S&P 500 ^GSPC
5,078.17
+0.17%
Meta META
$487.05
+1.10%
Alphabet GOOG
$140.10
+0.97%
Apple AAPL
$182.63
+0.81%
Amazon AMZN
$173.54
-0.68%
Nvidia NVDA
$787.01
-0.49%
Tesla TSLA
$199.73
+0.17%
Microsoft MSFT
$407.48
-0.01%

Troufnu si říct, že předem tuším výsledek ale zajímal by mne i Váš názor. 
Sledujete vývoj ohledně "aktualizace" českých penzijních fondů? Investujete si někdo takhle na důchod?


Já jsem v situaci, kdy mi je 29 let, s důchodem v podstatě nepočítám a současné portfolio buduji hlavně za tím cílem, abych si v nějaký moment svého života mohl říct "Mám už poměrně dost, nemusím už pracovat každý den od rána do večera a mohu nad životem začít přemýšlet trochu jinak. Věnovat se projektům a nemuset se každý měsíc soustředit, abych vydělal na účty." A v téhle situaci mi penzijní fondy, tak jak jsou teď nastavené, nedávají vůbec žádný smysl. 

Pro koho tedy jsou? Je nějaký argument proč investovat do penzijního fondu místo třeba FTSE All-World ETF? (nebo klasika S&P 500) 
Mě tohle přijde jako strašný fail a pořád si říkám, kdo je tra cílovka... 

Hrozně by mě zajímalo, jestli někdo do těchto fondů investujete a případně proč. Třeba jsem jen slepý, něco přehlížím a ty fondy jsou skvělý produkt :)

Vote to see the results! 43 answers already!

Mám DPS kvůli příspěvku od zaměstnavatele. Ukládám sám za sebe měsíčně 100,- Kč, čímž nedosáhnu na žádnou státní podporu. Po dvou letech vždy penzijko vypovím a založím nové. Zdaní mi výnosy a příspěvky od zaměstnavatele tuším 15 %. Peníze pak investuji individuálně. Přeci jen instrumenty, do nichž penzijní fondy investují mohu nakupovat sám a mnohem leveněji a ani státní podpora to nezachrání.

To je po pravdě moc zajímavý systém, líbí se mi, jak nad tím uvažujete a ano, v tomhle případě mi to pak dává nějaký "smysl", když to využíváte jen jako "páku"... 
Ale pak to ve finále jen potvrzuje mou tezi, že ty produkty jsou naprosto nekonkurenceschopné...

Jak je tu psáno, vesměs máme stejné názory. Já to beru jako určitou diverzifikaci, která mne nebolí, "garantované" státem atp.

Takže ale nějakou část ze svého zdaněného přijmu do fondů posíláte? Jestli to chápu správně :)

Ano, chápete správně. Penzijka se vyvíjejí, dnešní DPS vypadá úplně jinak než předchozí PP. To samé stavebko. Do jisté míry mrtvé produkty, které mám dlouhá léta v rámci diverzifikace aktiv. V té době byly spořáky za 0,04 %. Poměrovově k akciovému portfoliu se jedná o zanedbatelné částky.

Dnes se celkem vyplatí i spořící účty s úrokem 5-6 %, než půjdou zase dolu, stejně jako termínované vklady... atp. no 😊

Žádné fondy nemám. Proto investuji, abych se jim mohl vyhnout😊

Tomu naprosto rozumím :)

Na penzijní fondy se popravdě nekoukám vůbec. Za mě je mnohem lepší investovat do akcií nebo do zata. České nabídky také nesleduji, spíše se soustředím na USA.

Štěpáne, o nic po pravdě nepřicházíš :)

Nemám s tím taky zkušenost, ale jak říkáš krásně Ty tak mám to stejně, mě je teda 31 ale s důchodem nepočítám. Celkově nevěřím bohužel státu jak nakládá s penězi, jak je přerozděluje pak atd. Neříkám, že bych to uměl lépe, to ne, ale prostě nelíbí se mi některé věci co stát dělá, proto už jen z tohoto důvodu nevěřím ani penzijním českým fondům. (Jak ale říkáš, třeba jsme slepí)😂 Moje historie je, začal jsem trochu zlatem, pak jsem necelý rok byl v BTC, (stále nějaké zlato a BTC držím), a z toho přešel komplet do akciového světa a tyto tři aktiva mi stačí mít.

Jo, máme na to asi stejný pohled a podobnou cestu... já teď také nad zlatem uvažuji, ale jen pro takovou "rozmanitost"... chtěl bych nějakou "hezkou" investici, na kterou se dá sáhnout a tou by právě zlato a případně stříbro mohlo být :) Ale za mě je crypto/stock a komodity naprosto dostatečná diverzifikace i na nějaké "horší časy"... Pokud se tedy bavíme o fyzickém zlatě :)

Ano, myslel jsem také fyzické zlato. Já už víc nechci přikupovat, mám v něm cca 30k czk a to stačí, kdyby náhodou něco. Protože víc přikupovat mi přijde už naprd v tom ohledu, že ať už to kupuješ přes sebelepší společnost, vždy platíš prostě fíčka, ať už na té nákupce, nebo přímo procenty prodejci. A to nechci se takto "okrádat", proto dál už zůstanu jen v akciích a něco málo BTC. Jak říkáš, ono to pro diverzifikaci stáčí a stojí to méně.

Vlastně o nich prakticky nic nevím, nebylo by od věci si o tom něco zjistit. Ale mám v hlavě nějak zafixováno, podobně jako ty, že moc investičně nedávají smysl. Jsou tu zajímavější alternativy. Ale dokážu si představit, že pro člověka, který se o problematiku investování vůbec nezajímá, to je přeci jen lepší než nic.

Dobře tak asi každé investování je lepší než nic :) Ale v mé hlavě pořád zní něco jako "když to lidem tlačí stát, mělo by to za něco stát..." :-D

S investováním do těchto fondů nemám osobní zkušenost. Mám nějaké zlato a pak tedy především akcie v investičním portfoliu.

Také tu zkušenost nemám... a i když si o zlatě myslím své, tak mi také dává větší smysl než tyto fondy :)

Je pravda, že s tím zlatem je to někdy hodně těžké, ale dá se to. Hlavně to můžete vzít do kapsy a rychle odjet pokud se něco stane.

hele mám to kvůli příspěvku od zaměstnavatele hlavně jinak bych si to nezakládal, raději ETF

Dobře, tohle je asi fér argument a jelikož jsem OSVČ, tahle varianta mě ani nenapadla. Děkuju :)

Mám jej též z důvodu příspěvku od zaměstnavatele. Jinak bych šel též do ETF.