S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Boğa piyasasında parlayacak %30'dan fazla düşüş gösteren 3 hisse senedi

Çetin Tilki
10. 6. 2023
5 min read

Borsa son iki yılda yatırımcılara zor anlar yaşattı. Birçok hisse senedi 2021'de yeni zirvelere ulaştıktan sonra, yükselen faiz oranları ve yüksek enflasyon bir resesyon (henüz gelmedi) korkusunu tetikledi ve piyasayı düşürdü. Bu şirketler bir durgunluğu atlatabilir ve doğru zaman geldiğinde bir portföyün değerli bir bileşeni olabilir.

1. Amazon $AMZN-0.6%

Bu şirketin muhtemelen tanıtılmaya ihtiyacı yok. Jeff Bezos tarafından kurulan bu devasa şirket, online alışverişte dünya lideri. Küçük bir kitapçı dükkanından zirveye çıkan bu şirket, kurucusunu uzun yıllar boyunca gezegenin en zengin adamı haline getirdi.

Bu kadar büyük bir şirket olmasına rağmen, o bile son yıllarda piyasadaki çalkantılardan kaçamadı. Amazon, faiz oranlarındaki, enflasyondaki ve ilgili fiyatlardaki her artışın gerçekten hissedildiği bir sektörde faaliyet gösteriyor.

AMZN

Amazon

AMZN
$183.54 -$1.16 -0.63%

Amazon'un hisseleri birkaç yıl öncekitüm zamanların en yüksek seviyesine göre %36 düşüş gösterdi. E-ticaret lideri son bir yıldır bulanık sularda ilerliyor. Enflasyon ve e-ticaret harcamalarındaki yavaşlama, Amazon'un gelir artışını tek haneli rakamlara itti; bu da yatırımcıların son on yılda alıştığı çift haneli yıllık büyümeden çok uzak.

2023'e girerken, Amazon'un bulut hizmetleri işi de ekonomideki belirsizlik karşısında işletmelerin harcamalarını geri çekmesiyle yavaşlayan bir büyüme göstermeye başladı . Ancak bununla birlikte Amazon, her şey ve özellikle de ekonomi normale döndüğünde kesinlikle çok daha hızlı büyüyebilir.

Amazon'un mağaza satışları ilk çeyrekte yıldan yıla sabit bir büyüme gösterdi . Ancak Amazon'un Prime ve dünya üzerindeki en geniş ürün yelpazesinde rekabetçi fiyatlandırma sunma avantajları göz önüne alındığında, ekonomi güçlendiğinde Amazon'un e-ticaret işinin kesinlikle %0'dan daha hızlı büyüyeceğinidüşünmek zor değil.

Yatırımcılar ayrıca, Amazon'un bulut hizmetleri ve abonelikleriyle de hareket ettiği Amazon Web Hizmetleri'ndeki gelir artışını hızlandırmak için yapay zeka (AI) hizmetlerine yönelik yeni bir talep dalgasını da izlemelidir.

Tüm bunlar Amazon'un uzun vadeli yatırımcılar için getiri sağlayabileceği çeşitli yolları gösteriyor. Hisse senedi yıl başından bu yana %43 artış gösterdi.

2 Yıllık $ROK-3.5%

Roku hisseleri ağır darbe aldı. Mevcut zorluklar reklamverenlerin bütçelerini kısmalarından kaynaklanıyor ve bu durum yakın gelecekte çözülecek gibi görünmüyor.

Ancak uzun vadeli görünüm cazip görünüyor , bu nedenle uzun bir zaman ufkunuz varsa mevcut fiyat çok gülünç görünüyor.

ROKU

Roku, Inc.

ROKU
$59.27 -$2.17 -3.53%

Roku'nun işinin iki bölümü var: donanım ya da oynatıcı bölümü ve reklam ya da platform bölümü.

İki ayrı ama birbirini tamamlayan parçaya sahip olmak zaten iş dünyasında çok cazip kabul edilen bir özellik. Yayın cihazlarının satışını içeren donanım işi, tedarik zinciri yedeklemesi ve enflasyonun fiyatları ve harcamaları etkilemesi nedeniyle son yıllarda düşük büyüme ve ardından azalan satış lar gösterdi .

Ancak, 2023'ün ilk çeyreğinde donanım satışları yıldan yıla %18 art arken, reklamcılık işi de duraklamaya başladı. Roku, ilk çeyreğin sonunda %43'lük pazar payıyla yayın cihazı sektörünün lideri konumunda ve bu oran şimdiye kadar rakiplerine karşı elde ettiği en büyük üstünlük.

Roku hisseleri tüm zamanların en yüksek seviyesinden %88 düştü, ancak 2023'te %42 yükseldi . Hisse senedi 2,6 gibi düşük bir fiyat-satış oranında işlem görüyor ve bu nedenle uzun süreli ve güçlü bir boğa piyasasının başlamasının hemen ardından hisse senedinin yükselmesi önemli bir olasılık.

3. Home Depot $HD-1.9%

Konut piyasasına benzer şekilde, Home Depot da pandemi sırasında evde kalma emirleri ve sosyal mesafenin Amerikalıları evlerine daha fazla para harcamaya, inşaat yapmaya, yeni boya yaptırmaya veya yeni bir buzdolabı almaya yöneltmesiyle patlama yaşadı.

Home Depot'un hisseleri 2021 yılsonundaki en yüksek seviyesinden yaklaşık %31 oranında düştü ve son sonuçları, şirketin yüksek faiz oranlarına sahip mevcut ekonomide karşılaştığı zorlukları gösteriyor.

HD
$337.82 -$6.39 -1.86%

Buçeyrekte satışlar %4,5 ve toplam gelir %4,2 düşerek 37,3 milyar dolara geriledi. Bu arada , marjların daralmasıyla hisse başına kazanç (EPS) 4,09 dolardan 3,82 dolara düştü . şirket yıl için görünümünü düşürmek zorunda kaldı. Artık gelir ve karşılaştırılabilir satışların sırasıyla %2 ila %5 azalmasını ve EPS'nin %7 ve %13 düşmesini bekliyor.

Şirketin zor ve zorlu bir konut piyasasında mücadele ettiği açık, ancak Home Depot'un uzun vadeli rekabet avantajlarının sağlam olduğuna şüphe yok.

Bu şirket Lowe's ($LOW-0.8%) ile birlikte ev geliştirme perakende ikilisinde lider konumunda ve ölçek ekonomisi, ulusal ayak izi ve uzmanlarla olan ilişkileri daha küçük zincirlerin fiyat gibi alanlarda rekabet etmesini zorlaştırıyor.

Bu arada, ABD'de bu pazar hala çok büyüyor, özellikle de bazı tahminlere göre ülkede konut açığı ve 4 milyon kadar ev var.

Bu bir finansal danışmanlık işi değildir. Kamuya açık veriler sunuyorum ve durumu kendim nasıl ele alacağıma dair görüşlerimi paylaşıyorum. Yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarından sorumludur.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.