S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Czy lepszy jest Berkshire czy SAP500? Wybierz najlepszy pasywny instrument inwestycyjny

Filip Czudny
4. 6. 2023
4 min read

Inwestycje pasywne są bardzo popularne wśród inwestorów. Z reguły korzystają oni z funduszy ETF - a zwłaszcza indeksu S&P 500 - w które po prostu inwestują i nie martwią się o nic więcej. Pojawiają się jednak głosy, które twierdzą, że istnieją jeszcze lepsze alternatywy dokładnie do tego celu.

Taką alternatywą jest Berkshire Hathaway $BRK-B-0.9% legendarnego inwestora Warrena Buffetta. Jak wyglądają jego wyniki w stosunku do indeksu? Czy jest to lepszy wybór dla inwestorów?

Oto jak Berkshire wypada na tle indeksu S&P 500

Najpierw jednak przyjrzyjmy się obu opcjom z osobna.

S&P 500

S&P 500 to jeden z najbardziej znanych i powszechnie śledzonych indeksów dużych amerykańskich spółek. Jest on opracowywany przez agencję ratingową Standard & Poor' s i obejmuje 500 największych korporacji notowanych w obrocie publicznym w USA. Reprezentuje on około 80% całkowitej kapitalizacji rynkowej amerykańskiego rynku akcji.

Jest to szeroko zdywersyfikowany indeks, obejmujący wszystkie główne sektory gospodarki - technologię, opiekę zdrowotną, finanse, media itp. Jego rozwój jest monitorowany przez inwestorów jako wskaźnik ogólnego stanu amerykańskiej gospodarki. Wzrost indeksu oznacza wzrost gospodarki.

https://www.youtube.com/watch?v=beumv2JYdNM

Indeks S&P 500 istnieje od dziesięcioleci, a jego historia sięga lat 50. ubiegłego wieku. Jego średni roczny wzrost wynosił około 10%, przewyższając inflację. Indeks ten przynosił zatem inwestorom zyski w długim okresie.

Indeks jest podstawą pasywnego inwestowania. Istnieją fundusze indeksowe, które starają się śledzić jego wyniki. Fundusze te mają niskie opłaty i są w pełni przejrzyste. Są uważane za bezpieczne inwestycje ze względu na dywersyfikację, ale historycznie przewyższają aktywnie zarządzane fundusze.

Berkshire Hathaway $BRK-B-0.9%

Berkshire Hathaway to holding inwestycyjny prowadzony przez legendarnych inwestorów Warrena Buffetta i Charliego Mungera. Jego wartość przekracza 720 mld USD i jest szóstą najbardziej wartościową spółką na świecie.

Berkshire posiada udziały w dziesiątkach amerykańskich firm, takich jak Coca-Cola, American Express, Bank of America i Kraft Heinz. Posiada ponad 90% udziałów w kilku firmach, które są częścią Berkshire, takich jak GEICO i Dairy Queen.

https://www.youtube.com/watch?v=ee5BzwBCERE

Warren Buffett jest znany ze swojej filozofii inwestycyjnej polegającej na znajdowaniu niedowartościowanych spółek z długoterminowym potencjałem wzrostu, które następnie utrzymuje przez bardzo długi czas. Jego podejście jest raczej konserwatywne. Inwestycje Berkshire składają się z dwóch głównych elementów - udziałów w innych spółkach i dochodowych operacji należących bezpośrednio do Berkshire. Zyski Berkshire pochodzą głównie z wyceny tych inwestycji, głównie ze względu na wzrost ceny rynkowej posiadanych akcji.

Berkshire posiada duże rezerwy gotówki, które wykorzystuje do kupowania niedowartościowanych spółek w okresach spadków rynkowych. Ważnym atutem jest reputacja i doświadczenie Warrena Buffetta i Charliego Mungera, którzy działają na rynku od dziesięcioleci. Berkshire pozwala im kontrolować dużą wartość aktywów i inwestować je w perspektywie długoterminowej przy niewielkiej presji akcjonariuszy na krótkoterminowe wyniki.

Co jest lepsze?

Jeśli szukasz niższego ryzyka, większej pewności historycznej i większej dywersyfikacji, to indeks. Ale Berkshire lepiej nadaje się dla określonej grupy inwestorów... nawet jeśli również walczy.

Buffett jest w trudnej sytuacji. Ma zbyt dużo gotówki, której nie może wydać. Ma do czynienia z tak dużą ilością pieniędzy, że wiąże mu to ręce.

Problemem, a raczej ryzykiem, jest sam Warren Buffett. Od samego początku Berkshire opierało się na nim. Na jego przywództwie, na jego nadzorze. Chociaż mówi się, że zarząd i jego następca są równej jakości, ryzyko bankructwa po jego odejściu jest nadal bardzo realne. Historia indeksu S&P 500 sugeruje, że w dłuższej perspektywie nic się nie zmieni.

Jeśli więc szukasz potencjalnie bardziej zyskownej inwestycji, Berkshire może być lepszym wyborem. Ale jeśli szukasz jak największej pewności, to inwestycja poprzez indeks ETF jest prawdopodobnie lepszym wyborem. Jak to bywa z inwestycjami, jest to quid pro quo.

Zastrzeżenie: To w żadnym wypadku nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z Internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.