S&P 500 ^GSPC
5,130.95
-0.12%
Tesla TSLA
$188.14
-7.16%
Nvidia NVDA
$852.37
+3.60%
Alphabet GOOG
$134.20
-2.81%
Apple AAPL
$175.10
-2.54%
Meta META
$498.19
-0.82%
Amazon AMZN
$177.58
-0.36%
Microsoft MSFT
$414.92
-0.14%

Pěkný víkend všem. 😊 Zajímá mě Váš názor na těžbu nerostů, moc se tu o tom nemluví...

Nedávno jsem narazil na rozhovor s Muskem, kde skrze svoji automobilku $TSLA-7.2%, která teď zažívá zelené dny, probírali tuto nepostradatelnou surovinu pro elektro průmysl.

Elon Musk popsal lithium jako „nový olej“ a poukázal na to, že lehký kovový prvek nyní tvoří zásadní článek v automobilovém průmyslu a dodavatelském řetězci. Lithium je nezbytnou součástí moderní technologie dobíjecích baterií a nachází se ve všem, od chytrých telefonů a tabletů přes laptopy až po elektricky poháněná jízdní kola a automobily.

Většina světového lithia se těží v Austrálii, Chile a Číně. Čína je také dominantním hráčem ve výrobě lithium-iontových baterií s podílem na trhu přibližně 80 %. Toto jsou fakta, která stojí za nedávnějšími komentáři Muska na toto téma, který poukazuje na potřebu většího množství prvku. "Když se podíváme dopředu na několik let, základním škrtícím bodem v pokroku elektrických vozidel je dostupnost lithia na baterie," řekl.

Musk o problému jen nemluví; Tesla se také naplno zapojila do nové rafinerie lithia v Texasu, což je projekt, jehož cena se odhaduje na 375 milionů USD a jeho uvedení do provozu se plánuje v roce 2025. Díky rafinérii se Tesla stane největší rafinerií lithia v Severní Americe.

Já osobně těžařské společnosti v portfoliu mám, ale nejsou zaměřené na lithium. Mám $RIO-0.4%. Je to obrovská těžařská společnost, která má několik segmentů, od těžby k zpracování až po obchod. A pak takový jen "experiment" a to $WTI-5.6% která se zabývá těžbou, průzkumem, vývojem a akvizicí ropy a zemního plynu. Zaměřuje své operace v Mexickém zálivu.

Říkám si ale, že to Lithium je opravdu jeden z prvků budoucnosti a tak mě zajímá Váš názor, celkově jestli se někdo v tomto sektoru pohybuje a pak zdali je nějaký favorit. Vím, že tento sektor nese patřičná rizika co se týká ekologie a politiky. 😊

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Nerostné bohatství je třeba a momentálně víc než kdy dřív. Je to hlavní stavební kámen elektroniky a to je pro svět mega důležité. Jen je třeba najít správné společnosti nebo ETF tohoto těžebního sektoru.

Souhlas! Také to tak vnímám i přesto, že mě mrzí že to není šetrnější k ekologii. Já jsem zatím s pokojen s tím $RIO-0.4%, ale to netěží lithium, v týdnu se ještě podívám po nějaké lithiové společnosti.

Jasně, možná je tam problém s ekologií, ale to tak prostě bude. Bez toho okolního dopadu to nejde...

V portfoliu mám Norsk Hydro, které vlastní nějaké doly a společnost si sama těží hliník. Je to norská společnost, tedy i v norské koruně. Geopolitické riziko zde nevnímám žádné.

Tak to zní zajímavě i ta lokace, jdu se podívat jestli mi ji broker nabízí a pak případě na společnost, díkes za tip 👍

Ty jsi také na eToro, nebo se pletu? Tam NHY.OL je - slušná společnost, ale odvětví je dost volatilní, tak na to pozor.