S&P 500 ^GSPC 5,321.41 +0.25%
Tesla TSLA $186.60 +6.66%
Meta META $464.63 -0.90%
Microsoft MSFT $429.04 +0.87%
Apple AAPL $192.35 +0.69%
Nvidia NVDA $953.86 +0.64%
Alphabet GOOG $179.54 +0.61%
Amazon AMZN $183.15 -0.21%

Świetne porównanie $KO i $PEP. Którego giganta dywidendowego wybrać?

Filip Czudny
9. 6. 2023
6 min read

Coca-Cola i PepsiCo należą do największych na świecie producentów napojów i są znane z długiej historii wypłacania stabilnych i stopniowo rosnących dywidend. Obie spółki są uważane za arystokratów dywidendowych z ponad pięcioma dekadami wzrostu wypłacanych dywidend. Czy można jednak wyłonić wyraźnego zwycięzcę?

Który napój typu cola zdominuje Twoje portfolio?

Pomimo wielu podobieństw, różnią się one na kilka kluczowych sposobów, które mogą wpływać na ich zdolność do generowania długoterminowego wzrostu dywidendy, a tym samym na ich atrakcyjność dla inwestorów poszukujących stabilnego zysku z dywidendy. Jakie są te kluczowe różnice?

Portfolio produktów - Coca-Cola $KO+0.4% koncentruje się wyłącznie na napojach, podczas gdy PepsiCo $PEP+0.4% oferuje szerszą gamę napojów i żywności, co wpływa na ich możliwości wzrostu.

Stopa wzrostu dywidendy - Coca-Cola zwiększa swoją dywidendę od dłuższego czasu, sygnalizując stabilność swojej polityki dywidendowej.

Rentowność i sytuacja finansowa - Coca-Cola ma wyższą rentowność i niższe zadłużenie, co daje jej większą swobodę w zwiększaniu dywidendy.

Możliwości wzrostu w sektorze - bardziej zdywersyfikowany portfel PepsiCo może oferować więcej możliwości wzrostu w celu wsparcia wzrostu dywidendy.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym czynnikom i ocenimy, która z tych dwóch popularnych spółek dywidendowych może zaoferować bardziej atrakcyjną wypłatę i wzrost dywidendy w dłuższym horyzoncie czasowym.

Coca-Cola $KO+0.5%

Coca-Cola to globalna międzynarodowa korporacja z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, która produkuje szeroką gamę napojów bezalkoholowych. Jest to wiodący na świecie producent napojów bezalkoholowych o ogromnym zasięgu i szerokim portfolio marek.

KO
$62.91 $0.34 +0.54%

Głównym produktem Coca-Coli jest napój typu cola o tej samej nazwie, ale firma jest również właścicielem wielu innych popularnych marek, takich jak Fanta, Sprite, Minute Maid i Powerade. Coca-Cola sprzedaje swoje produkty w ponad 200 krajach na całym świecie.

Coca-Cola jest znana jako jedna z najcenniejszych marek na świecie, a jej wizerunek i kampanie reklamowe mają silny globalny zasięg. Firma ma długą historię, która sięga 1886 roku, kiedy to Coca-Cola została po raz pierwszy wprowadzona na rynek.

Dziś Coca-Cola to ogromny biznes z rocznymi przychodami przekraczającymi 43 miliardy dolarów. Jest to jedna z największych firm na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej.

Coca-Cola jest wysoce rentowną firmą o ogromnym zasięgu rynkowym, działającą jako spółka holdingowa posiadająca marki i delegująca rzeczywiste działania produkcyjne franczyzobiorcom. Koncentruje się głównie na napojach bezalkoholowych i ma długą historię wzrostu dywidend.

Historia dywidend Coca-Coli jest imponująca. Źródło

PepsiCo $PEP+0.4%

PepsiCo to globalna firma produkująca żywność i napoje z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Opracowuje, produkuje i sprzedaje szeroką gamę produktów spożywczych i napojów na całym świecie.

Główne marki napojów PepsiCo to Pepsi, Mountain Dew, Gatorade i 7UP. Główne marki spożywcze obejmują chipsy Lay's, Doritos, Cheetos, Walkers, Quaker i Ruffles.

PepsiCo działa w ponad 200 krajach na całym świecie i wygenerowała sprzedaż w wysokości ponad 86 miliardów dolarów w 2021 roku. Jest to jedna z największych firm spożywczych i napojów na świecie.

W przeciwieństwie do Coca-Coli, portfolio PepsiCo jest znacznie bardziej zdywersyfikowane i obejmuje szerszą gamę produktów, w tym żywność. Firma stara się wejść w nowe obszary wzrostu, takie jak zdrowa żywność lub napoje roślinne. PepsiCo ma długą historię wzrostu dywidendy od 1962 roku. Systematycznie zwiększa swoją dywidendę i należy do tak zwanych arystokratów dywidendowych.

Historia Pepsi jest nieco krótsza, ale nie mniej imponująca.

Chociaż PepsiCo i Coca-Cola są konkurencyjne, różnią się w niektórych kluczowych aspektach, takich jak szerokość portfela produktów, tempo wzrostu dywidend lub koncentracja na produktach.

Dywidenda

Bliższe spojrzenie na stopę dywidendy spółek pokazuje, że PepsiCo jest nieco bardziej atrakcyjną opcją: podczas gdy PepsiCo ma CAGR wzrostu dywidendy na poziomie 7,39% w ciągu ostatnich 5 lat, Coca-Cola ma tylko 3,53%.

CAGR (złożona roczna stopa wzrostu), czyli średnia roczna stopa wzrostu dywidendy, jest wskaźnikiem tego, jak szybko dywidendy spółki rosną w długim okresie. Wyraża ona średni roczny wzrost kwoty dywidendy w dłuższym horyzoncie czasowym.

Dywidendy spółki zazwyczaj rosną w określonym tempie procentowym każdego roku. Wskaźnik CAGR uwzględnia tę stopę wzrostu i jest w stanie obliczyć średni roczny wzrost dywidendy w ciągu ostatnich kilku lat.

W przypadku wskaźników wypłaty jest jednak odwrotnie. Pepsi ma obecnie 95% wskaźnik wypłat, a Coca-Cola tylko 58% wskaźnik wypłat. KO zwiększała swoją dywidendę przez 60 lat z rzędu, a PEP nie jest daleko w tyle, zwiększając dywidendę przez 50 lat z rzędu. Obie spółki są królami dywidend. Wspomniałem już o CAGR - więc jeśli szukasz stabilnej, konsekwentnie rosnącej dywidendy, Pepsi jest oczywistym wyborem.

Wykup akcji własnych przyczynia się do stabilności dywidendy, ponieważ mniejsza liczba akcji oznacza większą dywidendę na akcję, nawet jeśli płacisz taką samą kwotę brutto w dolarach. Jeśli chodzi o wykup akcji, Coke zwiększyła liczbę swoich akcji o około 1%, a Pepsi zmniejszyła ich liczbę.

Liczba akcji pozostających w obrocie $PEP+0.4% spada. To dobry znak. Źródło
Sprawy nie wyglądają już tak różowo dla $KO+0.5%. Źródło

Pepsi wygląda obecnie lepiej na kilku frontach. Jest tylko jeden haczyk - wycena.

Po przyjrzeniu się danym za I kwartał dla KO i PEP, KO wydaje się być silniejszy. W 1. kwartale 2023 r. PEP zwiększył przychody o 10,16% do 17,85 mld USD. Zysk brutto wyniósł 9,86 mld USD, a zysk netto 1,94 mld USD.

Patrząc naprzyszły wzrost, PEP wygenerował zysk na akcję w wysokości 6,46 USD w 2022 r., podczas gdy KO wygenerował zysk na akcję w wysokości 2,20 USD. Analitycy prognozują, że PEP zwiększy zysk na akcję o 107,89% do 13,43 USD w 2032 r. Oczekuje się, że KO zwiększy zysk na akcję o 2,53 USD lub 115% w tym samym okresie.

Bieżący EPS $KO+0.5%
EPS $PEP+0.4%

Obecna sytuacja wygląda mniej więcej tak - $PEP+0.4% osiągnął dobre wyniki, podoba mi się jego portfolio marek i jest królem dywidend, ale wycena jest wciąż zbyt wysoka. Marże PEP są znacznie niższe niż KO, a ich wzrost zysku na akcję ma być niższy od KO o 7,11% w ciągu następnej dekady.

Jeszcze jedno spojrzenie na szacunki analityków.

Zastrzeżenie: To w żadnym wypadku nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z Internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.