S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Portföyünüzü mükemmel şekilde çeşitlendirmek için bu ETF'leri kullanın

Halil Toprak
10. 6. 2023
9 min read

Sektörler arasında çeşitlendirme önemlidir. Kural olarak, bireysel hisse senetlerini seçen yatırımcılar tarafından ele alınır. Ancak, yalnızca ETF'lerden oluşan bir portföy tutan pasif yatırımcılar için de bir odak noktası olmalıdır.

ETF'nin kendisi genellikle çok popülerdir çünkü doğrudan belirli bir sektör, trend veya coğrafi alan içinde çeşitlendirme sağlar. Peki ya sektörler arasında da çeşitlendirme yapmak istiyorsanız? O zaman her sektörden ilginç ETF'lere giriş niteliğindeki bu yazımıza göz atın.

Finans Sektörü - $IVOL-0.3% - Kuadratik Faiz Oranı Oynaklığı ve Enflasyondan Korunma ETF'si.

IVOL - Quadratic Interest Rate Volatility and Inflation Hedge ETF, enflasyona karşı koruma sağlarken getiri eğrisi oynaklığına maruz kalmayı amaçlayan ters bir ETF'dir. QVOL Stratejik Faiz Oranı Volatilitesi ve Enflasyondan Korunma Endeksini takip eder.

IVOL
$18.28 -$0.05 -0.27%

Ters ETF olarak yapılandırılmıştır, yani tahvil piyasası oynaklığı yükseldiğinde yükselmelidir. Hedefine ulaşmak için opsiyon stratejileri ve swaplar dahil olmak üzere türevler kullanır. Faiz oranı volatilitesindeki hareketlere pozitif maruziyet sağlamayı amaçlar. Faiz oranları çok değişken ve değişken ise, bu ETF için olumlu olmalıdır.

Ayrıca enflasyona karşı koruma sağlamak için tasarlanmış stratejiler de içerir. Amaç, yüksek enflasyon ortamında bile pozitif bir reel getiri sağlamaktır. Bir ETF için oldukça alışılmadık bir şekilde, türevleri kullandığı için yüksek yönetim maliyetlerine sahiptir. Şu anda yönetim ücreti %0,95 ve cirosu yaklaşık %6'dır.

Sağlık Hizmetleri - $XLV-0.3% - Sağlık Hizmetleri Seçilmiş Sektör SPDR.

XLV - Health Care Select Sector SPDR, S&P 500 Sağlık Hizmetleri Endeksine göre sağlık hizmetleri sektörünü takip eden bir ETF'dir. İlaç üretimi, biyoteknoloji, tıbbi teknoloji, tıbbi malzeme dağıtımı ve sağlık hizmetleri alanlarında faaliyet gösteren şirketleri içerir.

XLV
$144.42 -$0.49 -0.34%

Gelirleri öncelikle sağlık sektöründen elde edilen şirketleri içeren S&P 500 Sağlık Hizmetleri Endeksi tarafından derlenmektedir. Önde gelen ilaç, biyoteknoloji ve sağlık hizmetleri şirketlerinden oluşmaktadır.

Bu ETF'deki en büyük varlıklardan bazıları Johnson & Johnson, UnitedHealth, Pfizer, Merck & Co. ve Abbot Laboratories gibi şirketleri içerir. Bu şirketler birlikte tüm portföyün yaklaşık %60'ını oluşturmaktadır.

Toplam varlıkları 26 milyar doların üzerindedir ve bu da onu piyasadaki en büyük ETF'lerden biri yapmaktadır. New York SPDR borsasında işlem görmektedir. Yaşlanan nüfus ve yeni ilaç ve teknolojilerin geliştirilmesi nedeniyle iyi uzun vadeli büyüme beklentilerine sahip olan sağlık hizmetleri sektörüne maruz kalma imkanı sunmaktadır. 70'in üzerinde holding ile iyi çeşitlendirilmiş bir portföye sahiptir, bu nedenle bireysel şirket riskini azaltır. Öte yandan, ABD'de yüksek oranda yoğunlaşmıştır.

Temel Tüketim Malları - $VCR+1.0% - Vanguard Consumer Discretionary ETF

VCR - Vanguard Consumer Discretionary ETF, otomobil, isteğe bağlı tüketici, eğlence, giyim ve perakende gibi tüketim malları satmaya odaklanan şirketleri izleyen bir ETF'dir. Bu nedenle, isteğe bağlı harcamalara (doğrudan yaşam standardına bağlı olmayan harcamalar) odaklanan tüketici hisse senetlerine maruz kalmaktadır.

VCR
$303.29 $3.04 +1.01%

VCR'nin portföyünde Amazon, Home Depot, McDonald's, Nike ve Starbucks gibi büyük isimler de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından 300'den fazla tüketim malları şirketi bulunmaktadır. Çeşitli tüketim malları alt sektörleri arasında geniş çeşitlendirme ile bireysel şirket riskini azaltır.

Yaklaşık 5 milyar dolarlık varlığa sahip nispeten küçük bir ETF'dir. Tüketim sektöründe aktif olan büyük, orta ve küçük şirketleri içeren MSCI ABD Yatırım Yapılabilir Piyasa Tüketici İhtiyari 25/50 Endeksini takip eder.

Bu ETF'nin ana avantajı, gelişmiş ekonomilerde yükselen yaşam standartları nedeniyle uzun vadede iyi büyüme beklentilerine sahip olan tüketici ile ilgili şirketlere geniş bir şekilde maruz kalmasında yatmaktadır. Ancak sektör, ekonomik gelişmelere ve modanın değişkenliklerine duyarlı olduğu için doğası gereği daha yüksek bir döngüselliğe sahiptir. Durgunluk dönemlerinde, tüketici hisseleri piyasadan daha fazla zayıflama eğilimindedir.

Teknoloji - $QTEC+0.5% - First Trust Nasdaq-100 Teknoloji Sektörü Endeks Fonu.

First Trust Nasdaq-100 Teknoloji Sektörü Endeks Fonu First Trust Advisors tarafından yönetilmektedir. Bu ETF, teknoloji sektöründeki şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapmaya odaklanır ve Nasdaq-100 Teknoloji Sektörü Endeksi'nin performansını izler.

Nasdaq-100 Teknoloji Sektörü Endeksi, Nasdaq Borsası'nda işlem gören en büyük 33 teknoloji şirketini içerir. Bu şirketler arasında Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet (Google'ın ana şirketi), Facebook ve Intel bulunmaktadır.

QTEC
$193.18 $1.03 +0.54%

ETF, yatırımcıların teknoloji sektörüne çeşitlendirilmiş bir şekilde maruz kalmalarını ve riski birçok şirket arasında çeşitlendirdiği için doğrudan tek tek şirket hisse senetlerini satın almaktan daha az riskle yatırım yapmalarını sağlar. Teknoloji sektörünün büyümesine inanan yatırımcılar bu ETF'yi bu büyümeye katılmak için cazip bir yol olarak görebilirler.

İletişim - $FCOM+1.2% - İletişim Hizmetleri Seçilmiş Sektör SPDR Fonu

FCOM - Communication Services Select Sector SPDR Fund, S&P 500 Endeksi tarafından takip edilen yeni oluşturulan iletişim sektörünü izleyen ETF'lerden biridir. Bu sektör 2018 yılında telekom ve medya endüstrilerinin birleşmesiyle oluşturulmuştur.

FCOM portföyü bu sektörlerdeki lider şirketleri içerir. Tipik olarak, Verizon, AT&T, T-Mobile. Medya ve eğlence Netflix, Comcast, Alphabet, Walt Disney, ViacomCBS, Facebook ve diğerleridir. İnternet hizmetleri eBay, TripAdvisor, Twitter tarafından temsil edilmektedir...

FCOM
$50.55 $0.59 +1.18%

FCOM, genel olarak iletişim sektöründeki şirketlerin kazançlarına ve hisse senedi fiyatlarına maruz kalmayı amaçlamaktadır. 60'tan fazla başlıktan oluşan çeşitlendirilmiş bir portföy ile bireysel şirket riskini azaltır. Öte yandan, ABD'de yüksek oranda yoğunlaşmıştır.

Bu sektörden elde edilen getiriler ekonomik döngüye ve küresel ekonominin büyüme hızına bağlıdır, bu da hizmetlerine olan talebi canlandırır. Öte yandan, sektördeki firmalar yeni teknolojilerin gelişmesi ve internet ekonomisinin büyümesi nedeniyle iyi büyüme fırsatlarına sahiptir.

Temel Malzemeler - $XME+0.7% - SPDR S&P Metals & Mining ETF

XME, metal ve mineral madenciliği ve işleme endüstrisinde yer alan şirketlerin hisse senetlerinin performansını izleyen bir borsa yatırım fonudur (ETF). Fon, bakır, alüminyum, çinko, nikel, kurşun, gümüş ve altın gibi demir ve demir dışı metallerin madenciliği ve işlenmesinde yer alan şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapar. Ana alanlar arasında bu metallerin madenciliği ve işlenmesi, çelik ve alaşım üretimi yer almaktadır.

XME
$63.33 $0.47 +0.75%

XME,Freeport-McMoRan, Nucor, US Steel, Alcoa, Teck Resources gibi sektörün önde gelen şirketlerinin hisselerini elinde bulundurmaktadır. Bu şirketler, dünya çapında hammadde ve metallere yönelik artan talepten faydalanmaktadır. Gelişmekte olan pazarların gelişmesiyle birlikte çelik, bakır ve diğer metallere olan talep artmaktadır. Bu da XME'nin portföyündeki şirketlerin gelir ve karlılıklarındaki büyümeyi desteklemektedir.

XME, portföylerini çeşitlendirmek ve madencilik ve malzeme sektörüne maruz kalmak isteyen yatırımcılar için uygundur. Ancak, metal ve mineral sektöründeki şirketlerin hisseleri dışında, XME başka bir çeşitlendirme sunmaz. Fonun değeri, ekonomik döngüye duyarlı olan madencilik ve metal sektöründeki hisse senetlerinin performansına bağlı olarak önemli ölçüde dalgalanabilir.

Enerji - $VDE+0.2% - Vanguard Enerji ETF'si

VDE, enerji sektöründeki şirketlerin hisse senetlerine odaklanan bir Vanguard borsa yatırım fonudur. Fon, petrol, doğal gaz ve kömür üretimi, elektrik üretimi ve dağıtımı ve enerji hizmetlerinde yer alan önde gelen küresel şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapar. Temel alanlar arasında petrol, gaz, kömür, nükleer enerji ve yenilenebilir enerji bulunmaktadır.

VDE
$127.90 $0.21 +0.16%

VDE, ExxonMobil, Chevron, BP, Royal Dutch Shell, ConocoPhilips gibi şirketlerin yanı sıra güneş ve rüzgar enerjisi sektörlerindeki daha küçük şirketlerden oluşan çeşitlendirilmiş bir hisse portföyüne sahiptir. Bu şirketler dünya çapında artan enerji talebinden faydalanmaktadır. Gelişmekte olan piyasaların gelişmesiyle birlikte petrol, gaz ve elektrik tüketimi artmakta, bu da VDE portföyündeki şirketlerin gelirlerinin ve kârlılıklarının büyümesini desteklemektedir.

Tüm sektör ve dolayısıyla VDE'ler son derece değişken ve döngüseldir. Bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

Kamu Hizmetleri - $VPU+1.0% - Vanguard Utilities ETF

VPU - Vanguard Utilities ETF, kamu hizmetleri sektöründe faaliyet gösteren şirketlere maruz kalma sağlar. Öncelikle aşağıdaki alanlara odaklanır:

  • Elektrik ve Gaz: VPU, elektrik ve gaz üreten, dağıtan ve satan şirketlerin hisselerine sahiptir.
  • Su ve Atık: İçme suyu tedarik sistemleri ve atık bertaraf çözümleri sağlayan şirketleri içerir.
  • Telekomünikasyon hizmetleri: Telefon, internet ve diğer iletişim hizmetleri sağlayan şirketler.

VPU'nun portföyündeki en büyük kalemler NextEra Energy, Duke Energy, Dominion Energy ve Southern Company gibi enerji üretimi ve dağıtımı işinde olan şirketlerdir.

VPU, küçük ve orta ölçekli şirketler de dahil olmak üzere önde gelen kamu hizmeti şirketlerini içeren MSCI US Investable Market Utilities 25/50 Endeksini takip etmektedir.

VPU
$154.84 $1.48 +0.96%

Portföyünde yaklaşık 100 elektrik, gaz, su ve iletişim şirketi bulundurur, bu da sektörün nispeten istikrarlı yapısına ek olarak varlık fiyatı oynaklığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Kamu hizmetleri, düzenlemeler şirket kârlarını sınırladığı için düşük büyüme ve temettü odaklı bir sektördür. Ancak, bu sektördeki hisse senetleri nispeten defansif olarak kabul edilir.

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.