S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

48 % v letošním roce a průraz na nový vrchol - je čas nakoupit tuhle akcii?

Kryštof Jáně
9. 6. 2023
5 min read

Od začátku roku je mnoho titulů ve  velkém zisku. Jde ale o to, zda si tyto zisky udrží i v druhé polovině roku, která může na trh přinést mnoho nových událostí, které nikdo nečeká. Je správné vybrat kvalitní tituly, u kterých máme větší šanci, že si svoje zisky udrží.

Nová výrobní hala firmy

Krystal Biotech $KRYS-1.7% je biotechnologická společnost, která se specializuje na vývoj a výrobu inovativních léčivých přípravků založených na mRNA technologii.

Společnost byla založena v roce 2008 v Německu a jejím hlavním cílem je využití mRNA (messenger RNA) kódování pro výrobu vakcín a léčiv, které mohou působit proti různým chorobám.

Krystal Biotech, společnost se střední tržní kapitalizací posílila v roce 2023 už o 48 %. Jak už to v tomto odvětví bývá, biofarmaceutická společnost zaměřená na vzácná onemocnění vděčí za solidní zisk akcií nedávnému schválení nových léků regulačními orgány.

Nejznámějším produktem společnosti Krystal Biontech je vakcína proti nemoci COVID-19, nazývaná BNT162b2, která byla vyvinuta ve spolupráci s firmou Pfizer. Tato vakcína byla schválena a používána po celém světě k očkování proti onemocnění způsobenému koronavirem SARS-CoV-2.

KRYS
$156.35 -$2.65 -1.67%

mRNA vakcíny, jako je BNT162b2, fungují tak, že přenášejí instrukce pro tvorbu proteinů do buněk lidského těla. V případě vakcíny proti COVID-19 jsou tyto instrukce zaměřeny na tvorbu proteinu známého jako špičkový protein (spike protein), který je přítomen na povrchu viru SARS-CoV-2. Tímto způsobem je imunitní systém stimulován k vytváření protilátek a aktivaci obranné reakce proti viru.

Krystal Biotech zahájila rok jako společnost v klinické fázi - to znamená, že na trhu neměla žádný produkt. Společnost však čekala na vyjádření amerického Úřadu pro potraviny a léčiva ohledně žádosti o hlavního kandidáta Vyjuvka. Tato genová terapie pro léčbu vzácného genetického kožního onemocnění nakonec získala schválení 19. května.


DEB se stal prvním lékem, kterému byla udělena zelená v USA. Krystal Biotech pracuje na komercializaci a plánuje spustit prodeje Vyjuveku do třetího čtvrtletí.

Společnost si bude účtovat v průměru asi 24 250 dolarů za lahvičku Vyjuveku. Celková roční útrata 1 pacienta (pokud bude chtít podstoupit celou léčbu) se bude pohybovat kolem 485 000 USD (při zohlednění vládních slev). Za předpokladu (nerealistického) nejlepšího scénáře, kdy Krystal Biotech zvládne vyléčit všech 3 000 amerických pacientů, mohla by  společnost vydělat asi 1,5 miliardy dolarů.


Je důležité vzít v úvahu celosvětovou příležitost Vyjuveku rozhodnout, zda je společnost Krystal Biotech přiměřeně oceněna. Koneckonců, společnost se snaží získat schválení pro genovou terapii i jinde, včetně Evropy. Investiční banka William Blair & Company plánuje tržby za Vyjuvek do roku 2030 ve výši 1,1 miliardy dolarů, včetně 668 milionů dolarů v USA.

Společnost vykázala v prvním čtvrtletí čistou ztrátu 45,3 milionů USD, což je o něco lepší než čistá ztráta téměř 50 milionů USD v období před rokem. Společnost bude muset vynaložit peníze na spuštění léku Vyjuvek. Nedávno získala 160 milionů dolarů prostřednictvím soukromého investování. I když by to mělo pomoci, počítejte s tím, že náklady společnosti v nadcházejících čtvrtletích porostou.

Stačí to ale k ospravedlnění tržní kapitalizace 3,2 miliardy dolarů? Jednoduše -stěží. Podívejme se však na zbytek podnikání Krystal Biotech. I když nemá žádné další schválené produkty, má mnoho kandidátů. Sice pouze tři procházejí klinickými testy a žádný z nich není v pozdní fázi studie.

Jinými slovy, bude to chvíli trvat, než tyto terapie získají schválení, pokud vůbec někdy ano. Krystal Biotech tedy může být stále velmi daleko od dosažení svého pravého potenciálu.

Na trhu také není moc dlouho, ale od svého IPO v roce 2017 je na rozdíl od mnohých společností ve slušném zisku. Většinou akcie po svém uvedení na trh jedou dolů a objevují nová dna, ale tahle akcie je jiná. Za své párleté působení mezi akcionáři si připisuje přes 1100 %.

Do budoucna to může být zajímavá investice i když je to nyní pořád firma, v ranné fázi vývoje.

Nejedná se o finanční poradenství. Poskytuji veřejně dostupné údaje a sdílím své názory na to, jak bych se v daných situacích sám zachoval. Investování je rizikové a každý za svá rozhodnutí nese odpovědnost.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.