uvedomiť jednu zásadnú vec a tou je:

trhy ≠ ekonomika

ak by to tak bolo, tak by sme v posledných rokoch nevideli trhy rásť, lebo ekonomické ukazovatele sú najhoršie za posledných 30 a možno aj viac rokov.

Strašiť strašiť strasit ..

Klidně to tak může být, ten dluh je šílenost a pořád se jede dál a dál než se narazí.

Oh no! Anyway… 😂

To je opravdu sprcha, Snad to tak nebude i když pravda na tom je celkem dost no. A hlavně ten bod 3 mě celkem děsí taky, to jak prostě pořád dokola se zvedá dluhový strop a peníze se tisknout prostě v klidu dál. A jak je uvedeno, za poslední roky se vytisko opravdu hrozně moc peněz a jednou ty následky z toho přijdou a to bude pak průser.

oprava, bod 4😊

Přesně, taky jsem přemýšlel nejvíc nad tou 4kou... kam až to může jít. Ty peníze už nezmizí, musí se to jednou "sesypat" protože není možné jen tisknout nové navždycky... a doufám, že ten pád vystřelí BTC a ETH konečně na ten měsíc :-D

Já vsazim na to, že to skončí hyperinflaci a mám v plánu to zohlednit v portfoliu.

Jak by si zohlednil hyperinflaci? ... člověk to neodhadne přesně, ale myslíš že brzy sebereš longy a budeš trh většinově shortovat?