S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Ultra yüksek temettü veren 2 ilginç enerji şirketi

Burhan Yılmaz
12. 6. 2023
6 min read

Enerji sektörü yüksek temettüleriyle bilinir. Hatta bazı şirketler "ultra" kategorisine giren bir temettü ile övünür. Ancak her şey güllük gülistanlık değildir ve bu sektörün taşıdığı bazı riskler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Petrol ve enerji sektörü, işinin doğasından ve değişken küresel enerji kaynaklarına olan bağımlılığından kaynaklanan bir dizi özel riskle karşı karşıyadır. En önemli zorluklardan biri, petrol ve enerji fiyatları hükümet politikaları, vergiler ve kotalardan büyük ölçüde etkilendiğinden, yüksek düzeyde siyasi ve düzenleyici risktir.

Petrol ve enerji şirketleri aynı zamanda önemli jeopolitik risklerle de karşı karşıyadır, çünkü dünyadaki enerji kaynaklarının bir kısmı çatışmaların patlak verebileceği ve kaynakları kesintiye uğratabileceği değişken veya jeopolitik olarak hassas bölgelerde bulunmaktadır.

Petrol genellikle nispeten istikrarsız bölgelerde bulunur.

Bir diğer önemli risk de petrol ve enerji fiyatlarındaki yüksek dalgalanmadır; bu da sofistike yönetim sistemleri ve fiyat dalgalanmalarına karşı korunma gerektirir. Petrol sektöründeki varlıkların uzun bir ömrü vardır ve bu nedenle şirketlerin rekabet gücünü kaybetmemek için uzun vadeli teknolojik trendleri ve yenilikleri takip etmesi çok önemlidir. Son olarak, petrol ve enerji sektörü sera gazı emisyonlarını azaltmaya ve daha sürdürülebilir enerji kaynaklarına geçmeye çalıştığı için önemli çevresel baskılarla karşı karşıyadır.

Bu sektördeki yatırımcılar tüm bu konuların farkında olmalıdır. Eğer öyleyse ve risk almaya istekliyse, o zaman oldukça güzel bir temettü dozu ve potansiyel sermaye kazancı içindedirler.

Energy Transfer LP $ET+0.2%

Energy Transfer LP, merkezi Dallas, Teksas, ABD'de bulunan bir enerji şirketidir. Ham petrol, doğal gaz ve doğal gaz sıvılarının taşınması ve depolanması konusunda uzmanlaşmıştır.

Şirket, Kuzey Amerika'da 90.000 milden fazla boru hattı ve ham petrol boru hattı, doğal gaz sıvılaştırma terminalleri, depolama tesisleri ve diğer altyapılar dahil olmak üzere geniş bir enerji altyapısı ağının sahibidir ve işletmektedir.

ET
$15.44 $0.03 +0.19%

Şirketin başlıca faaliyetleri arasında Kuzey Amerika genelinde petrol ve doğal gaz taşımacılığı, doğal gaz sıvılaştırma terminallerinde sıvıların depolanması ve kaya gazı ve petrol oyunları gibi geleneksel olmayan kaynaklara odaklanarak petrol ve doğal gaz üretimi ve işlenmesi yer almaktadır.

ET için olumlu bir gelişme ise bir not artırımı alabilecek olması. Nihayetinde, bir kredi notu artışı ET'nin gelecekteki performansına çeşitli şekillerde katkıda bulunabilir:

- Piyasaya ET'nin daha da güvenilir bir yatırım olduğu sinyalini verecek, bu da daha yüksek bir değerleme katsayısı için durumu güçlendirecektir - (yani rakiplerine göre)

- Bu, borçlarını bugünkünden daha cazip oranlarda artırmalarına ve yeniden finanse etmelerine olanak tanıyarak muhtemelen faiz maliyetlerinden tasarruf etmelerini sağlayacaktır.

- Bu hedefe ulaşmak onları agresif borç geri ödemelerine odaklanmaktan da kurtaracaktır. Bunun yerine, bu serbest nakit akışını hisseleri geri almak, imtiyazlı payları geri almak ve/veya büyüme projelerine/birleşmelere ve satın almalara yatırım yapmak için kullanabilirler; bunların tümü dağıtılan nakit akışından borç geri ödemesinden daha uygun getiriler sağlayacaktır. Bu da muhtemelen birim başına DCF büyümesini hızlandırarak hisse performansının daha da artmasına yol açacaktır.

Birim başınaDCF, birimbaşına DağıtılabilirNakit Akışı anlamına gelir. Yatırımlar ve işletme sermayesindeki değişiklikler düşüldükten sonra, bir birim hisse veya birime temettü ödemek veya borç geri ödemek için mevcut olan net nakit akışıdır.

Enbridge $ENB+0.8%

Enbridge Inc. merkezi Calgary'de bulunan Kanadalı bir enerji altyapı şirketidir. Petrol, doğal gaz ve yenilenebilir enerji dahil olmak üzere enerjinin iletimi, dağıtımı ve üretimi ile ilgilenmektedir.

ENB

Enbridge

ENB
$36.24 $0.27 +0.75%

Enbridge, Kuzey Amerika'da geniş bir petrol ve gaz boru hatları ve altyapı tesisleri ağına sahiptir ve işletmektedir. İletim sistemi, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'nde 39.000 km'den fazla petrol, gaz ve yeraltı boru hattını içermekte ve bu da onu Kuzey Amerika'daki en büyük petrol ve gaz boru hattı operatörü yapmaktadır. Başlıca faaliyetleri şunlardır:

Enerji Taşımacılığı - Ham petrol, doğal gaz ve sıvı hidrokarbonları taşımak için yüksek kapasiteli taşıma sistemleri işletir. Birincil gelir kaynağı nakliye ücretleridir.

Enerji Dağıtımı - Ontario ve Québec'te yaklaşık 2 milyon doğal gaz müşteri noktasından oluşan bir dağıtım ağının sahibidir ve işletmektedir.

Enerji Üretimi - Bağlı ortaklıkları aracılığıyla rüzgar, güneş, hidroelektrik ve biyokütle elektriği üretir. Yenilenebilir enerji alanında büyümeye odaklanır.

Enbridge, uzun vadeli sözleşmelerden elde ettiği istikrarlı gelirler, güçlü karlılık ve nispeten yüksek temettü ödemesi ile karakterize edilir. Şu anda %7'nin altında temettü getirisi sağlamaktadır.

Bu yılın başlarında Enbridge, 2023 yılı için 15,9 milyar ila 16,5 milyar dolar arasında düzeltilmiş FAVÖK beklentisi belirlemiş ve şirket ilk çeyrek sonuçlarını açıkladığında bu görünüm teyit edilmişti.

Fiyat oldukça düşük bir seviyeye geriledi. Bu düşüş, iyi bir fiyattan temettü aristokratı satın almak isteyen temettü yatırımcıları için cazip bir satın alma fırsatı yaratıyor gibi görünüyor. Enbridge 28 yıldır temettüsünü artırıyor ve 2019'dan bu yana %5 temettü büyümesi elde etti.

Temettü büyümesi gerçekten güzel

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen internet ve diğer kaynaklardan elde edilen verilere dayanan özet ve analizlerimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.