S&P 500 ^GSPC
5,078.17
+0.17%
Meta META
$487.05
+1.10%
Alphabet GOOG
$140.10
+0.97%
Apple AAPL
$182.63
+0.81%
Amazon AMZN
$173.54
-0.68%
Nvidia NVDA
$787.01
-0.49%
Tesla TSLA
$199.73
+0.17%
Microsoft MSFT
$407.48
-0.01%

Berkshire mı SAP500 mü daha iyi? Nihai pasif yatırım aracını seçin

Halil Toprak
4. 6. 2023
5 min read

Pasif yatırımlar yatırımcılar arasında çok popülerdir. Kural olarak, sadece yatırım yaptıkları ve başka hiçbir şey için endişelenmedikleri ETF'leri - ve özellikle S&P 500 endeksini - kullanırlar. Ancak tam da bu amaç için daha iyi alternatifler olduğunu savunan sesler de var.

Bu alternatif, efsanevi yatırımcı Warren Buffett'ın Berkshire Hathaway $BRK-B+0.0% 'sidir. Endekse göre performansında nerede duruyor? Yatırımcılar için daha iyi bir seçim mi?

Berkshire'ın S&P 500 Endeksine karşı performansı şöyle

Ama önce, iki seçeneğe ayrı ayrı bir göz atalım.

S&P 500

S&P 500, büyük ABD şirketlerinin en iyi bilinen ve yaygın olarak takip edilen endekslerinden biridir. Derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's tarafından derlenir ve ABD'deki en büyük 500 halka açık şirketi içerir. ABD borsasının toplam piyasa değerinin yaklaşık %80'ini temsil etmektedir.

Teknoloji, sağlık, finans, medya vb. gibi ekonominin tüm önemli sektörlerini kapsayan geniş çeşitliliğe sahip bir endekstir. Gelişimi yatırımcılar tarafından ABD ekonomisinin genel durumunun bir göstergesi olarak izlenmektedir. Endeksteki büyüme ekonomideki büyüme anlamına gelmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=beumv2JYdNM

S&P 500, 1950'lere kadar uzanan geçmişiyle onlarca yıldır varlığını sürdürmektedir. Yıllık ortalama %10 değer kazanarak enflasyonu geride bırakmıştır. Bu nedenle endeks yatırımcılara uzun vadede para kazandırmıştır.

Endeks, pasif yatırımın temelini oluşturmaktadır. Endeksin performansını takip etmeye çalışan endeks fonları vardır. Bu fonların ücretleri düşüktür ve tamamen şeffaftır. Çeşitlendirme nedeniyle güvenli yatırımlar olarak kabul edilirler, ancak tarihsel olarak aktif olarak yönetilen fonlardan daha iyi performans gösterirler.

Berkshire Hathaway $BRK-B+0.0%

Berkshire Hathaway, efsanevi yatırımcılar Warren Buffett ve Charlie Munger tarafından yönetilen bir yatırım holding şirketidir. Değeri 720 milyar doların üzerindedir ve dünyanın en değerli altıncı şirketidir.

Berkshire, Coca-Cola, American Express, Bank of America ve Kraft Heinz gibi düzinelerce Amerikan şirketinde hisseye sahiptir. GEICO ve Dairy Queen gibi Berkshire'ın parçası olan birçok şirketin %90'ından fazlasını elinde tutmaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=ee5BzwBCERE

Warren Buffett, uzun vadeli büyüme potansiyeline sahip, değeri düşük şirketleri bulma ve bunları çok uzun süre elinde tutma şeklindeki yatırım felsefesiyle tanınıyor. Oldukça muhafazakar bir yaklaşım benimsemektedir. Berkshire'ın yatırımları iki ana bileşenden oluşur - diğer şirketlerdeki hisseler ve doğrudan Berkshire'ın sahip olduğu karlı operasyonlar. Berkshire'ın karı esas olarak bu yatırımların değerlenmesinden, özellikle de elinde tuttuğu hisselerin piyasa fiyatındaki artıştan kaynaklanmaktadır.

Berkshire, piyasa düşüşleri sırasında değeri düşük şirketleri satın almak için kullandığı büyük nakit rezervlerine sahiptir. En büyük güçlerinden biri, onlarca yıldır piyasada olan Warren Buffett ve Charlie Munger'in itibarı ve deneyimidir. Berkshire, kısa vadeli sonuçlar için çok az hissedar baskısı ile çok fazla varlık değerini kontrol etmelerine ve uzun vadede yatırım yapmalarına olanak tanır.

Hangisi daha iyi?

Daha düşük risk, daha fazla tarihsel kesinlik ve daha fazla çeşitlendirme arıyorsanız, o zaman endeks. Ancak Berkshire, belirli bir yatırımcı grubu için daha uygun...aynı zamanda mücadele etse bile.

Buffett zor bir durumda. Harcayamayacağı kadar çoknakdi var. O kadar çok parayla uğraşıyor ki, elini kolunu bağlıyor.

Ve sorun, daha doğrusu risk, Warren Buffett'ın kendisi. Berkshire en başından beri ona dayandı. Onun liderliğine, onun gözetimine. Yönetimin ve halefinin eşit kalitede olduğu konuşulsa da, onun ayrılmasından sonra iflas riski hala çok gerçek. S&P 500'ün tarihi, uzun vadede hiçbir şeyin değişmeyeceğini gösteriyor.

Dolayısıyla, potansiyel olarak daha kârlı bir yatırım arıyorsanız, Berkshire daha iyi bir seçim olabilir. Ancak mümkün olduğunca fazla kesinlik arıyorsanız, o zaman bir endeks ETF aracılığıyla yatırım yapmak muhtemelen daha iyi bir bahis olacaktır. Yatırımlarda olduğu gibi, bu da bir quid pro quo'dur.

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.