S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

Niepowtarzalna okazja, by kupić burrito: zbliża się wielki ruch dla Chipotle

Wykresy sugerują, że sieć fast-foodów może pójść w ślady technologicznych tytanów. Ponadto inwestorzy uwielbiają splity akcji. Oczywiście, samo to nie zwiększa wartości firmy. Jednak efekt psychologiczny "niższej ceny" i lepszej dostępności zrobi swoje. I, przynajmniej w krótkim okresie, akcje firm, które je ogłaszają, zwykle skaczą. Można z tego wyciągnąć wiele innych wniosków. Na przykład to, że kierownictwo wierzy w swoją firmę. I prawdopodobnie wierzą też w Chipotle. Wszystko wskazuje na to, że rozłam jest nieuchronny.

Chipotle to sieć znana przede wszystkim z burritos i meksykańskich specjałów.

Niedawno dwaj tytani technologii, o których wielu sądziło, że nigdy nie podzielą się swoimi akcjami, ogłosili, że właśnie to zrobią. Na początku marca firma Amazon $AMZN+0.8% ogłosiła podział akcji w stosunku 20:1. Nastąpiło to po tym, jak miesiąc wcześniej to samo uczyniła firma Google $GOOGL+0.8%. Kolejny kandydat do ogłoszenia dużego komunikatu, Chipotle Mexican Grill $CMG+0.1%, spełnia wszystkie wymagania. Pokażemy Ci, dlaczego.

W ciągu ostatnich pięciu lat akcje Alphabet i Amazon wzrosły odpowiednio o 265% i 240%, a Chipotle o 257%. Przy cenie 1 600 USD, akcje Chipotle osiągnęły również punkt, w którym jedna akcja kosztuje inwestora detalicznego, co jest dość fundamentalne. Zarząd nigdy nie dokonał podziału akcji.

Chipotle cieszyło się jazdą szczególnie jesienią ubiegłego roku

To nie tylko czyni ją mniej dostępną dla inwestorów z niewielkimi portfelami - w tym wielu młodych klientów - ale także utrudnia nagradzanie pracowników posiadających udziały w firmie.
Wysoka cena akcji jest jednym z czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podziale akcji. Potrzebne jest jednak także silne przedsiębiorstwo. Podział akcji powinien być sygnałem, że spółka jest w dobrej kondycji finansowej. Po kilku problemach związanych z bezpieczeństwem żywności w ostatniej dekadzie firma wydaje się wracać na właściwe tory. Uważam, że jest to bardzo ważny długoterminowy sygnał - zarząd wierzy w siebie i swoją firmę.

W 2020 r. firma Chipotle zgodziła się zapłacić największą w historii federalną grzywnę tego typu w celu rozstrzygnięcia zarzutów karnych dotyczących problemów z bezpieczeństwem żywności w latach 2015-2018. Zaostrzenie protokołów bezpieczeństwa zmniejszyło marże zysku. Ale nadal są silne i zmierzają we właściwym kierunku.

https://www.youtube.com/watch?v=GIX_zgZ1jJk

Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę w przypadku spółki rozważającej podział akcji, są perspektywy. Ostatnią rzeczą, jakiej pragnie każdy zespół zarządzający, jest podział akcji, a następnie ich spadek, ponieważ firma nie radzi sobie dobrze.

Perspektywy firmy Chipotle wydają się jasne. W rzeczywistości w ciągu ostatnich kilku lat szacunkowe dochody na bieżący i następny rok stale rosły, z małym wyjątkiem, jakim był początek epidemii koronawirusa.

Istnieją powody do optymizmu. Obecnie kierownictwo uważa, że będzie w stanie otworzyć co najmniej 7000 placówek w Ameryce Północnej. To więcej niż 6 000, do których zobowiązała się wcześniej. Wzrost ten przypisuje się sukcesowi restauracji w mniejszych miastach. Ponadto Chipotle planuje przyspieszyć ekspansję. Obecnie firma wierzy, że może zwiększyć liczbę sklepów o 8% do 10% rocznie. Wisienką na torcie jest fakt, że 80% nowych lokalizacji ma mieć drive-thru, czyli tzw. chipotlane. Jego obecność zwiększa rentowność placówki.

Wiele rzeczy wydaje się działać na korzyść Chipotle i analityków oczekujących podziału firmy. Jeśli tak jest w istocie, to może to być dobry moment, aby umieścić Chipotle na swojej liście obserwacyjnej!

Nie jest to rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie danych dostępnych w Internecie oraz analizy Jasona Hawthorne'a. Każdy inwestor musi przeprowadzić własną, gruntowną analizę i podjąć decyzję po rozważeniu własnej sytuacji.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet