S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Dochód pasywny w wysokości 300 dolarów miesięcznie: wybór firmy i strategia długoterminowa

Dzisiaj przyjrzymy się trzem najlepszym akcjom, które są w stanie wygenerować dochód pasywny w wysokości do 300 USD miesięcznie. Określimy wielkość inwestycji potrzebnych w każdej z firm oraz czas potrzebny do osiągnięcia zamierzonego celu. Nie myśl, że jest to jednorazowa inwestycja, która zapewni Ci pasywny dochód, chodzi o konsekwencję i trwałość, które nas tam zaprowadzą.

Ty też możesz zarobić 300 USD miesięcznie w formie dywidendy.

Dzisiaj przedstawię Ci 3 akcje, które doprowadzą nas do osiągnięcia dochodu pasywnego w wysokości 300 USD miesięcznie. Określimy liczbę akcji wymaganych od każdej spółki oraz oszacujemy czas potrzebny na realizację projektu. W przypadku wszystkich akcji dywidendowych zależy to od sposobu gromadzenia i wypłacania dywidendy lub od tego, ile bezpośrednio warte są akcje spółki.

1) Realty Income Corporation $O-0.2%

Stopa zwrotu z dywidendy wynosi obecnie 4,14%.

Po pierwsze, wprowadzenie do firmy:

Ten REIT detaliczny (REIT $O)-0.2% czerpie większość swoich przychodów z wynajmu powierzchni handlowych od najemców, których działalność opiera się na usługach, nie jest dyskrecjonalna i/lub charakteryzuje się niską ceną. Firmy te są mniej podatne na recesje gospodarcze oraz konkurencję ze strony handlu internetowego. Zwiększa to stabilność przychodów z najmu i tworzy przewidywalne przepływy pieniężne.

Połączenie tych trzech akcji pozwoli uzyskać dochód pasywny w wysokości 300 USD miesięcznie, co oznacza, że wymagana stopa zwrotu z każdej akcji będzie wynosić 100 USD miesięcznie. Przy obecnej wartości akcji podanej na wykresie, nasz dochód pasywny tworzy wartość 2,96 USD na akcję.

 • Oznacza to, że aby uzyskać miesięczny dochód pasywny w wysokości 100 USD (1200 USD rocznie), potrzebujemy 405 akcji o wartości 100 USD-0.2%.
 • Wymagana kwota inwestycji w tym przypadku wynosi 29 006 USD.

Jak już wspomniałem, jest to podejście długoterminowe i konsekwentne, które przyniesie efekt końcowy. Czy zbudowanie pozycji o wartości 29 006 USD na jednej akcji wydaje się nierealistyczne? Nie dla mnie.

 • Jeśli na przykład przyjmiemy horyzont 8 lat, to okaże się, że do uzyskania takiej kwoty potrzebna będzie miesięczna inwestycja w wysokości 302 USD (powtarzająca się co miesiąc).
 • Przy dłuższym horyzoncie czasowym ta miesięczna kwota oczywiście maleje.
 • Należy wziąć pod uwagę wahania cen akcji oraz wzrost lub spadek dywidendy na przestrzeni lat.

Należy również wziąć pod uwagę, że nie tylko uzyskuje się dochód pasywny, ale również silną pozycję w akcjach REIT. Ponownie, przyjmując 8-letni horyzont inwestycyjny, od 2014 r. spółka odnotowała prawie 100% wzrost wartości akcji, czego nie można lekceważyć.

2. AT&T Inc. $T+0.2%

Stopa zwrotu z dywidendy wynosi 4,68%.

Spółka telekomunikacyjna $T+0.2% jest obecna na rynku od wielu lat, dlatego znana jest z wysokiej dywidendy. W ostatnich latach wzrost spółki ulegał wahaniom, ale nie zmienia to faktu, że wypłaca ona dywidendy w rozsądnej wysokości. Przy dywidendzie wynoszącej 4,68% stopa zwrotu wynosi 1,1 USD na akcję.

Przy obecnej cenie 23,73 USD za akcję:

 • Ponownie prosimy o 100 USD miesięcznie (1200 USD rocznie). Wynika z tego, że do osiągnięcia wymaganej stopy zwrotu potrzebujemy 1090 akcji o wartości $T+0.2%. Łączna wartość inwestycji wyniesie więc 25 865 USD.
 • Ponownie wybieramy horyzont czasowy 8 lat i okazuje się, że wymagana miesięczna inwestycja wyniesie 269 USD.

Na razie spółka jest w fazie wyprzedaży, ale ten trend może się zmienić wraz z pojawieniem się sieci 5G, które mogą przynieść większe zyski. Należy również wziąć pod uwagę współczynnik ryzyka, ponieważ od 2000 r. spółka nie zdołała wznieść się ponad swoją ATH.

3. Duke Energy $DUK+0.4%

Dywidenda wynosi obecnie 3,43%.

Przy kapitalizacji rynkowej wynoszącej 81 mld USD firma DUK+0.4% jest drugim co do wielkości regulowanym przedsiębiorstwem energetycznym w USA. USDDUK+0.4% uzyskuje około 86% swoich przychodów z regulowanej energii elektrycznej, 9% z gazu i 5% z komercyjnych źródeł odnawialnych. Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej są jednymi z najbardziej defensywnych inwestycji na świecie z oczywistego powodu - ludzie i firmy potrzebują energii elektrycznej. Jedynym cyklicznym aspektem działalności gospodarczej jest to, że wyższy wzrost gospodarczy zwiększa zużycie energii elektrycznej.

Akcji energetycznych nie powinno zabraknąć w żadnym portfelu, niezależnie od tego, czy koncentrujemy się na wzroście, dywidendzie czy czymkolwiek innym. Spółka wnosi o wiele więcej do stołu, oprócz niezłej dywidendy w wysokości 3,43% (3,93 USD na akcję), jak na przykład przyzwoity roczny procentowy wzrost wartości, który do tej pory wyniósł 17,6%, co również nie powinno być dyskontowane przy budowaniu pozycji długoterminowej.

 • Firma wykonuje wspaniałą pracę, tworząc wartość dla swoich akcjonariuszy pomimo rosnących potrzeb w zakresie nakładów inwestycyjnych, ujemnych wolnych przepływów pieniężnych i dużego zadłużenia.
 • Akcjonariusze powinni oczekiwać stabilnych zysków kapitałowych, niskiego, ale trwałego wzrostu dywidendy, dużego bezpieczeństwa i zadowalającej stopy zwrotu z dywidendy.

Po cenie 114,86 USD za akcję:

 • Ponownie prosimy o 100 USD miesięcznie (1200 USD rocznie). Wyliczamy, że do uzyskania pożądanej stopy zwrotu potrzeba 305 akcji spółki. Całkowita wartość inwestycji wynosi nieco ponad 35 000 USD.
 • W przypadku tej pozycji ponownie założę, że jesteś regularnym inwestorem i masz pewien próg, który możesz zainwestować, więc dłuższy horyzont czasowy jest tu lepszy. Na przykład, przy horyzoncie 10-letnim, średnia miesięczna inwestycja wyniesie około 290 USD.

Wniosek

Tak jak obiecałem, tak też uczyniłem. Przedstawiłem strategię inwestycyjną, która pozwoli Ci osiągnąć dochód pasywny w wysokości 300 USD miesięcznie. Oczywiście, wymienione kwoty wyglądają gigantycznie, ale prawda jest taka, że portfel i pozycje w nim zajmowane to kwestia regularnych i długoterminowych inwestycji, i nie inaczej jest w przypadku strategii dywidendowej. Oczywiście ci, którzy dysponują tysiącami dolarów, mogą natychmiast zastosować tę strategię, ale moim głównym celem było przybliżenie jej zwykłemu inwestorowi z ograniczonym kapitałem inwestycyjnym.

 • Wszystkie liczby i obliczenia są przedstawione w takiej formie, w jakiej występują na YahooFinance

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet