S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

PODSUMOWANIE PONIEDZIAŁKOWEJ KONFERENCJI APPLE

Zgodnie z oczekiwaniami, Apple zaprezentowało w poniedziałek swoje pierwsze wejście na rynek rozszerzonej rzeczywistości, Apple Vision Pro. Wydaje się jednak, że konkretne informacje podane w przemówieniu na tegorocznej Światowej Konferencji Deweloperów nieco zmroziły inwestorów.

Podczas gdy akcje Apple AAPL+0.6% APL osiągnęły rekordowy poziom na początku poniedziałkowej sesji, akcje spadły podczas ponad dwugodzinnej prezentacji, ponieważ niektóre szczegóły premiery nie do końca odpowiadały plotkom i oczekiwaniom.

AAPL

Apple

AAPL
$191.04 $1.17 +0.62%
Capital Structure
Market Cap
2.9T
Enterpr. Val.
3.0T
Valuation
P/E
29.7
P/S
7.7
Dividends
Yield
0.5%
Payout
15.1%

Oto sześć kluczowych wniosków z poniedziałkowego wydarzenia, które oglądało ponad milion osób za pośrednictwem Internetu.

Przecieki myliły się w wielu szczegółach, i to nie w dobry sposób: Być może największym problemem analityków związanym z premierą Vision Pro jest jego cena - 3499 dolarów, czyli o 500 dolarów więcej niż spodziewane 3000 dolarów. Urządzenie trafi również do sprzedaży dopiero na początku 2024 roku, co oznacza, że przegapi sezon świąteczny i sprzeda się później niż przewidywała większość analityków na ulicy. To podwójny cios, który może zmusić niektórych analityków do obniżenia oczekiwań co do wpływu Vision Pro na rok obrotowy firmy kończący się we wrześniu 2024 r. Analityk Wedbush Dan Ives, który pozostaje optymistyczny wobec Apple, spodziewa się, że firma sprzeda tylko 150 000 sztuk w pierwszym roku i milion sztuk w drugim roku, ale po niższej cenie.

Nie było zabójczych aplikacji: Jak zauważył mój kolega Tae Kim, okulary Vision Pro, które wyglądają podobnie do fałszywych okularów używanych w filmie Ready Player One, mają wiele zastosowań. Podczas gdy Apple zaprezentowało korporacyjne i konsumenckie zastosowania okularów, po prostu nie było żadnych zabójczych aplikacji do gier - ani żadnych innych zabójczych aplikacji - na które użytkownicy mogliby wydać tyle pieniędzy, wycenionych na siedmiokrotność ceny zestawu słuchawkowego Quest 3 VR firmy Meta Platforms (META). Z czasem jednak sprzedaż produktów Apple była napędzana bardziej przez to, co wymyślili inni programiści, niż przez ich specyfikacje. Nie bez powodu Apple uruchamia się na WWDC, pozostawiając wielu partnerom czas na wymyślenie nowego oprogramowania i doświadczeń.

Tanie MacBooki: Jak zauważa Tae, cena nowego 15-calowego MacBooka jest bardzo agresywna: 1299 USD. To powinna być dobra wiadomość dla klientów i powinna oznaczać wzrost udziału w rynku dla Apple. Z drugiej strony, Apple ogłosiło nowy Mac Pro zasilany przez firmowe chipy M2 Ultra - jego cena zapiera dech w piersiach 6 999 USD. (Za tę samą cenę można kupić pięć 15-calowych MacBooków).

Kilka ekscytujących nowych funkcji: Poziom hałasu wokół tego, co teraz nazywa się Apple Vision Pro, prawie zagłuszył zalew aktualizacji systemu operacyjnego dla komputerów Mac, iPhone'a, zegarka i Apple TV (urządzenia, a nie kanału strumieniowego). Kolega Alex Eule był zaintrygowany nową funkcją FaceTime dla Apple TV, która czyni z niego system wideokonferencyjny. Oboje byliśmy zaintrygowani funkcją StandBy, która zamienia telefon w zegar stacjonarny, który może wyświetlać dane z wielu aplikacji, a także nowym oprogramowaniem zegarka dla rowerzystów i wędrowców. A oto najważniejsza wiadomość: teraz możesz po prostu powiedzieć "Siri" zamiast "Hej Siri" podczas łączenia się z Siri.

A co ze sztuczną inteligencją? Apple wykonało kilka ukłonów w stronę sztucznej inteligencji, w tym ulepszone oprogramowanie do automatycznej korekty. Jednak Apple nadal nie jest uważane za dużego gracza w generatywnej sztucznej inteligencji - podczas gdy inni kluczowi gracze technologiczni, tacy jak Microsoft (MSFT), Alphabet (GOOGL) i Adobe (ADBE), agresywnie wprowadzają nowe oprogramowanie generatywnej sztucznej inteligencji. W pewnym momencie zacznie to martwić inwestorów, którzy drastycznie podnieśli ceny akcji kluczowych graczy AI.

Czego brakowało: W ubiegłym roku firma spędziła sporo czasu na rozmowach o przyszłości CarPlay - ale tym razem nie było prawie żadnej wzmianki o oprogramowaniu telefon-samochód. Jak wspomniano, firma ogłosiła aktualizację Apple TV, ale nie było prawie nic o statusie usług przesyłania strumieniowego Apple TV+. I firma prawie nic nie mówiła o usługach, które stanowiły 22% przychodów w ostatnim kwartale.


Podoba mi się nowy macbook air i nowy watch OS. To wszystko, ale potem pojawiły się okulary i to jest coś. Nie ma jeszcze nic podobnego i jeśli naprawdę działa tak, jak pokazali, to zmienia zasady gry. Z drugiej strony wciąż zastanawiam się, dlaczego miałbym je kupić. Jest drogi, pracuję na laptopie, a jeśli chcę obejrzeć film, mam telewizor. Myślę, że będziemy musieli poczekać na prawdziwe wykorzystanie tego.

Tak jak piszesz, to jest moje największe pytanie, czy istnieje taka innowacja, która równa się ustalonej cenie, a Vision pro nie będzie po prostu kopiować funkcji z innych produktów.

Fajne podsumowanie, jeszcze do tego nie doszedłem i też używam Apple, w każdym razie ufam, że firma będzie się dalej rozwijać, mimo że teraz trochę kuleje. To tylko Apple, czasem coś może nie wyjść jak wszędzie, ale to silna marka i bardzo lubiana.

Jestem ciekaw jak odbiorą to użytkownicy Vision Pro, co o tym sądzicie?

Jestem pewien, że się zgodzą. Osobiście używam tylko Apple. Telefon, laptop, słuchawki... i to nie ze względu na markę, jak wiele osób, kiedyś nawet potępiałem ją ze względu na cenę. Potem dostałem w swoje ręce tablet i zakochałem się w nim. Więc w końcu zamiast tabletu dostałem Meca i nie wziąłbym nic innego. Ale w każdym razie, wracając do pytania, nie tylko ze względu na moje odczucia, ale ogólnie myślę, że chociaż słyszałem o nim mieszane recenzje, jak znowu z ceną, myślę, że stopniowo ludzie też to kupią. Jak z telefonem komórkowym, ma przyjść seria wyższa i pierwszą rzeczą, którą słyszysz, jest to, że nie ma nic lepszego, a cena, nie dam tego ... a potem widzisz, jak wszyscy mają nową serię. Albo jak Apple zrobiło tę swoją ustawę z oprocentowaniem powyżej 4% ... natychmiast miliony ludzi w USA wskoczyły na nią. Więc tutaj też znajduje wielu użytkowników. 😊

Świetnie, dzięki za podsumowanie. Zdecydowanie podobało mi się Vision Pro i byłem zaskoczony, że nie wspomniano o sztucznej inteligencji.

AI też mnie zaskoczyło, ciekawe czy apple coś wymyśli w tym kierunku

Jest to możliwe, ale myślę, że Vision pro wystarczy, aby udowodnić, że są świetną firmą i że warto w nią inwestować, a ich produkty są świetne. Nie sądzę, by sztuczna inteligencja była w ogóle potrzebna i może zachowują ją na później.