S&P 500 ^GSPC 5,303.98 -0.08%
Tesla TSLA $178.14 +1.82%
Nvidia NVDA $938.35 -1.00%
Amazon AMZN $181.78 -0.96%
Meta META $466.06 -0.59%
Microsoft MSFT $427.66 +0.55%
Apple AAPL $191.78 +0.39%
Alphabet GOOG $178.32 -0.08%

Biraz soğuk bir Cuma duşu...

Piyasa efsanesi Jim Rogers: Kariyerimin en kötü ayı trendini bekliyorum.

Ünlü yatırımcı Jim Rogers, şimdiye kadar gördüğü en sert ayı piyasasına hazırlanıyor. Real Vision'a verdiği demeçte, faizlerin daha uzun süre yüksek kalmasının beklendiğini, ABD dolarının altındaki şezlongun sallandığını ve emtiaların ileriye dönük ilginç bir yatırım olmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Real Vision röportajında diğer şeylerin yanı sıra neler söylendi?

1. Bir sonraki ayı trendi şimdiye kadar gördüklerimin en kötüsü olacak. Bunun nedeni son 14 yılda roket hızıyla büyüyen borçlar. 2008 krizi bile büyük borçlar tarafından tetiklenmişti, ancak bunlar şimdikilerle karşılaştırıldığında küsurattı.

2. Politikacıların (Washington'da, bu durumda muhtemelen borç tavanı nedeniyle, ancak bu uzun vadeli bir mesele) tekrar ne göstereceği konusunda endişelenmeye devam ediyorum. Bence ne yapmaları gerektiği konusunda hiçbir fikirleri yok.

3. Birçok ülke ABD dolarına alternatif arıyor. Kısmen ABD'nin ciddi borçları nedeniyle, kısmen de ABD para birimini jeopolitik bir silah olarak kullanma deneyiminden sonra (Rusya'ya karşı). 2-3 yıl içinde döviz piyasasında bir şeylerin ters gitmesini bekliyorum.

4. Enflasyonist ateşi söndürmek için faizlerin yine de yükselmesi gerekecek. Dünya son yıllarda olduğu gibi hiç bu kadar borç ve "para basma" görmedi. Sorunlar çözülmeden önce çok can yakacak (yakmak zorunda).

5. Tüm piyasalarda sorunlar olacaktır - hisse senedi, tahvil, emlak, döviz, kısacası hepsinde. Bunu portföyünüzde yönetmek istiyorsanız, aşağı yönlü bir bahsin ne olduğunu, ama daha da önemlisi, iyi nakdin ne işe yaradığını anlamalısınız.

6. Dünyanın bitcoin'e geçeceğini sanmıyorum. Azami ölçüde dijital para ile çalışacağız, ancak bu hükümetler tarafından kontrol edilen para olacak.

7. Enflasyona karşı en iyi yatırım koruması reel varlıklardır. Reel varlıklar da özellikle emtiadır. Hala emtiadan daha ucuz bir yatırım görmüyorum.

Benim için en ilginç endişeler ABD doları ile ilgili - bu benim "kripto para yanlısı" notlarıma uyuyor :)


No comments yet