S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Te spółki z gigantyczną dywidendą w wysokości ponad 8% mogą pomóc w budowaniu pasywnego dochodu

Filip Czudny
8. 6. 2023
5 min read

Wysoka dywidenda jest szczególnie atrakcyjna dla inwestorów, ponieważ może generować niezły dochód pasywny z niewielkiej inwestycji. Sprawdźmy, czy te dwie spółki mogą ci w tym pomóc!

Oczywiście muszę zacząć od stwierdzenia, że wysoka dywidenda niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem. Z kilku powodów. Po pierwsze, wysoka dywidenda może być wynikiem tego, że spółka nie ma wystarczających możliwości inwestowania w swój rozwój i dlatego musi wypłacać zyski akcjonariuszom. Może to oznaczać, że firma nie jest w stanie się rozwijać i konkurować z innymi firmami na rynku.

Po drugie, wysoka dywidenda może być tymczasowa i może być zagrożona, jeśli firma napotka trudności finansowe. Jeśli firma nie ma wystarczającej ilości gotówki, aby spłacić swoje zobowiązania, może być zmuszona do zmniejszenia lub anulowania wypłaty dywidendy.

Przejdźmy teraz do samych spółek.

Gladstone Commercial $GOOD+0.1% to fundusz inwestycyjny specjalizujący się w nieruchomościach komercyjnych. Firma koncentruje się na nabywaniu i zarządzaniu nieruchomościami biurowymi i przemysłowymi w całych Stanach Zjednoczonych. Stara się zapewnić swoim klientom dochód z długoterminowej własności i wynajmu tych nieruchomości.

Na dzień 31 marca 2023 r. jej portfel obejmował 137 nieruchomości w 27 stanach wynajmowanych 111 różnym najemcom. Od momentu wejścia na giełdę w 2003 r. spółka konsekwentnie i w sposób zdyscyplinowany powiększa swój portfel o 18% rocznie, a od stycznia 2011 r. podwoiła aktywa. Obłożenie wynosi 95,9% i nigdy nie spadło poniżej 95,0%.

Większość dochodów (około 80%) pochodzi z wynajmu nieruchomości przemysłowych. Nieruchomości biurowe odpowiadają za pozostałe 20% przychodów. Spółka jest notowana na giełdzie NASDAQ.

GOOD
$14.17 $0.02 +0.14%

Jej łączna kapitalizacja rynkowa wynosi około 500 mln USD, co plasuje ją wśród mniejszych REIT-ów koncentrujących się na nieruchomościach przemysłowych i biurowych. Wady obejmują ekspozycję na wahania na rynku nieruchomości i ogólny cykl gospodarczy. Przekonaliśmy się o tym na własnej skórze w tym roku.

Niestety, wysoka dywidenda to niekoniecznie same plusy. Pomimo wyższej stopy dywidendy, fundusz ten zapewnia mniejszy wzrost niż szerszy rynek.

Wyniki za I kwartał 2023 r. mówiły o kilku pozytywnych zjawiskach, które miały miejsce od stycznia do końca kwietnia. Najważniejszym z nich było nabycie nieruchomości przemysłowej o powierzchni 76 089 stóp kwadratowych, która została wynajęta jednemu najemcy na 20 lat. Powinno to zwiększyć NOI o pół miliona rocznie i było bardzo potrzebne, aby nadążyć za wzrostem stawek.

NOI (Net Operating Income) to wskaźnik wykorzystywany do pomiaru wydajności inwestycji w nieruchomości. NOI to dochód operacyjny netto z nieruchomości, które są własnością i są obsługiwane przez REIT.

NOI oblicza się poprzez odjęcie kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości od całkowitego dochodu z wynajmu. Wskaźnik ten pokazuje, jak dobrze REIT wykorzystuje swoje nieruchomości do generowania dochodu.

Perspektywy dla akcji zwykłych nie wyglądają obiecująco, a biorąc pod uwagę reorganizację niezbędną do zmniejszenia zadłużenia, analitycy skłaniają się ku możliwości obniżenia dywidendy. Niestety, nie jest to do końca dobra perspektywa i wydaje się, że dywidenda w wysokości 11,25% może nie być trwała. Z drugiej strony, spółka ma naprawdę dobry portfel nieruchomości, który może utrzymać ją na powierzchni w dłuższej perspektywie.

OneMain Holdings $OMF+1.0%

OneMain Holdings to firma zajmująca się finansami osobistymi i konsumenckimi. Zapewnia pożyczki i finansowanie dla osób o słabej historii kredytowej lub ograniczonym dostępie do tradycyjnej bankowości.

OneMain Holdings powstała w 2021 roku w wyniku połączenia Springleaf Financial i OneMain Financial. Jest to jedna z największych firm udzielających pożyczek konsumenckich w Stanach Zjednoczonych.

OMF
$48.35 $0.46 +0.96%

Współpracuje z bardziej tradycyjnymi bankami, ale nie podlega regulacjom jak tradycyjny bank. Jej stopy procentowe są zazwyczaj wyższe. Posiada ponad 1300 oddziałów w 48 stanach USA i zatrudnia około 15 000 osób. Jego klientami są głównie osoby o niskich dochodach lub niskiej zdolności kredytowej.

Udziela pożyczek na motocykle, samochody, zaliczki i pożyczki osobiste na szeroki zakres celów, od podróży po opiekę zdrowotną. Średnia kwota pożyczki wynosi około 10 000 USD. Akcje OneMain Holdings są notowane na NYSE.

OMF nie boi się również dzielić swoim bogactwem z akcjonariuszami, co jest pozytywne, ponieważ można ją uznać za spółkę przyjazną akcjonariuszom. Zwłaszcza, że oprócz regularnych kwartalnych dywidend w czasach dobrej koniunktury wypłaciła kilka znaczących dywidend nadzwyczajnych.

Patrząc na wskaźnik wypłat, wydaje się jasne, że nie grozi im żadna redukcja. Dzieje się tak nawet przy oczekiwaniu, że zyski będą bardziej umiarkowane w przyszłości. Wypłata wynosi około 63%.

OMF to dość imponujący biznes, który generuje zyski i ogromne przepływy pieniężne, a także zapewnia inwestorom atrakcyjną i rosnącą dywidendę. Istnieje jednak pewne ryzyko wynikające z udzielania pożyczek konsumentom o niskiej zdolności kredytowej i niezabezpieczonych pożyczek. Oczekuje się, że bezrobocie wzrośnie w czasie recesji, co wpłynie na niespłacone pożyczki i potencjalną pulę pożyczek w przyszłości. Firma była w stanie z powodzeniem przejść przez Covid, więc może być w stanie przejść przez bardziej normalną recesję w przyszłości.

Obecne stopy procentowe Fed

Bardziej cierpliwy inwestor może uzyskać lepszą cenę, gdy nadejdzie kolejna recesja. Jednocześnie rentowność wydaje się w tym przypadku zrównoważona.

Zastrzeżenie: To w żadnym wypadku nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z Internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.