S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Mały zimny piątkowy prysznic...

Legenda rynku Jim Rogers: Spodziewam się najgorszego trendu niedźwiedzia w mojej karierze.

Słynny inwestor Jim Rogers przygotowuje się na najtrudniejszy rynek niedźwiedzia, jaki kiedykolwiek widział. Oczekuje się, że stopy procentowe pozostaną wyższe przez dłuższy czas, leżak kołysze się pod dolarem amerykańskim, a towary powinny nadal być interesującą inwestycją w przyszłości, powiedział Real Vision.

Co między innymi zostało powiedziane w wywiadzie dla Real Vision?

1) Następny trend niedźwiedzi będzie najgorszym, jaki kiedykolwiek widziałem. Wynika to z zadłużenia, które w ciągu ostatnich 14 lat rosło w zawrotnym tempie. Nawet kryzys z 2008 r. został wywołany przez duże długi, ale były one ułamkami w porównaniu z obecnymi.

2. Ciągle martwię się o to, co znowu pokażą politycy (w Waszyngtonie, w tym przypadku prawdopodobnie z powodu limitu zadłużenia, ale to kwestia długoterminowa). Myślę, że nie mają pojęcia, co powinni robić.

3. Wiele krajów szuka alternatywy dla dolara amerykańskiego. Częściowo z powodu znacznego zadłużenia Stanów Zjednoczonych, częściowo po doświadczeniach z wykorzystaniem amerykańskiej waluty jako broni geopolitycznej (przeciwko Rosji). Spodziewam się, że w ciągu 2-3 lat coś pójdzie nie tak na rynku walutowym.

4) Stopy procentowe nadal będą musiały rosnąć, aby ugasić pożar inflacji. Świat nigdy nie widział takiego zadłużenia i "drukowania pieniędzy" jak w ostatnich latach. To będzie (musiało) bardzo boleć, zanim problemy zostaną rozwiązane.

5. Wszystkie rynki będą miały problemy - akcje, obligacje, nieruchomości, waluty, krótko mówiąc, wszystkie. Jeśli chcesz zarządzać tym w ramach swojego portfela, powinieneś rozumieć, czym jest zakład typu downside, ale co ważniejsze, do czego służy dobra gotówka.

6. Nie sądzę, że świat przestawi się na bitcoina. Będziemy pracować z cyfrowymi pieniędzmi w maksymalnym stopniu, ale będą to pieniądze kontrolowane przez rządy.

7. Najlepszą ochroną inwestycyjną przed inflacją są realne aktywa. Aktywa realne to w szczególności towary. Nadal nie widzę tańszej inwestycji niż towary.

Dla mnie najbardziej interesujące są obawy dotyczące dolara amerykańskiego - wpisuje się to w moje "pro kryptowalutowe" uwagi :)


Zawsze są ludzie, którzy są strasznie optymistyczni i równie negatywni, a czasami niektórzy mają rację, ale jak wszyscy wiemy, nawet Warren Buffet nie wie, czy rynki pójdą w górę, w dół, w prawo, w lewo, czy też będą się kręcić w kółko. :P

Faktem jest, że jestem już raczej "apatyczny" do tych "sensacyjnych artykułów"... Widzę to też bardziej jako wysiłek, aby stać się widocznym i wymyślić swoją radykalną sensacyjną opinię :)

W tej chwili nie wygląda to na wiele, ale może to być tylko cisza przed burzą. Jeśli rynek osiągnie nowe minima, będzie to największe globalne wydarzenie od lat.

Osobiście bardzo chciałbym te minima :-D

Zgadzam się z praktycznie wszystkimi twoimi punktami, moim największym zmartwieniem jest sytuacja USD. Gotówka jest dobra do trzymania, jeśli naprawdę się załamie, będzie to kopalnia złota dla ludzi, którzy mają gotówkę.

Po prostu nie trzymałbym gotówki w USD... :-D

To oczywiste. Dla mnie teoretycznie można na tym najwięcej zarobić trzymając jeny, a w bardziej konserwatywnym przypadku btc. Oczywiście to hazard 😀😀

Równie dobrze może tak być, dług jest szalony, a oni idą coraz dalej, zanim go osiągną.

O nie! W każdym razie... 😂

To naprawdę prysznic, miejmy nadzieję, że tak nie będzie, chociaż prawda jest taka, że raczej nie. A zwłaszcza punkt 3 też mnie trochę przeraża, sposób, w jaki ciągle podnoszą pułap zadłużenia, a drukowanie pieniędzy po prostu trwa. Jak już wspomniano, w ciągu ostatnich kilku lat wydrukowano strasznie dużo pieniędzy i pewnego dnia nadejdą tego konsekwencje, a wtedy będzie bałagan.

korekta, punkt 4😊

Dokładnie, myślałem też o 4 najbardziej... jak daleko to może się posunąć. Pieniądze nie znikną, w pewnym momencie muszą "upaść", bo nie można po prostu drukować nowych w nieskończoność... i mam nadzieję, że krach wystrzeli BTC i ETH w końcu na ten księżyc :-D

Stawiam na to, że zakończy się hiperinflacją i planuję uwzględnić to w moim portfelu.

Jak uwzględniłbyś hiperinflację? ... nie da się tego dokładnie oszacować, ale czy uważasz, że wkrótce zajmiesz długie pozycje i w większości skrócisz rynek?