S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

7 najlepszych inwestycji dla dwudziestolatków

Mikolaj Stonkowicz
11. 6. 2023
6 min read

Inwestowanie jest kluczowym czynnikiem w budowaniu stabilności finansowej i osiąganiu długoterminowego sukcesu. Dla młodych ludzi w wieku dwudziestu kilku lat podjęcie decyzji o tym, gdzie inwestować, może być trudne i niejasne. Ważne jest jednak, aby zacząć jak najwcześniej, aby wykorzystać siłę czasu i osiągnąć znaczny wzrost portfela. Ale nie chodzi tylko o inwestowanie na rynkach finansowych, ale także o inwestowanie w siebie. To jest to, co każda osoba powinna zrobić przede wszystkim.

1. edukacja

Inwestowanie w edukację może otworzyć drzwi do lepszych możliwości zatrudnienia i wyższych dochodów w przyszłości. Rozważ zainwestowanie w książki, kursy, warsztaty lub certyfikaty. Nie musisz iść na studia, po prostu znajdź coś, co cię interesuje i stań się w tym lepszy. Dzięki dobrej, wysokiej jakości edukacji możesz osiągnąć wyższe zarobki lub zabłysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej. Wszystko, co możesz zrobić ponad resztę, daje ci solidną przewagę. W inwestowaniu powiedziałbym, że przewagę konkurencyjną.

Podczas studiów masz świetne możliwości nawiązywania kontaktów z ludźmi w swojej dziedzinie, profesorami, kolegami z klasy i profesjonalistami z branży. Te kontakty i budowanie relacji mogą być cenne dla Twojej kariery i przyszłego biznesu. Społeczność uniwersytecka może zapewnić wsparcie, inspirację i możliwości współpracy.

2) Umiejętności finansowe

W pewnym sensie jest to związane z edukacją, ale nie jest to coś, co powinieneś robić tylko wtedy, gdy ci to odpowiada lub sprawia ci to przyjemność. Każdy powinien mieć wiedzę finansową. Wtedy po prostu nie można dać się nabrać na oszustwo lub zastanawiać się, jak zapłacić podatki.

Finanse osobiste to znacznie więcej niż pieniądze. Podczas gdy zarabianie i oszczędzanie to podstawy budowania bogactwa, musisz także chronić się przed procesami sądowymi (ubezpieczenie), wykorzystywać zadłużenie do kupowania rzeczy, na które inaczej nie byłoby cię stać (kredyt hipoteczny) i poruszać się po zawiłościach systemu, które wpływają na twoje dochody (podatki). Nauka zarządzania finansami osobistymi może pomóc w podejmowaniu mądrych decyzji, po prostu dlatego, że znasz swoje opcje i rozumiesz, w jaki sposób mogą ci one pomóc.

Czasami opłaca się myśleć w inny sposób, a nie tylko tak, jak chcą tego banki lub instytucje. Czasami pojawia się okazja, która nie jest oczywista na pierwszy rzut oka, ale jeśli ją znasz, możesz ją wykorzystać na swoją korzyść.

3) Spłata zadłużenia

Jeśli masz jakieś zadłużenie, musisz się go pozbyć tak szybko, jak to możliwe, o ile oczywiście nie jest to kredyt hipoteczny. Jeśli studiowałeś bankowość, dług jest świetny do wzbogacenia się. Na przykład Robert Kiosaki (autor Rich Dad Poor Dad) jest ekspertem w tej dziedzinie. Polecam każdemu przeczytanie jego książki.

W młodym wieku masz przewagę czasu i elastyczności, które można wykorzystać do skutecznego zmniejszenia zadłużenia i zapewnienia sobie dobrobytu finansowego.

Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że nie każdy dług jest złym długiem...

4. oszczędzanie na trudne czasy

Po spłaceniu długów zacznij odkładać pieniądze na nagłe wypadki. Idealnie byłoby mieć od trzech do sześciu miesięcy wydatków na życie na łatwo dostępnym koncie oszczędnościowym.

Może to być wysokodochodowe konto oszczędnościowe, konto rynku pieniężnego lub zwykłe konto oszczędnościowe. Może to zająć trochę czasu. Bądź jednak cierpliwy, ponieważ osiągnięcie tego celu zapewni Ci poduszkę bezpieczeństwa, ale co ważniejsze, spokój ducha, ponieważ możesz liczyć na pokrycie wydatków bez względu na to, co się stanie.

Zapobiegnie to wyciąganiu pieniędzy z oszczędności emerytalnych lub innych kont, których normalnie nie dotykasz, ale w takich przypadkach jest to konieczność.

5 Inwestowanie w spółki wzrostowe

Jeśli masz zabezpieczone wszystkie poprzednie elementy, nadchodzi czas na inwestowanie w akcje i rynki kapitałowe. Na tym etapie ważne jest, aby nie mieć długów i innych tego typu kwestii, które mogłyby zepsuć portfel. W takim przypadku nie miałoby to większego sensu.

W tak młodym wieku nie jest też złym pomysłem kupowanie i budowanie portfela nieco bardziej ryzykownie. Nie za dużo, ale wystarczająco. Nie bałbym się więcej tytułów technologicznych, a czasem więcej spółek wzrostowych. Jeśli zaczniesz inwestować wcześnie, masz ogromną przewagę czasu po swojej stronie. Możesz pozwolić sobie na dłuższe oczekiwanie na wzrost wartości inwestycji niż ktoś, kto zaczyna inwestować 5 lat przed przejściem na emeryturę.

Akcje wzrostowe reprezentują spółki, które zwiększają zyski i zdobywają udział w rynku w tempie szybszym niż przeciętne. Najbardziej udane spółki wzrostowe zaczynają jako małe, mało znane startupy, które stają się liderami branży dzięki innowacjom i determinacji.

6. S&P 500

Indeks S&P 500 jest jedną z najlepszych długoterminowych inwestycji dla każdego, niezależnie od wieku. Składający się z 500 największych spółek notowanych w obrocie publicznym w Ameryce, indeks ten może zapewnić szeroką dywersyfikację przy stosunkowo niskich opłatach. Choć nie jest tak ekscytujący jak akcje wzrostowe, może zapewnić portfelowi inwestycyjnemu solidne podstawy do długoterminowego wzrostu.

Każdy powinien go mieć. Nigdy nie pomylisz się z tym zakupem. Jeśli kupisz $SPY-0.7%, będziesz nawet regularnie otrzymywać dywidendę, co naprawdę pasuje do inwestycji, której nigdy nie chcesz sprzedać.

7. --

Jest to miejsce, w którym każdy może dodać to, co chce i w co może zainwestować, w zależności od własnego gustu. Jest tu miejsce na inwestowanie w sport, zdrowie, a może także inwestycje alternatywne.

Mogą to być samochody, zegarki lub limitowane edycje magazynów, znaczków, pocztówek...

Ilość alternatywnych inwestycji jest naprawdę przytłaczająca i chciałbym wiedzieć, w co inwestujesz poza tradycyjnymi rynkami kapitałowymi i nieruchomościami.

To nie jest porada finansowa. Przedstawiam publicznie dostępne dane i dzielę się swoimi opiniami na temat tego, jak sam postąpiłbym w danych sytuacjach. Inwestowanie jest ryzykowne i każdy ponosi odpowiedzialność za swoje decyzje.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.