S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Gigantyczna szwajcarska instytucja bankowa UBS Group ogłosiła, że sfinalizowała przejęcie rywala Credit Suisse o wartości 3,2 miliarda dolarów.

Dzięki szumowi wokół sztucznej inteligencji nasz problem upadających banków nieco ucichł. Z pewnością wszyscy pamiętamy, że początek krachu bankowego, który rozpoczął się w USA, dotarł do Europy, a szwajcarski bank, który również miał różne niepowodzenia w przeszłości, wpadł w kłopoty. O tym posunięciu mówiło się już od marca, kiedy to pojawiły się obawy, że straty Credit Suisse $CS+1.0% zdestabilizują system bankowy.

UBS Group $UBS+2.3% jest dostawcą usług finansowych założonym w Zurychu w Szwajcarii w 1998 roku, który obsługuje głównie klientów prywatnych, korporacyjnych i instytucjonalnych. Firma oferuje bankowość inwestycyjną, detaliczną, korporacyjną i instytucjonalną. Oferuje również usługi w zakresie papierów wartościowych, a także usługi zarządzania majątkiem z obsługą międzynarodową. UBS zarządza największym prywatnym majątkiem na świecie, licząc wśród swoich klientów około połowę światowych miliarderów. Od 2021 r. UBS jest trzecim co do wielkości bankiem w Europie z kapitalizacją rynkową wynoszącą 61 mld USD, działającym we wszystkich głównych centrach finansowych na całym świecie i posiadającym biura w 50 krajach.

UBS
$30.87 $0.68 +2.25%

"Zamiast konkurować, jesteśmy teraz zjednoczeni, rozpoczynając kolejny rozdział naszej wspólnej podróży" - powiedział w poniedziałkowym oświadczeniu Sergio Ermotti, nowo przywrócony dyrektor generalny Grupy UBS. W liście otwartym szefowie banku stwierdzili również, że nie będą narażać na szwank "silnej kultury" UBS ani "konserwatywnego podejścia do ryzyka". Błędy w zarządzaniu ryzykiem na przestrzeni kilku lat odegrały kluczową rolę w ostatecznym upadku Credit Suisse.

W perspektywie krótkoterminowej Grupa UBS będzie prowadzić UBS i Credit Suisse jako oddzielne banki, podczas gdy pozostają pytania o przyszłość aktywów, w tym cenionego banku detalicznego Credit Suisse. Powiększony UBS będzie miał bilans w wysokości 1,6 biliona dolarów i 120 000 pracowników. Ermotti ostrzegł wcześniej nową grupę, że "nie będzie w stanie stworzyć krótkoterminowych miejsc pracy dla wszystkich". Połączona spółka przedstawi swoje pierwsze skonsolidowane wyniki 31 sierpnia 2023 roku.

Po przejęciu Credit Suisse i jego amerykańskie akcje depozytowe zostaną wycofane z SIX Swiss Exchange i New York Stock Exchange, a akcjonariusze otrzymają jedną akcję UBS za każde 22,48 posiadanych akcji Credit Suisse.

Co o tym sądzisz? Można by pomyśleć, że w Szwajcarii, kraju, w którym system bankowy jest zdelegalizowany, nie pozwolą bankowi upaść. Szwajcarski rząd ostatecznie zgodził się pokryć straty w wysokości do 9 miliardów franków szwajcarskich (10 miliardów dolarów). UBS zaabsorbuje pierwsze 5 miliardów franków szwajcarskich w ramach transakcji, ponieważ bank absorbuje portfel, który nie do końca "pasuje" do jego profilu biznesowego i ryzyka".


Dzięki za info, zupełnie zapomniałem o tym temacie i przejęciu przez Credit Suisse. 😅

I tak jak pisze Ondrej, miejmy nadzieję, że to już za nami.

Ja też, nie spodziewałbym się takich problemów w Szwajcarii, miejmy nadzieję, że przez jakiś czas znów będzie spokojnie.

Zgadzam się, jeszcze kilka lat temu Szwajcaria miała reputację najbezpieczniejszego systemu bankowego, a tutejsze banki nie miały prawie żadnych problemów. Ostatecznie jednak okazało się, że jest wręcz przeciwnie.

Miejmy nadzieję, że ten temat wreszcie się skończy. 😔

Mam nadzieję, wierzę, że następny bank długo taki nie będzie, ale obawiam się, że system finansowy i tak się nie nauczy i za kilka lat znowu będziemy mieli to samo. Weźmy tylko dług w USA, nieważne, po prostu go odepchnijmy i idźmy tak dalej.

Tak jest co roku z długiem USA. To polityka, oni mierzą...

W przeciwnym razie pytanie uzupełniające dla tych, którzy czytali, czy ktoś ma UBS w swoim portfelu?

To była tylko kwestia czasu, zanim to się stanie. UBS nie ucierpi, a nawet coś na tym zyska.

Zgoda, prawdopodobnie tak samo jak w przypadku $JPM+1.9% i jego przejęcia z $FRC, z pewnością nie zaszkodzi w przyszłej perspektywie.

Na początku nie wierzyłem, że coś takiego może się wydarzyć w Szwajcarii. Z drugiej strony myślę, że bank kupujący na tym zarobi i przyniesie mu to niezły zysk.

Byłem również dość zaskoczony w marcu, kiedy ludzie zaczęli o tym mówić, w końcu Szwajcaria jest swego rodzaju mekką bankowości. Tak, to będzie tylko plus dla UBS w przyszłości.

Nie spodziewałbym się czegoś takiego w Szwajcarii. To było naprawdę nieoczekiwane.