S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

Krótka ocena dokonana przez głównego stratega Dave'a Sekerę z Morningstar.

Załączam zdjęcie, ponieważ przyznaję, że w ogóle go nie znam, ani w żaden sposób nie śledzę firmy inwestycyjnej. Czy ktoś go zna? 😊

Jak dotąd w tym roku ma niezły wzrost i wszyscy wiemy dlaczego. Ale lepiej sobie o tym przypominać, aby nie popaść w złudzenie, że wszystko jest zielone. Te 3 spółki, $AAPL+0.0%, $NVDA+7.1% i $AVGO+0.3% odpowiadają za prawie 40% wzrostu wartości rynkowej S&P 500 i $SPY+0.1%, który wzrósł o prawie 12%. Ocenia on te trzy spółki jako przewartościowane i zaleca ich sprzedaż. Co więcej, gdy trochę poszpera, wskazuje, jak niepewna jest sytuacja, ponieważ tylko te 10 spółek napędza indeks S&P 500. Pozostałe trzy to $MSFT+0.0% $AMZN+0.8% $META+0.4% $TSLA-1.4% $AMD+3.2% i $CRM-0.9%

Brakuje popularnego $GOOG+1.0% i jedynego, który według nich jest nadal niedowartościowany.

Jak to widzicie, przyjaciele? Ceny w tym sektorze są wysokie, a boom wokół sztucznej inteligencji jest po prostu tutaj, nie ma co do tego wątpliwości. Z drugiej strony, ci z Was, którzy trzymają akcje, tak jak ja, prawdopodobnie nie wychodziliby z "szalonych" pozycji. Nie na wszystkim, ale to kwestia indywidualna. Osobiście trzymam $AAPL+0.0%, dla którego, pomimo niewielkiego spadku teraz, gdy pojawił się z mnóstwem wiadomości, widzę potencjał wzrostu. Jak już wspomniano, to tylko Apple, nawet jeśli droższe, ludzie będą je kupować, ma silną markę. Osobiście widzę tu nowy ATH w tym roku. Następnie trzymam $MSFT+0.0%, tam chyba jest jasne, kto ma go po niższych cenach, po prostu trzymam, ponieważ jest liderem i będzie przez długi czas. $GOOG+1.0%, cóż, dla mnie niedowartościowany, jak twierdzi strateg Morningstar, ale zdecydowanie można złapać kilka fajnych zakupów poniżej 100 USD. Trzymam go teraz, widzę tu wolniejszy wzrost. USDAMZN+0.8% zdecydowanie nie pozostaje w tyle i choć również wolniej, skłaniam się ku wzrostowi i nie sądzę, abyśmy osiągnęli niskie ceny, jak kilka miesięcy temu. I ostatni na tej liście, nadal trzymam $META+0.4% Tutaj trudno powiedzieć, wierzę, że może dotrzeć do poziomu 300 USD, ale jestem ostrożny i obserwuję, czy pojawi się ślad większego spadku. Chociaż dla wielu Zuckerberg nie jest faworytem, podobnie jak Musk, podoba mi się, że trochę się obudził i nie patrzy tylko na swoją VR.

Pozostałe wymienione spółki nie znajdują się w moim portfelu i dlatego nie śledzę ich tak często. Jak wspomniałem, ceny są wysokie i zawyżone, ale czas pokaże. A co Ty sądzisz o tym, co trzymasz/sprzedałeś z tej listy.


Jest kilka dobrych punktów i kilka, które są nieco przeciwne. W tej chwili również nie widzę tam dużego wzrostu i spodziewałbym się pewnego rodzaju spadku. Gdybyśmy osiągnęli jeszcze niższe poziomy niż w ubiegłym roku, byłby to spory skok. Na rynku nadal nie płynie krew...

Wow, tak, to by bardzo napsuło krwi, gdybyśmy zeszli jeszcze niżej niż w zeszłym roku. Nie dawałbym już takiej szansy, jeśli nie wezwą do spłaty długu, to tak, ale w ten sposób myślę, że nastąpi tylko pewna korekta (również okazja do zakupu), ale z naprawdę dużymi technologiami możemy z czasem zobaczyć nowe szczyty. Ale kto wie, czy nie nastąpi spowolnienie, recesja, której bym się spodziewał, więc nie mogę się doczekać zakupu. 😃

Jak dotąd mam w portfelu tylko $AAPL+0.0% i $GOOGL+0.8% i zamierzam trzymać te akcje przez długi czas. Doceniłbym jednak pewne spadki na innych akcjach, abym mógł je dokupić.

Zgoda 😊 Cóż, myślę, że jedynym, który może teraz opublikować to poniżej, jest Fed

Microsoft, Amazon, Tesla, Google... Sądzę, że wszystkie te spółki w dłuższej perspektywie uszczęśliwią inwestorów, ale obecnie uważam, że na porządku dziennym jest spowolnienie.

Zgoda, spodziewałem się spadku jeszcze przed boomem i szczerze mówiąc, spodziewam się też recesji, ale prawdopodobnie nie nastąpi to teraz 😂 ... Wciąż mam wystarczająco dużo gotówki i szukam spadku, aby zainwestować. Ponieważ wierzę we wzrost tych akcji w dłuższej perspektywie, ale rabat byłby mile widziany. 😊

Jak na ironię, jakoś nie udało mi się kupić tych akcji. Trzymam tylko Apple i prawdopodobnie będę je trzymał jeszcze przez wiele lat... ale pozostałe zdecydowanie chciałbym kupić, gdy nadejdzie spadek :)

Liczyłem też na więcej, ale najważniejsze, że nic nie tracimy. 😊 Zgadzam się, to Apple jest obciążone i oczywiście będzie miało różne wahania, ale za kolejne 10 lat nadal tam będzie i zdecydowanie będzie miało wyższą wartość.

Fajnie by było, gdyby Apple wyrosła jakaś poważna konkurencja, bo zaczynają być trochę monopolistami :)

Unikałbym większości z nich, może z małą korektą rozważyłbym google i amzn

Zgoda z pozycji kupna. Ja już nic z tego nie kupuję, ale trzymam tak jak piszę i nawet wierzę w jakiś ruch w górę na niektórych z nich, bo uważam, że te spółki za wiele lat nadal będą tu osiągać wyniki. Dlatego właśnie zaznaczam, że nie sprzedawałbym wszystkiego, jeśli ktoś trzyma niskie ceny z zeszłego roku. Z pewnością w nadchodzących miesiącach dojdzie do pewnej korekty, gdy Fed podniesie stopy procentowe.

W przypadku niektórych z tych spółek prawdopodobnie nie martwiłbym się tak bardzo o cenę w ciągu 5-10 lat, ale dobrze jest wiedzieć, że nawet wielkie firmy, takie jak MSFT, nie przyniosły zysków akcjonariuszom przez 10 lat przy stałym wzroście zysków.