S&P 500 ^GSPC 5,320.81 -0.01%
Tesla TSLA $180.20 -3.43%
Alphabet GOOG $177.37 -1.21%
Meta META $469.90 +1.13%
Nvidia NVDA $948.44 -0.57%
Apple AAPL $191.39 -0.50%
Microsoft MSFT $430.61 +0.37%
Amazon AMZN $183.11 -0.02%

Bunlar, portföyünüzün yüzde yüz değer kazanmasına yardımcı olabilecek en ilginç büyüme ETF'leridir

Çetin Tilki
5. 6. 2023
5 min read

ETF'ler genellikle pasif, sessiz ve kademeli yatırımlarla ilişkilendirilir. Ancak her zaman bu şekilde olmak zorunda değildir. ETF'ler her türlü şeye odaklanabilir. Ve hatta agresif büyüme yatırımlarına, ki şimdi birlikte inceleyeceğimiz şey de bu!

Vanguard Büyüme ETF'si $VUG+0.0%

Vanguard Growth ETF, büyük ABD şirketlerinin büyüme hisselerine odaklanan bir ETF'dir (borsa yatırım fonu). Bu fon 2004 yılında Vanguard tarafından kurulmuştur ve o zamandan beri büyüme hisselerine çeşitlendirilmiş bir şekilde maruz kalmak isteyen yatırımcılar için popüler bir seçenek haline gelmiştir.

Vanguard Growth ET F - tüm ETF'ler gibi - pasif bir yatırım stratejisikullanır, yani belirli bir piyasa veya endeksin performansını kopyalamaya çalışır.

Hazır konu açılmışken ETF'lerin genel olarak ne olduğunu gözden geçirelim:

Borsa yatırım fonu ya da kısaca ETF, adi bir hisse senedine benzer şekilde borsada işlem gören bir yatırım fonudur. ETF'ler hisse senetlerinin ve yatırım fonlarının avantajlarını bir araya getirir, yani yatırımcılar hisse senetlerinin sunduğu esneklik ve likiditenin yanı sıra portföy çeşitlendirmesi, alım satım kolaylığı ve yatırım fonlarına özgü daha düşük yönetim maliyetleri elde edebilir. Geleneksel hisse senedi ETF'lerinin yanı sıra tahvil, emtia ve para birimleri gibi diğer varlık sınıflarına odaklanan ETF'ler de bulunmaktadır.

VUG, büyük ABD şirketlerinin büyüme hisse senetlerini içeren CRSP US Large Cap Growth Index'in performansını takip eder. Bu endeks, yüksek büyüme potansiyeline sahip 300'den fazla şirketten oluşmaktadır.

VUG Endeks Bileşimi. Kaynak

VUG portföyündeki en büyük pozisyonlar arasında Apple $AAPL-0.5%, Microsoft $MSFT+0.4% ve Amazon $AMZN+0.0% gibi teknoloji devleri yer almaktadır. Fon ayrıca sağlık hizmetleri, temel tüketim malları ve finansal hizmetler gibi diğer sektörlere de yatırım yapmaktadır. VUG, diğer aktif olarak yönetilen fonlara kıyasla çok rekabetçi olan %0,04'lük gider oranıyla düşük yönetim giderlerine sahiptir.

Büyüme hisseleri arayan ve büyük ABD şirketlerine çeşitlendirilmiş bir şekilde maruz kalmak isteyen yatırımcılar Vanguard Growth ETF'ye yatırım yapmayı düşünebilir. Ancak, tüm yatırımlarda olduğu gibi, bu veya başka bir yatırım fonuna yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapmanız ve yatırım hedeflerinizi ve risk toleransınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir.

iShares Exponential Technologies ETF $XT

iShares Exponential Technologies ETF, yeni teknolojileri kullanan ve hızlı büyüme potansiyeline sahip şirketlere yatırım yapmaya odaklanan bir fondur. Bu fon iShares tarafından 2015 yılında kurulmuştur ve yapay zeka, robotik, blok zinciri, enerji verimliliği ve daha fazlası gibi çeşitli alanlara çeşitlendirilmiş maruziyet sunar.

ETF performansı

XT, dünya çapında yeni teknolojilerin geliştirilmesiyle ilgilenen 200'den fazla şirkete yatırım yapmaktadır. Yine Apple, Amazon, Microsoft, Alphabet (Google'ın ana şirketi) ve Facebook gibi şirketler en büyük pozisyonlar arasındadır.

iShares Exponential Technologies ETF, %0,47'lik gider oranıyla düşük yönetim giderlerine sahiptir.

Yine de, çeşitlendirilmiş bir şekilde de olsa riskli büyüme şirketlerine yatırım yaptığınızı unutmayın. Tüm yatırımlarda olduğu gibi, bu veya başka bir yatırım fonuna yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapmanız ve yatırım hedeflerinizi ve risk toleransınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir.

ARK İnovasyon ETF $ARKK+0.6%

Bir başka ilginç büyüme ETF'si de ARK Innovation ETF $ARKK+0.6%. Bu fon 2014 yılında ARK Invest tarafından kuruldu ve yenilikçi ve yüksek büyüme potansiyeline sahip yüksek teknoloji şirketlerine yatırım yapmaya odaklanıyor.

ARKK, genetik tedaviler, otonom araçlar, blok zinciri ve daha fazlası gibi yeni teknolojilerin ve ürünlerin geliştirilmesinde yer alan 50'den fazla şirkete yatırım yapmaktadır. ARKK'nın portföyündeki en büyük pozisyonlardan bazıları Tesla, Roku ve Zoom gibi şirketleri içeriyor.

Fon aktif bir yatırım stratejisi kullanıyor; bu da fon yöneticisinin - özellikle de efsanevi Cathie Wood'un - araştırma ve analizlerine dayanarak tek tek hisse senetlerini aktif olarak seçtiği anlamına geliyor. ARKK, %0,75'lik gider oranıyla daha yüksek yönetim giderlerine sahiptir, ancak yatırımcılara pasif yatırım stratejilerine kıyasla daha yüksek getiri potansiyeli sunar.

ARKK, yüksek büyüme potansiyeline sahip yenilikçi teknolojilere yatırım yapmak isteyen ve daha yüksek risk ve daha fazla volatiliteyi kabul etmeye istekli yatırımcılar için cazip bir seçenek olabilir.

YasalUyarı: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.