S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

Airbnb'nin giderek daha popüler hale gelmesinin 3 temel nedeni

Çetin Tilki
12. 6. 2023
4 min read

Airbnb, 21. yüzyılda seyahat ve konaklama ile eş anlamlı hale geldi. Bu yenilikçi platform, dünyanın her yerinden insanların dairelerini, evlerini veya odalarını diğer gezginlere kiralamasına olanak tanıyor. Mütevazı bir fikir olarak başlayan süreç, konaklama sektöründeki en büyük ve en etkili şirketlerden birine dönüştü.

Bu platform, seyahat etmek ve dünyayı keşfetmek için yepyeni bir yol getirdi. Airbnb aracılığıyla konaklama rezervasyonu yapmak, insanların otantik yerel yaşamı deneyimlemelerine ve geleneksel otel konaklamaları sırasında gizli kalabilecek alanlara girmelerine olanak tanıyor. Airbnb ile seyahat daha kişiselleştirilmiş ve benzersiz hale geliyor.

Airbnb'nin artan popülaritesi ve ölçeği nedeniyle şirket halka açılmaya ve hisselerini yatırımcılara sunmaya karar verdi. Bu hamle Airbnb'nin tarihinde önemli bir kilometre taşına işaret ediyor ve pazar konumunu genişletme ve güçlendirme hırsını gösteriyor. Airbnb hisselerine yatırım yapmak hem bireysel yatırımcılar hem de kurumsal oyuncular için bir fırsat sağlayabilir.

ABNB

Airbnb

ABNB
$141.04 -$1.67 -1.17%

Airbnb $ABNB-1.2% hissedarları harika bir yıl geçiriyor. Hisse senedi S&P 500 endeksinin hiç gerisinde kalmadı ve yıl için %30'un üzerinde getiri sağladı. Airbnb'nin son üç aylık güncellemesi, yönetimin ikinci mali çeyrekte daha yavaş gelir artışı eğilimleri öngörmesine rağmen, bu kazanımların genişletilmesine yardımcı oldu.

1. Sağlıklı büyüme

Yatırımcılar, Airbnb'nin rakiplerinin artan satış baskılarını, yükselen fiyatları ve yavaşlayan ekonomik büyüme trendini görmeye başlayacağından endişe ediyordu. Ancak bu faktörler, 2023'ün başında bile hissenin etkileyici ivmesini değiştirmedi.

Airbnb, ilk çeyrekte rezervasyonlarda %19 'luk bir artışla 121 milyona ulaşırken, birikmiş işlerde de %25 'lik bir artış kaydetti. Küresel ayak izi burada değerli bir varlık olmuştur. ABD'deki satışlar %13 artarken, Latin Amerika, Asya ve Avrupa gibi ülkelerde satışlar daha hızlı büyüdü. Sonuç olarak, ortalama günlük ücretler 168 $'da sabit kaldı.

Büyüme ve kâr

2. Kapsamlı nakit akışı

Yatırımcılar Airbnb'nin artan karlılığına odaklandı ve net gelir art arda beşinci çeyrekte de pozitif bölgede yer aldı. Şirket, 2022 yılında ilk kez pozitif kazanç elde ettiğini bildirdi ve bu yıl marjları iyileştirmeyi hedefliyor.

Ancak yatırımcıların nakit akışına duyduğu ilgi çok daha fazla ve bu da şimdiden ileriye dönük mükemmel bir finansal güce işaret ediyor. Airbnb artık yıllık bazda gelirinin %40'ından fazlasını istikrarlı bir şekilde serbest nakit akışına dönüştürüyor. Bu rakam, üç aylık serbest nakit akışının %87 artmasının ardından ilk çeyrekte 3,8 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı.

Gelir

Yatırımcı getirilerinin artırılması, zaman içinde artan getiriler de dahil olmak üzere çeşitli yollarla sağlanabilir. Nakit bolluğu, hisse geri alımları için agresif harcamaları da beraberinde getirmektedir; bu da bir önceki yıl 706 milyon olan tedavüldeki hisse sayısını ilk çeyrekte 697 milyona düşürmüştür.

3. Uzun vadeli arzı güçlendirmeye vurgu

Özellikle ABD'deki gezginler, daha pahalı oda ve evler için rezervasyon yapma konusunda daha temkinli davranıyor. Airbnb bu sorunu, ev sahiplerine bu alanda daha rekabetçi olmaları için teşvik verecek fiyat değişiklikleriyle gidermeyi umuyor. Buradaki yatırımcılar, bölgenin ve şirketin bir bütün olarak nasıl gittiğini görmek için ortalama günlük fiyatları takip etmek isteyecektir.

Tahmin

Airbnb'nin ev arzı da ileriye dönük olarak izlenmesi gereken önemli bir ölçüt. Şirketin kentsel ve kentsel olmayan pazarlarında arzın en azından taleple aynı hızda büyümesi önemli. Bu nedenle şirket ev sahipliğini kolaylaştırmak ve apartman daireleri gibi yeni alanlara girmek için çalışıyor. Yöneticiler hissedarlara gönderdikleri bir mektupta "Airbnb seyahati ana akımdır" diyor. "Ev sahipliğinin de aynı derecede popüler olmasını istiyoruz."

Henüz Airbnb ile kişisel bir deneyimim yok, ancak çevremden edindiğim bilgilere göre gerçekten harika bir iş modeli. Her 3 taraf da (mülk sahibi, Airbnb ve gezgin) kâr ediyor. Şimdiden otellere karşı dev bir rakip haline geldi ve muhtemelen yönetim ve bakım masrafları çok daha fazla olduğu için giderek zorlanacaklar. Airbnb ile deneyimi olan var mı?

Bu bir finansal tavsiye değildir. Kamuya açık veriler sunuyorum ve durumu kendim nasıl ele alacağıma dair görüşlerimi paylaşıyorum. Yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarından sorumludur.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.