S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Portföy yöneticilerinin satın aldığı 2 yapay zeka hissesi

Çetin Tilki
5. 6. 2023
6 min read

Son zamanlarda gördüğümüz yapay zeka coşkusu sadece borsalarda değil. Yapay zeka ile ilgili her şey yükseliyor. Tamam, bu marjinal olarak anlaşılabilir olabilir, ancak örneğin henüz yapay zeka kullanmayan şirketlerin yanı sıra tüm piyasa yükseliyor. Bu büyük bir alışveriş çılgınlığı gibi ve yapay zeka balonuna girmemekle ilgili. Bu gerçekten acı verici bir patlama olur ama bence piyasalar için iyi olur. Demek istediğim, 2022'de piyasalarda düşüşler gördük ama henüz hiçbir yerde kan akmıyor. Ancak şu anda bu dönemdeysek, yapay zekanın her zaman bizimle birlikte olacağı ve modern teknolojiyle birlikte dünyanın gidişatını belirleyeceği zaten ölçüsüz bir şekilde açık. Teknolojinin bize hükmedeceğini kastetmiyorum (Matrix'teki makinelerin hükmetmesi gibi), ancak bu aynı zamanda herkesin bunu nasıl algıladığına da bağlı. Bazıları teknolojinin ona olan bağımlılığımız açısından bizi kontrol ettiğini düşünebilir. Bu, cep telefonları, aletler ve bugün modern dünyada herkesin kullandığı çeşitli yardımcı sistemler için geçerlidir. Gelecekte bu 'bağımlılık' daha da artacaktır. Bunu bilirsek, kendimizi sadece zihinsel olarak değil, aynı zamanda finansal olarak da hazırlayabiliriz.

1. CrowdStrike Holdings ($CRWD+0.8%)

CrowdStrike bir siber güvenlik şirketidir. Ana uzmanlık alanları, siber casusluk da dahil olmak üzere gelişmiş tehditlere ve saldırılara karşı koruma sağlamaktır.

CrowdStrike, müşterilerine tehditleri gerçek zamanlı olarak tespit etmeye ve ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için yapay zeka ve büyük veri analitiğine dayalı çözümler sunar .

Yapay zeka uygulamalarının değeri genellikle işleyebildikleri veri miktarı ile artar. Çok az siber güvenlik sağlayıcısı yapay zeka modellerini CrowdStrike'ın erişebildiği hacimli verilerle besleyebilir. Platformları her hafta trilyonlarca sinyali analiz ediyor.

CRWD
$348.75 $2.82 +0.82%

CrowdStrike, 30 Nisan'da sona eren ilk mali çeyreğinde, bir önceki yıla göre %42 artışla yıllık 2,77 milyar dolar gelir elde ettiğini bildirdi . CrowdStrike, 2024 mali yılının tamamı için gelir beklentisini Mart ayında verdiği aralıktan biraz yükseltti. Yönetim şimdi toplam gelirin 3 milyar dolar ile 3,0367 milyar dolar arasında olmasını bekliyor.

CrowdStrike'ın 2024 mali yılı için yeni gelir tahminlerinin orta noktası, yıldan yıla %35'lik bir kazancı temsil ediyor. Bu, yatırımcıların alışık olduğundan daha az, ancak muhtemelen hala hisse senedinin mevcut yüksek değerlemesini haklı çıkaracak kadar hızlı. Hisse senedi yaklaşık 66 katından işlem görüyor.

CrowdStrike, dünyanın dört bir yanındaki siber tehditler ve aktörler hakkında bilgi toplayan ve analiz eden uzmanlardan oluşan bir ekip olan"CrowdStrike Intelligence" konseptiyle de biliniyor. Bu istihbarat daha sonra yeni tehditleri ve saldırıları belirlemek ve önlemek için kullanılır.

Analistler bu şirkete çok olumlu bakıyor ve birçoğu fonları ve portföyleri için satın alıyor. Kârda istikrarlı adımlar atan bir şirket olarak bu hiç de fena değil.

Şirket ayrıca devlet kurumları, finans kuruluşları ve çeşitli büyüklükteki şirketler de dahil olmak üzere dünya çapında çeşitli kuruluşlar ve işletmelerle çalışıyor. Amaçları, son derece etkili ve yenilikçi siber güvenlik çözümleri sunmak ve müşterileri dijital dünyada sürekli gelişen tehditlerden korumaya yardımcı olmaktır.

2. UiPath ($PATH-0.5%)

UiPath önde gelen bir robotik süreç otomasyonu (RPA) şirketidir. Platformları, normalde el emeği gerektiren tekrarlayan görevleri ve süreçleri otomatikleştirmenize olanak tanır. RPA, görevleri insan benzeri bir şekilde işlemek için yazılım robotlarını kullanır, ancak insan operatörlerinin elde etmekte zorlanabileceği hız ve doğrulukla.

UiPath, veri işleme, belgelerden bilgi çıkarma, üçüncü taraf uygulamalar ve sistemlerle etkileşim kurma ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli süreçleri otomatikleştirmeyi kolaylaştır an araçlar ve özellikler sunar. Platformları sürükle-bırak yaklaşımına dayanmaktadır, yani kullanıcılar kod yazmadan otomasyon süreçlerini görsel olarak tasarlayabilir ve oluşturabilir.

PATH
$20.31 -$0.10 -0.49%

Yazılım hizmetlerine yönelik talep, nispeten zayıf bir dönemde bile güçlü kalmaya devam etti. UiPath, 30 Nisan'da sona eren mali ilk çeyreğinde dolar değerinde %122'lik bir artış kaydetti.

UiPath hisseleri, yönetimin bu yılki düzeltilmiş kazanç beklentilerinin yaklaşık 63 katından işlem görüyor. Bu yüksek bir katsayı, ancak şirketin değerlemesini aşmak ve mevcut seviyelerden pazar kazançları sağlamak için hala oldukça iyi bir şansı var. Grand View Research'e göre, bugün ile 2030 arasında RPA pazarının yıllık %39,9 büyümesi bekleniyor. Çeşitlendirilmiş bir portföye bu şirketin bazı hisselerini eklemek ölümcül bir hata gibi görünmüyor.

Bu hisse senedinde bile analistlerin bakış açıları büyüme olasılığına doğru eğilim gösteriyor. Burada biraz daha düşük bir oran var, ancak yine de diğer şirketlere göre iyi bir dizgin. Bu şirket bir öncekine kıyasla çok daha kârlı, ancak yapay zekâ sektörü şu anda olduğu hızda gelişirse, kârlı olanlar kulübüne katılması uzun sürmeyecek.

UiPath dünya çapında geniş bir müşteri tabanına sahiptir ve bankacılık, sağlık, üretim, lojistik ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli sektörler ve kuruluşlarla çalışmaktadır. Amaçları, kuruluşların otomasyon yoluyla verimliliği artırmalarına, maliyetleri düşürmelerine ve süreçlerinin kalitesini iyileştirmelerine yardımcı olmaktır.

UiPath ayrıca eğitim ve sertifik asyon alanında da aktiftir ve kullanıcıların RPA sertifikalı olmaları ve platformlarını etkin bir şekilde kullanmaları için uzman eğitimi ve kaynaklar sağlar.

Bu bir finansal danışmanlık hizmeti değildir. Halka açık veriler sunuyorum ve durumları kendim nasıl ele alacağıma dair görüşlerimi paylaşıyorum. Yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarından sorumludur.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.