S&P 500 ^GSPC 5,321.41 +0.25%
Tesla TSLA $186.60 +6.66%
Meta META $464.63 -0.90%
Microsoft MSFT $429.04 +0.87%
Apple AAPL $192.35 +0.69%
Nvidia NVDA $953.86 +0.64%
Alphabet GOOG $179.54 +0.61%
Amazon AMZN $183.15 -0.21%

8'in üzerinde devasa bir temettü oranına sahip bu şirketler pasif gelir elde etmenize yardımcı olabilir

Çetin Tilki
8. 6. 2023
6 min read

Yüksek temettü, yatırımcılar için özellikle caziptir çünkü düşük bir yatırımdan güzel bir pasif gelir yaratabilir. Bakalım bu iki şirket tam da bunu yapmanıza yardımcı olabilecek mi!

Elbette, yüksek bir temettünün her zaman en iyi şey olmadığını söyleyerek başlamalıyım. Bunun birkaç nedeni var. İlk olarak, yüksek bir temettü, bir şirketin büyümesine yatırım yapmak için yeterli fırsata sahip olmamasının ve bu nedenle hissedarlara kar ödemek zorunda kalmasının bir sonucu olabilir. Bu, firmanın büyüyemeyeceği ve piyasadaki diğer firmalarla rekabet edemeyeceği anlamına gelebilir.

İkinci olarak, yüksek bir temettü geçici olabilir ve firmanın finansal zorluklarla karşılaşması halinde tehlikeye girebilir. Eğer firmanın borçlarını ödemek için yeterli nakdi yoksa, temettü ödemesini azaltmak veya iptal etmek zorunda kalabilir.

Şimdi şirketlerin kendilerine gelelim.

Gladstone Commercial $GOOD+0.5%, ticari gayrimenkul konusunda uzmanlaşmış bir gayrimenkul yatırım ortaklığıdır (GYO). Şirket, Amerika Birleşik Devletleri genelinde ofis ve endüstriyel mülklerin satın alınması ve yönetilmesine odaklanmaktadır. Müşterilerine bu mülklerin uzun vadeli mülkiyetinden ve kiralanmasından gelir sağlamayı amaçlamaktadır.

31 Mart 2023 itibarıyla portföyünde 27 eyalette 111 farklı kiracıya kiralanmış 137 mülk bulunmaktadır. Şirket, 2003 yılında halka açıldığından bu yana portföyünü istikrarlı ve disiplinli bir şekilde yılda %18 oranında genişletmiş ve Ocak 2011'den bu yana varlıklarını iki katına çıkarmıştır. Doluluk oranı %95,9'dur ve hiçbir zaman %95,0'in altına düşmemiştir.

Gelirlerin çoğu (yaklaşık %80'i) endüstriyel mülk kiralarından gelmektedir. Ofis mülkleri gelirin kalan %20'sini oluşturmaktadır. Şirket NASDAQ borsasında işlem görmektedir.

GOOD
$14.52 $0.07 +0.48%

Yaklaşık 500 milyon dolarlık toplam piyasa değerine sahiptir ve bu da onu endüstriyel ve ofis gayrimenkullerine odaklanan daha küçük GYO'lar arasına sokmaktadır. Dezavantajları arasında emlak piyasasındaki dalgalanmalara ve genel olarak ekonomik döngüye maruz kalması yer alıyor. Bunu bu yıl kendimiz de gördük.

Ne yazık ki yüksek temettü o kadar da iç açıcı değil. Yüksek temettü verimine rağmen, bu fon genel piyasadan daha az büyüme sağlıyor.

1Ç 2023 sonuçları, Ocak ayından Nisan sonuna kadar gerçekleşen bazı olumlu olaylardan bahsetti. Bunların en önemlisi, tek bir kiracıya 20 yıllığına kiralanan 76.089 metrekarelik bir endüstriyel mülkün satın alınmasıdır. Bu işlemin NOI'yi yılda yarım milyon artırması bekleniyor ve fiyat artışlarına ayak uydurmak için buna çok ihtiyaç vardı.

NOI (Net İşletme Geliri) gayrimenkul yatırımlarının performansını ölçmek için kullanılan bir metriktir. NOI, GYO tarafından sahip olunan ve işletilen mülklerden elde edilen net işletme geliridir.

NOI, toplam kira gelirinden mülklerin işletme ve bakım maliyetlerinin çıkarılmasıyla hesaplanır. Bu gösterge, GYO'nun gelir elde etmek için mülklerini ne kadar iyi kullandığını gösterir.

Adi hisse senedi için görünüm umut verici görünmüyor ve borcu azaltmak için gerekli olan yeniden yapılanma göz önüne alındığında, analistler temettü kesintisi olasılığına doğru eğiliyorlar. Ne yazık ki bu pek de iyi bir görünüm değil ve %11,25'lik temettünün sürdürülebilir olmayabileceği anlaşılıyor. Öte yandan, şirketin uzun vadede ayakta kalmasını sağlayabilecek gerçekten iyi bir gayrimenkul portföyü var.

OneMain Holdings $OMF-1.8%

OneMain Holdings bir kişisel ve tüketici finansmanı şirketidir. Kredi geçmişi zayıf olan veya geleneksel bankacılığa erişimi sınırlı olan kişiler için kredi ve finansman sağlar.

OneMain Holdings, 2021 yılında Springleaf Financial ve OneMain Financial'ın birleşmesiyle kuruldu. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük tüketici kredisi şirketlerinden biridir.

OMF
$48.85 -$0.90 -1.81%

Daha geleneksel bankalarla çalışır ancak geleneksel bir banka gibi düzenlenmez. Faiz oranları genellikle daha yüksektir. ABD'nin 48 eyaletinde 1.300'den fazla şube işletmekte ve yaklaşık 15.000 kişiyi istihdam etmektedir. Müşterileri çoğunlukla düşük gelirli veya düşük kredi puanına sahip kişilerdir.

Motosikletler, otomobiller, peşinatlar ve seyahatten sağlık hizmetlerine kadar çok çeşitli amaçlar için kişisel krediler sağlamaktadır. Ortalama kredi miktarı 10.000 dolar civarındadır. OneMain Holdings hisseleri NYSE'de işlem görmektedir.

OMF, servetini hissedarlarla paylaşmaktan da korkmuyor, bu da hissedar dostu bir şirket olarak kabul edilebileceği için olumlu bir durum. Özellikle de iyi zamanlarda düzenli üç aylık temettülerine ek olarak bazı önemli olağanüstü temettüler ödediği için.

Ödeme oranına bakıldığında, herhangi bir azalma tehlikesiyle karşı karşıya olmadıkları açıkça görülüyor. Bu, gelecekte kârların daha ılımlı olacağı beklentisiyle bile böyledir. Ödeme oranı %63 civarındadır.

OMF, kâr ve büyük nakit akışları üreten ve aynı zamanda yatırımcılara cazip ve büyüyen bir temettü sağlayan oldukça etkileyici bir işletmedir. Bununla birlikte, düşük kredi değerliliğine sahip tüketicilere ve teminatsız kredilere borç vermenin bir sonucu olarak bazı riskler olabilir. Bir durgunluk sırasında işsizliğin artması bekleniyor , bu da ödenmemiş kredileri ve ileriye dönük potansiyel kredi havuzunu etkileyecektir. Covid'i başarıyla atlatabildiler, dolayısıyla gelecekte daha normal bir durgunluğu da atlatabilirler.

Güncel Fed faiz oranları

Daha sabırlı bir yatırımcı, bir sonraki durgunluk geldiğinde daha iyi bir fiyat elde edebilir. Aynı zamanda, bu durumda getiri sürdürülebilir görünüyor.

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.