Držíte jednu z těchto 7 kryptoměn? V tom případě se jí radši zbavte než bude pozdě!

Revoluce Dogecoinu vynesla tuto žertovnou kryptoměnu téměř přes noc z 1 centu na 73 centů. Výsledkem byly stovky napodobenin, z nichž některé také zaznamenaly obrovské zisky, jako například Shiba Inu. Mezitím se serióznější hráči obrovským způsobem nafoukli. Bitcoin $BTC-USD se vyšplhal na více než 64 000 dolarů a Ethereum dosáhlo maxima přes 4 600 dolarů. Ne všechny kryptoměny jsou však stejné. Investoři si musí uvědomit, které kryptoměny prodat….než bude pozdě. Které kryptoměny tedy nestojí za to, aby nadále zůstávaly ve vašem portfoliu?

 

 

Shiba Inu $SHIB-USD 

Nelze popřít, že meme kryptoměny jsou zábavné. Věci se však rychle blíží docela seriózní úrovni toho, kdy už lidé ztrácejí enormní množství úspor. Tyto vtipné měny přerůstají přes hlavu a slibují, že "změní svět", aniž by měly legitimní plán. Shiba Inu je jedním z takových tokenů; slibuje přinést celému světu popularitu DeFi, ale nemůže překonat svůj status obyčejné meme kryptoměny.

 

Co přesně je konečným cílem této měny? Je součástí velmi robustního a upřímně řečeno působivého ekosystému kryptoměn. Ale s těmito tokeny se nedá nic dělat. Můžete je těžit, můžete je sázet, můžete s nimi hlasovat. Nemají však jiný konečný cíl než potenciální nárůst na hodnotě.

 

Ethereum Classic $ETC-USD 

Ethereum Classic je kryptoměna, která má na rozdíl od SHIB legitimní funkce. Díky DApps v síti Ethereum Classic lze pomocí mostů snadno a efektivně přesouvat krypto na jiné řetězce, utrácet krypto v reálných instancích a ověřovat transakce. V čem tedy spočívá nevýhoda Ethereum Classic? Všechno je to v názvu.

 

Ethereum Classic se zrodilo v důsledku hacknutí sítě v roce 2016. Mnoho lidí nebylo spokojeno se změnami, které Ethereum provedlo v blockchainu po tomto hacknutí. V důsledku toho se Ethereum Classic oddělilo od řetězce Ethereum a stalo se vlastní sítí.  Ethereum Classic se označuje jako "původní" Ethereum. Jako takový zůstává do značné míry nezměněn oproti tomu, jak Ethereum fungovalo před rokem 2016, a nemá žádné z vylepšení, které hlavní řetězec od té doby zavedl.

 

Důvod, proč se Ethereum Classic nehodí do vašeho portfolia, je dvojí. Prvním je, že měl celých pět let na to, aby rostl stejným nebo alespoň podobným tempem jako ETH. To se mu však nepodařilo. A zatímco do značné míry stagnoval, $ETH-USD raketově zvýšil svou hodnotu a tržní kapitalizaci a stal se druhou největší kryptoměnou všech dob.

 

Druhým problémem, který vyplývá z prvního, je, že jeho zisky jsou většinou spekulativní nákupy od krypto-pumpařů. Většinu svých zisků zaznamenalo toto krypto na vrcholu meme-coinového šílenství, kdy investoři do všeho házeli trochu peněz, aby zjistili, co se ujme. Určitě není na škodu, že má v názvu "Ethereum", což mu umožňuje svézt se na popularitě Etherea.

 

BitTorrent $BTT-USD 

Pokud jste na začátku až v polovině roku 2000 stahovali hodně obsahu z internetu, pravděpodobně znáte BitTorrent. Jedná se o komunitní platformu, do které uživatelé nahrávají velké soubory, které jsou pak po částech sdíleny a kopírovány mezi uživateli. Výsledkem je služba, kde lze šířit větší soubory, aniž by došlo k zahlcení sítí.

 

No a v roce 2018 koupila BitTorrent za 140 milionů dolarů blockchainová mediální síť Tron a udělala z ní kryptoměnu. Uživatelé nyní mohou tokeny BTT vyměnit za vyšší rychlost stahování, díky čemuž získají prostřednictvím BitTorrentu také přístup k blockchainovému produktu DLive.

 

DLive je blockchainová platforma pro sdílení obsahu, kde mohou tvůrci zpeněžit obsah, aniž by ho museli sdílet se sítí. Největším lákadlem DLive je, že jde o platformu pro sdílení obsahu bez cenzury. Uživatelé mohou na platformě vyzkoušet vše, co chtějí, aniž by podléhali pravidlům a regulacím populárních platforem pro obsah, jako je Reddit nebo YouTube. Velká část využití BTT je spojena se sázkami na platformě DLive; držitelé BTT vydělávají 5 % ze všech transakcí provedených na platformě.

 

DLive však letos trpí v důsledku vzpoury v budově amerického Kapitolu 6. ledna. Platforma je stále populárnější mezi krajně pravicovými extremisty, kteří jsou naštvaní na platformy sociálních médií vůči extrémnímu ideologickému obsahu. Pomocí DLive mohli extremisté 6. ledna vysílat obsah v Kapitolu. Na DLive už není nic, co by nebylo k dispozici na YouTube. Uživatelé se tak jednoduše vrátí k robustnější a pohodlnější možnosti. Menší návštěvnost se projeví v menším počtu transakcí, což bude demotivovat sázení BTT, čímž se jeho hlavní funkce stane do značné míry zastaralou.

 

Bitcoin Gold $BTG-USD 

Další případ záměny identity, Bitcoin Gold, je příliš podobně pojmenovaný hard fork Bitcoinu z roku 2017. Před čtyřmi lety se velké hard forky zdály být stále častější. Bitcoin Gold vznikl jako způsob, jak z Bitcoinu udělat uživatelsky přívětivější záležitost. Vývojáři Bitcoinu Gold slibují, že BTG bude sítí pro experimentování, která uživatelům umožní vyvíjet produkty a zároveň pracovat s protokolem podobným strukturou Bitcoinu. Tým Bitcoin Gold tvrdí, že se neuchází o označení "skutečný Bitcoin", jako by to mohl dělat Ethereum Classic se svým předchůdcem. Spíše zdůrazňuje, že je prostorem pro hraní.

 

Jedním z velkých problémů Bitcoin Gold je stejný problém s pojmenováním, jaký má Ethereum Classic. Ať už se snaží od Bitcoinu distancovat, nebo ne, těží z toho, že má podobný název. Ve skutečnosti se na vrcholu boomu Etherea a Bitcoinu letos na jaře ETC a BTG obchodovaly stejně, což naznačuje, že investoři cíleně vyhledávali zlevněné verze těchto dvou kryptoměnových gigantů.

 

Stellar Lumens $XLM-USD 

Tato blockchainová síť chce propojit svět a umožnit uživatelům posílat peníze kamkoli. Jejím konečným cílem je způsob, jak může každý člověk bez ohledu na bankovní status převést své peníze do zahraničí.

 

Zní vám to povědomě? To proto, že Stellar pracuje na velmi podobném konečném cíli jako jedna z největších kryptoměn na světě. XRP $XRP-USD, kryptoměna Ripple, je šestkrát větší než Stellar a také existuje proto, aby bezproblémově podporovala mezinárodní převody peněz. Stellar se ve skutečnosti zrodil ze zaměstnance společnosti Ripple, který ji opustil a rozhodl se vytvořit napodobeninu Stellar Lumens.

 

Rozdíl mezi oběma kryptoměnami je především v jejich cílové skupině. Stellar se snaží sjednotit nebankovní vrstvy a umožnit těm, kteří nemají přístup k tradičním finančním službám, přístup ke službě pro pohyb peněz. Ripple spolupracuje především s globálními bankami, kterým umožňuje převádět peníze mezi klienty za velmi nízké náklady.

 

Ripple drží v tomto koutě kryptoměnového trhu všechny karty. Je jen otázkou času, kdy začne kromě svých institucionálních klientů nabízet služby i jednotlivcům a zatluče tak poslední hřebík do rakve Stellaru.

 

SafeMoon $SAFEMOON-USD 

SafeMoon je představitelem nepěkného trendu, jehož jsme byli svědky na vrcholu altcoinového šílenství. Ano, je to meme coin ve stejném smyslu jako Shiba Inu, ale to není důvod, proč přistál na tomto seznamu. SafeMoon je na tomto seznamu proto, že se mu nepodařilo dostát svým slibům.

 

Když se SafeMoon objevil, jeho vývojáři a investoři používali k popisu této kryptoměny spoustu nadživotních způsobů. "SAFEMOON není jen další krypto," říkali někteří a občas přidali bolestně klišovité "změní svět!".

 

Iluze velkoleposti pronikly i do cestovní mapy vývojářů, kde slibovali vývoj nejrůznějších produktů peněženky, hry s NFT (non-fungible token), burzu, pobočku v Africe, z nichž většina se od té doby objevila pouze na Twitteru. Na webu SafeMoon se objevila hra SafeMoon, peněženka je nyní ve fázi beta a na Twitteru se objevilo několik PhotoShopových maket, jak by burza mohla vypadat.

 

SafeMoon je dokonalým příkladem toho, proč je důležité mít jako první Produkt a až pak přidat kryptoměnu. Investoři do SafeMoon nakoupili díky jeho slibům a nyní se diví když prudce klesá. Ve skutečnosti se propadl o téměř 64 % oproti svému historickému maximu.

 

Monero $XMR-USD 

Monero je jednou z nejstarších dostupných kryptoměn na ochranu soukromí. Jeho celým účelem je pomoci uživatelům udržet jejich transakce v naprosté anonymitě. Jeho cílem je také být zcela decentralizovaný. Uživatelé mohou provádět transakce, aniž by museli důvěřovat jedinému jinému uživateli v síti. Tím se výrazně liší od většiny ostatních kryptoměn, kde je k potvrzení transakce vyžadována důvěra.

 

Monero funguje dobře; ve skutečnosti možná až příliš dobře. Tato kryptoměna je údajně jednou z nejpoužívanějších mincí na ochranu soukromí při páchání trestné činnosti. Její status "zastupitelných peněz", tedy peněz, u kterých nelze vystopovat, odkud pocházejí, z ní činí oblíbený nástroj pro praní špinavých peněz. To ale také není všechno; díky nevystopovatelnosti jeho plateb je výhodný pro ty, kteří si chtějí koupit mimo jiné i nelegální pornografické materiály.

 

Právě tento status oblíbené měny zločinců by vás měl od Monera odradit. A ani tady nehodlám dávat přednášku o morální bezúhonnosti. Bez ohledu na morálnost toho, k čemu se Monero používá, ho zkoumají i policejní složky a vládní orgány po celém světě. Lidé chtějí rozluštit kód fungování Monera, aby mohli znehodnotit jeho primární funkci. Daňový úřad (IRS) hledá vývojáře, kteří by dokázali vytvořit nástroje pro sledování Monera, aby zachytili daňové úniky.

 

DISCLAIMER – nejsem investiční profesionál, ale jen zaujatý retailový investor, takže se nejedná o investiční doporučení. Před nákupem jsi prosím udělejte vlastní analýzu. 

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Vyborný text!

Autor @kevinporters má karmu 3556 a je členem této skupiny od 13/06/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.