S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Oto najciekawsze wzrostowe fundusze ETF, które mogą pomóc w zwiększeniu wartości portfela o setki procent

Filip Czudny
5. 6. 2023
4 min read

Fundusze ETF są zwykle kojarzone z pasywnym, cichym i stopniowym inwestowaniem. Ale nie zawsze musi tak być. Fundusze ETF mogą koncentrować się na różnych rzeczach. A nawet na agresywnych inwestycjach wzrostowych, którym przyjrzymy się teraz razem!

Vanguard Growth ETF $VUG+0.0%

Vanguard Growth ETF to fundusz ETF(exchange-traded fund), który koncentruje się na wzrostowych akcjach dużych amerykań skich spółek. Fundusz ten został założony przez Vanguard w 2004 roku i od tego czasu stał się popularnym wyborem dla inwestorów poszukujących zdywersyfikowanej ekspozycji na akcje wzrostowe.

Vanguard Growth ETF wykorzystuje - podobnie jak wszystkie fundusze ETF - pasywną strategię inwestycyjną, co oznacza, że stara się replikować wyniki określonego rynku lub indeksu.

Skoro już przy tym jesteśmy - dla dobra dyskusji przeanalizujmy, czym w ogóle są fundusze ETF:

Fundusz notowany na giełdzie, w skrócie ETF, to fundusz inwestycyjny, który jest przedmiotem obrotu na giełdzie, podobnie jak akcje zwykłe. Fundusze ETF łączą w sobie zalety akcji i funduszy inwestycyjnych, co oznacza, że inwestorzy mogą uzyskać dywersyfikację portfela, łatwość handlu i niższe koszty zarządzania, które są typowe dla funduszy inwestycyjnych, wraz z elastycznością i płynnością oferowaną przez akcje. Oprócz tradycyjnych akcyjnych funduszy ETF, istnieją również fundusze ETF skoncentrowane na innych klasach aktywów, takich jak obligacje, towary i waluty.

VUG śledzi wyniki indeksu CRSP US Large Cap Growth Index, który obejmuje rosnące akcje dużych amerykańskich spółek. Indeks ten obejmuje ponad 300 spółek o wysokim potencjale wzrostu.

Skład indeksu VUG. Źródło

Największe pozycje w portfelu VUG obejmują gigantów technologicznych, takich jak Apple $ AAPL+0.0%, Microsoft $ MSFT+0.0% i Amazon $ AMZN+0.0%. Fundusz inwestuje również w inne sektory, takie jak opieka zdrowotna, podstawowe produkty konsumenckie i usługi finansowe. VUG ma niskie koszty zarządzania ze wskaźnikiem kosztów na poziomie 0,04%, co jest bardzo konkurencyjne w porównaniu z innymi aktywnie zarządzanymi funduszami.

Inwestorzy poszukujący akcji wzrostowych i zdywersyfikowanej ekspozycji na duże amerykańskie spółki mogą rozważyć inwestycję w fundusz Vanguard Growth ETF. Jednak, podobnie jak w przypadku wszystkich inwestycji, ważne jest, aby przeprowadzić własne badania i rozważyć swoje cele inwestycyjne oraz tolerancję ryzyka przed zainwestowaniem w ten lub jakikolwiek inny fundusz inwestycyjny.

iShares Exponential Technologies ETF $XT

iShares Exponential Technologies ETF to fundusz, który koncentruje się na inwestowaniu w spółki wykorzystujące nowe technologie i mające potencjał do szybkiego wzrostu. Fundusz ten został założony przez iShares w 2015 r. i oferuje zdywersyfikowaną ekspozycję na różne obszary, takie jak sztuczna inteligencja, robotyka, blockchain, efektywność energetyczna i inne.

Wyniki ETF

XT inwestuje w ponad 200 spółek na całym świecie, które są zaangażowane w rozwój nowych technologii. Ponownie, firmy takie jak Apple, Amazon, Microsoft, Alphabet (spółka macierzysta Google) i Facebook należą do największych pozycji.

Fundusz iShares Exponential Technologies ETF ma niskie koszty zarządzania ze wskaźnikiem kosztów na poziomie 0,47%.

Ponownie, należy pamiętać, że inwestuje się w ryzykowne spółki wzrostowe, aczkolwiek w sposób zdywersyfikowany. Podobnie jak w przypadku wszystkich inwestycji, ważne jest, aby przeprowadzić własne badania i rozważyć swoje cele inwestycyjne oraz tolerancję ryzyka przed zainwestowaniem w ten lub jakikolwiek inny fundusz inwestycyjny.

ARK Innovation ETF $ARKK+0.0%

Innym interesującym wzrostowym funduszem ETF jest ARK Innovation ETF $ARKK+0.0%. Fundusz ten został założony przez ARK Invest w 2014 r. i koncentruje się na inwestowaniu w innowacyjne i potencjalnie szybko rozwijające się spółki wysokich technologii.

ARKK inwestuje w ponad 50 spółek, które są zaangażowane w rozwój nowych technologii i produktów, takich jak terapie genetyczne, pojazdy autonomiczne, blockchain i inne. Niektóre z największych pozycji w portfelu ARKK obejmują firmy takie jak Tesla, Roku i Zoom.

Fundusz wykorzystuje aktywną strategię inwestycyjną, co oznacza, że zarządzający funduszem - a konkretnie legendarna Cathie Wood - aktywnie wybiera poszczególne akcje w oparciu o swoje badania i analizy. ARKK ma wyższe koszty zarządzania ze wskaźnikiem kosztów na poziomie 0,75%, ale oferuje inwestorom potencjał wyższych zwrotów w porównaniu z pasywnymi strategiami inwestycyjnymi.

ARKK może być atrakcyjną opcją dla inwestorów poszukujących inwestycji w innowacyjne technologie o wysokim potencjale wzrostu i gotowych zaakceptować wyższe ryzyko i większą zmienność.

Zastrzeżenie: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z Internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.