S&P 500 ^GSPC 5,293.25 -0.22%
Nvidia NVDA $1,137.05 +6.80%
Tesla TSLA $175.90 -1.87%
Alphabet GOOG $177.48 +0.65%
Amazon AMZN $181.42 +0.37%
Microsoft MSFT $428.79 -0.32%
Meta META $476.98 -0.26%
Apple AAPL $189.70 -0.15%

Strach przed niestabilnością rynku i krachami: Nauczyciel Warrena Buffetta nauczył go tej skutecznej strategii

W ciągu ostatniego tygodnia na rynku akcji panowała duża niepewność, co można rozpoznać po spadku wartości portfela w ciągu ostatnich kilku dni. Rynek historycznie nie znosi, gdy nie wie, na czym stoi, a dzisiejsza sytuacja powoduje tak duże wahania: obawy przed ponownym wzrostem kursu Covid, regulacje Fed i wreszcie wojna. Benjamin Graham (mentor Buffetta) opracował skuteczną strategię, która pozwala przetrwać wahania rynku.

Dziś zaczerpnę z książki "Inteligentny inwestor", która jest idealnym przewodnikiem dla inwestorów (autorstwa Benjamina Grahama).

Załóżmy, że nasz horyzont inwestycyjny wynosi 10-15 lat. W tym czasie będziemy świadkami wielu przeszkód, pułapek i pokus związanych z otwieraniem lub zamykaniem pozycji na giełdzie. Inwestor powinien być zaznajomiony z możliwymi presjami finansowymi, ale przede wszystkim psychologicznymi. W czasach niestabilności rynku nasza psychika jest dość podatna na wpływy - utrata pieniędzy nikogo nie cieszy, a co więcej, może skłonić wielu początkujących do sprzedaży ze stratą.

Podstawową zasadą jest: Trzymaj się pierwotnej i wcześniej ustalonej strategii. Z ruchów cen rynkowych można czerpać ogromne korzyści, ale niewiele osób jest w stanie wytrzymać presję i niestety odejść od strategii przynoszącej zyski.

Zmiany na rynku (fluktuacje) są podstawą do podejmowania decyzji

Poważnie, rynek nie idzie tylko w górę i trzeba się z tym liczyć.

Akcje zwykłe, ale nawet te wysokiej jakości, podlegają powtarzającym się na przestrzeni lat zmianom cen, a inwestor musi być zainteresowany tym, jak najlepiej wykorzystać te sytuacje.

Mamy tu dwie możliwości:

1) Wyznaczanie czasu - chociaż rynek nie powinien być wyznacznikiem czasu, inwestor powinien opierać swoją analizę na szczegółowej analizie, która powie mu, czy akcje mają szansę na długoterminowy wzrost lub spadek.

2. Wycena rynkowa - rozumiemy przez to, że wycena jest próbą kupna akcji, gdy ich wartość jest niższa od ich wartości rzeczywistej. Jest to tak zwana pewność w procesie zakupu, że nie przepłacamy za akcje.

Strategie te mogą prowadzić do osiągnięcia dobrych wyników na rynku, nie są to jednak żadne prognozy: Myślę, że za rok akcje o wartości 20 USD będą warte 5 000 USD. Są to analizy finansowe oparte na rachunkach zysków i strat oraz uwzględniające prognozy analityków.

Tylko na podstawie własnej analizy

Każdego dnia rynek przynosi nam setki spekulacji na temat tego, w jakim kierunku pójdzie dana spółka lub akcje, jednego dnia rynek mówi nam, że będą one szybko rosły, a następnego dnia - że będzie to opinia przeciwna. Nie, nie nadążam za tym. Artykuły i prognozy są interesującym i czasami znaczącym dodatkiem przed inwestycją, ale nie stanowią podstawy do podjęcia decyzji o zakupie. Mam nadzieję, że zgodzimy się, iż prognozy rynkowe mają pewną wartość merytoryczną, ale nie są rozstrzygające.

Wróćmy do pomiaru czasu na rynku. Nie ma najmniejszego sensu, aby inwestor czekał, powiedzmy, rok na spadek cen, aby zainwestować środki. Prawidłowa strategia polega na analizie, ocenie i zakupie. Nie chodzi tylko o utratę pewnych możliwości w danym roku, których można się nie spodziewać, ale także o utratę dywidend, które można kupić w danym roku. Market timing ma sens tylko wtedy, gdy spodziewamy się pewnego spadku wartości spółki i szukamy lepszego punktu wejścia (na wypadek, gdybyśmy uznali, że akcje są przewartościowane). Wiele badań pokazuje, że inwestor, który inwestuje regularnie, osiąga znacznie lepsze wyniki niż ten, który inwestuje na czas i czeka.

Podstawy strategii: kupuj tanio i sprzedawaj drogo

Podstawowa zasada nr 1

Przewidzenie zmian cen jest prawie niemożliwe pomimo wielu analiz i miesięcy spędzonych na przeglądaniu wszystkich sprawozdań finansowych. Najlepszym pytaniem jest: Czy można czerpać zyski z ruchów cen po zanotowaniu spadku? Ta myśl jest głównym filarem artykułu, który chcę w Tobie poruszyć.

Oznacza to, że kiedy cena spada lub cały rynek spada, najlepszą strategią jest wykupienie, aby ograniczyć straty do dotychczasowych minimów. Historia się powtarza, jeśli potrafimy wytrzymać psychologiczną presję spadku cen i wykupienia, to tylko kwestia czasu, kiedy ta strategia przyniesie efekty.

Klasyczny przypadek giełdowy dla inteligentnego inwestora: podczas załamania cen spółek, co zdarza się regularnie na giełdzie, należy kupować na rynkach niedźwiedzich, gdy inni sprzedają ze strachu, i sprzedawać na rynkach byka. Prosta i sprawdzona metoda Benjamina Grahama, mentora Warrena Buffetta.

Prosta statystyka dotycząca stosowania tej strategii: każdy, kto wykorzystał rynek niedźwiedzia do kupna, zyskał około 50-500%, gdy wszedł na rynek byka, co brzmi nieźle, prawda?

Wreszcie, automatyczne inwestowanie

Wielu inwestorów dręczy fakt, że nie wiedzą, czy kupować akcje jednorazowo za większą sumę pieniędzy, czy też inwestować regularnie (automatycznie). Metoda automatycznego inwestowania polega na regularnym inwestowaniu stałej i określonej kwoty, po osiągnięciu przez rynek byka jakiegoś znaczącego szczytu (dla każdego inwestora ten szczyt jest inny), a następnie sprzedaży z zyskiem. Nie zaleca się jednak sprzedaży całego portfela, nawet w przypadku dużych zysków i hossy na nowych wartościach ATH.

Proste rozumowanie, nie należy sprzedawać wszystkiego, rynek może zachowywać się w dowolny sposób, a zyski można jeszcze bardziej zwiększyć, istnieją możliwości w postaci dodatkowych dywidend.

Co robić w przypadku długotrwałego spadku rynku i cen?

Oczywiście istnieje tu duże ryzyko, ponieważ silny spadek cen ma znaczący wpływ na naszą psychikę. Przez głowę przebiegają nam pytania, takie jak: Powinienem był sprzedać, gdy byłem na plusie/ Że w ogóle wszedłem do tej firmy itd. Praktycznie każdy przechodzi przez ten okres; historia nie powtarza się w dokładnie taki sam sposób, ale jednak się powtarza.

Wtym przypadku rada Grahama jest jasna. Siła woli zadecyduje o Twoim dalszym rozwoju, a najważniejsze jest, aby nie ulegać rynkowi i tłumowi. Ponadto musimy brać pod uwagę, czy nasz portfel jest wystarczająco zdywersyfikowany. Oznacza to również, że nie należy inwestować wyłącznie w akcje - istnieje wiele innych opcji inwestycyjnych, w których możemy "przechowywać" nasze pieniądze.

Gorąco polecam książkę "Inteligentny inwestor", z której czerpałem, inwestorom, którzy mają już pewne podstawy w świecie inwestowania, dla zupełnie początkujących książka może być niezrozumiała i skomplikowana. To jest tylko moje uzupełnienie i opinia.

  • Czy ktoś z Was czytał książkę "Inteligentny inwestor"?
  • Czy rada Grahama ma jakieś uzasadnienie?
  • Jak reagujesz na krach na rynku? Jak reagujesz?

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet