S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Strach z kolísání a pádu trhu: Učitel Warrena Buffetta vyučoval tuto úspěšnou strategii

Poslední týden je na akciovém trhu mnoho nejistot, možná to poznáváte díky úpadku svého portfolia během posledních pár dnů. Trh historicky nesnáší, když neví na čem je, právě dnešní situace způsobuje tohle velké kolísání: Obavy z Covidu opět narůstají, regulace fedu a v neposlední řadě válka. Benjamin Graham (učitel Buffetta) měl fungující strategii, která odolá kolísání trhu.

Dnes budu čerpat z knihy Inteligentní Investor, která je ideální příručkou pro investory (autor: Benjamin Graham).

Řekněme si, že náš investiční horizont bude 10-15 let. Za tuto dobu se nám ukáže mnoho překážek, úskalí a lákadel na otevření nebo uzavření pozice na akciovém trhu. Investor by měl být seznámen s možným finančním, ale hlavně psychologickým nátlakem. V dobách kolísání trhu je naše psychika dost ovlivňována, ztráta peněz nikoho netěší, a navíc může mnoho začátečníků vést k prodeji se ztrátou.

Základní pravidlo zní: Držte se původní a předem určené strategie. Z pohybů tržních cen se dají vytěžit obří výhody, málokdo však ustojí tento nátlak a bohužel sejde ze strategie, která přináší zisky.

Tržní změny (fluktuace) jsou základ pro rozhodování

Né vážně, trh nejede pouze nahoru a s tím je nutno počítat.

Běžné akcie, ale i ty vysoce kvalitní jsou v průběhu let vystavovány opakujícím se pohybem cen, investora musí zajímat jak z těchto situací vytěžit maximum. 

Máme zde dvě možnosti: 

1. Načasování - Přestože se trh nemá časovat, tak by investor měl zakládat na podrobné analýze, která mu napoví, zda je akcie v rozpoložení pro dlouhodobý růst nebo propad.

2. Oceňování trhu - Tímto rozumíme, že oceňování je snaha nakupovat akcie, když je jejich hodnota pod úrovní skutečné hodnoty. Jedná se o tzv. jistotu během nákupu, že nepřeplácíme za akcii.

Tyto strategie vás mohou dovést k dobrým výsledkům na trhu, nejedná se o žádné predikce typu: Myslím si, že za rok bude mít tato 20$ akcie hodnotu 5000$. Jde o finančně založené analýzy na základě výkazů zisků a ztrát a do toho brát i v potaz predikce analytiků.

Zakládejte pouze na své jedinečné analýze

Trh nám denně přivádí stovky spekulací o tom, kam se společnost nebo daná akcie vydá, jeden den nám trh tvrdí, že to půjde rapidně nahoru a následující den zase názor opačný. Ne, tímto se opravdu neřiďte. Články a predikce jsou zajímavý a někdy i smysluplný doplněk před investicí, nejedná se však o směrodatné rozhodnutí pro váš nákup. Shodneme se doufám na názoru, že tržní předpovědi mají něco do sebe, ale směrodatné nejsou.

Vrátíme se k časování trhu. Nedává absolutně smysl, aby investor čekal například rok, než cena spadne, aby zde vložil finanční prostředky. Správná strategie je analýza, vyhodnocení a nákup. Nejde jen o to, že za rok přijdeme o určité příležitosti, které nemusí být očekávané, ale i o ztráty dividend, které se mohou za rok nakupit. Časování trhu dává smysl jen v tom případě, že čekáme určitý ponor společnosti a vyhlížíme lepší vstupní bod ( v případě, že nám přijde akcie nadhodnocená). Nicméně časování trhu není doporučováno, z mnoha výzkumů plyne, že investor, který investuje pravidelně skončí daleko lépe, než ten, kdo časuje a čeká.

Základy strategie: Levně kup a draze prodej

Základní pravidlo č. 1

Předpovídat vývoj ceny je takřka nemožné i přes kvanta analýz a měsíce strávené probádáním všech finančních výkazů. Nejlepší otázkou je: Můžu vytěžit z pohybu cen poté, co byl zaznamenán propad? Tato myšlenka je hlavní pilíř článku, kterou ve vás chci vzbudit.

Znamená to, že v případě propadu ceny a nebo padání celého trhu je nejlepší strategie přikupovat a snížit tak dosavadní ztráty na minima. Historie se opakuje, pokud vydržíme psychický nátlak z propadu cen a budeme přikupovat, tak je pouze otázkou času, kdy tato strategie přinese plody.

Klasický případ na akciovém trhu pro inteligentního investora: Během cenového krachu společností, které se pravidelně dějí na akciovém trhu, bude potřeba nakoupit během medvědího trhu, kdy ostatní prodávají ze strachu, a prodávat v dobách býčího trhu. Jednoduchá a osvědčená metoda Benjamina Grahama, učitele Warrena Buffetta.

Jednoduchá statistika při použití této strategie, kdo využil medvědí trh k nákupu, tak vytěžil při přechodu na býčí trh něco mezi 50-500%, což zní dobře ne?

Na závěr automatické investování

Mnoho investorů trápí fakt, že neví jestli nakoupit akcii jednorázově za větší obnos peněz a nebo investovat pravidelně (automaticky). Metoda automatického investování je na bázi investuj pravidelně určitou a stanovenou částku, jakmile býčí trh dosáhne nějakého významného vrcholu (pro každého investora je tento vrchol jiný), tak prodej se ziskem. Není však doporučováno prodat celé portfolio, ani v případě velkých zisků a býčího trhu na nových ATH hodnotách.

Jednoduchá úvaha, neprodávejte vše, trh se může zachovat jakkoli a zisky mohou být ještě více navýšeny, do toho zde máme možnosti v podobě dalších dividend.

Co dělat při dlouhodobějším pádu trhu a cen?

Samozřejmě nastává zde vysoké riziko, tím je faktor, že je naše psychika významně zasažena robustním propadem cen. Hlavou nám běží otázky typu: Já to měl prodat, když jsem byl v plusu/ Že já vůbec šel do této společnosti a podobně. Prakticky každý si tímto obdobím projde, historie se neopakuje zcela totožně, ale i přesto se opakuje.

Zde je rada Grahama jednoznačná. Síla vůle určí váš další vývoj a hlavní je nepodléhat trhu a davu. Dále musíme brát v potaz, aby naše portfolio bylo dostatečně diverzifikováno. Tím je myšleno i to, aby vaše investice nesměřovala pouze k akciím, máme zde mnoho dalších investičních variant, kam můžeme své peníze ''uskladnit''.

Knížku Inteligentní Investor, z které jsem čerpal vřele doporučuji investorům, kteří již mají nějaký základ ve světe investic, pro naprostého začátečníka může být knížka nesrozumitelná a složitá. To je pouze můj dodatek a recenze.

  • Četl někdo z vás knihu Inteligentní Investor?
  • Mají rady Grahama něco do sebe?
  • Jak reagujete na pád trhu vy? Jak se zachováte? 

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @pb2205 má karmu 537 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Knihu jsem četl a shoduju se s názorem, že je poměrně složitá pokud jste úplně nový ve světě investic, po určité době vám smysl začne dávat.

Jo, taky mám potřebu doporučovat tyhle knihy, ale pak si uvědomím, že vlastně většina lidí neví co je úrok, sazba atd. takže vždycky odkážu na něco ještě zakladnejsiho 😂

Jo, ale tak to není chyba těch lidí, ale školního systému, který upřednostňuje znalost délky 7. nejdelší řeky Afriky

Graham i Buffett jsou géniové, kdo jiný by nám měl radit, než muži, kteří zažili velice dlouhá období a krize trhu.