S&P 500 ^GSPC 5,308.67 +0.01%
Tesla TSLA $181.40 +3.68%
Microsoft MSFT $431.46 +1.44%
Meta META $463.16 -1.21%
Amazon AMZN $181.88 -0.90%
Apple AAPL $192.03 +0.52%
Alphabet GOOG $178.96 +0.28%
Nvidia NVDA $947.38 -0.04%

Bunlar günün en büyük trendlerine yatırım yapmanızı sağlayan ETF'lerdir

Halil Toprak
13. 6. 2023
5 min read

Yatırımcılar temelde iki kampa ayrılır. Kesinlik ve uzun ömürlülük üzerine bahis oynayanlar ve büyüme fırsatı yakalamaya çalışanlar. Sektörde fırsat görmek o kadar da zor olmayabilir. Zor olan doğru temsilciyi bulmaktır. ETF'lerin yaptığı da tam olarak budur!

Birçok yatırımcı sektörlerde veya trendlerde bu fırsatları görüyor ve ETF sağlayan şirketler de bunların peşinden gidiyor. Tüm trendi kapsamak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan pasif ve aktif fonlar oluşturuyorlar. Biz de bunlardan birkaçına göz atıyoruz!

YAPAY ZEKA

İlk trend, muhtemelen şu anda hakkında en çok konuşulan teknoloji olan yapay zekadan başka bir şey olamaz. Bu trend için birçok ETF bulabiliriz, ancak ben aşağıdaki ikisine odaklanmak istiyorum.

ARK İnovasyon ETF'si $ARKK-1.0%

ARK Invest'in bu ETF'si yalnızca yapay zekaya yatırım yapmıyor, genel olarak ileri teknolojiye odaklanan şirketlere yatırım yapıyor. Ve buna sadece yapay zeka, robotik de dahil. Ayrıca genomik ve fintech de var. Ana holdingleri arasında Tesla, Roku ve Zoom yer alıyor.

Son yıllarda, yüksek yıllık getiriler göstermiştir, ancak aynı zamanda yüksek volatilite de göstermiştir. Fon yöneticisi Cathie Wood, teknolojik yeniliklere ilişkin olumlu vizyonuyla tanınıyor. Yaklaşımı, şirketlerin yıkıcı potansiyelinin derin bir analizine dayanmaktadır.

ARKK
$45.14 -$0.46 -1.02%

Global X Robotics & Artificial Intelligence ETF $BOTZ-1.2%

BOTZ, robotik ve yapay zeka sektörüne odaklanan en büyük ETF'lerden biridir. ETF, robotik, otomasyon, yapay zeka ve büyük veri analitiği alanlarında faaliyet gösteren şirketleri içeren ROBO Global Robotik ve Otomasyon Endeksini takip etmektedir.

Başlıca holdingler arasında Nvidia, Intel, Microsoft, ABB, iRobot ve daha birçok büyük teknoloji oyuncusu bulunmaktadır. Robotik ve yapay zeka yoluyla maliyetleri düşüren ve verimliliği artıran şirketlere odaklanmaktadır.

Şirketlerin %60'ı Kuzey Amerika'da, %20'si Avrupa'da ve geri kalanı Asya ve diğer bölgelerde olmak üzere küresel olarak yayılmıştır. Bu, sektöre geniş bir coğrafi maruziyet sağlar.

Yönetim ücretleri nispeten düşüktür, yıllık %0,68'dir. New York Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem görmektedir.

BOTZ
$31.54 -$0.38 -1.19%

İklim değişikliği ve ekoloji

Kuşkusuz diğer megatrendlerden biri olan gezegen ve iklim korumasına odaklanan ETF'ler de bulabiliriz.

iShares Küresel Temiz Enerji ETF'si $ICLN+0.5%

Rüzgar ve güneş enerjisi, bataryalar, karbon yakalama vb. gibi tüm temiz enerji tedarik zincirindeki şirketleri içeren S&P Küresel Temiz Enerji Endeksini takip eder.

Orsted ve SolarEdge kesinlikle dikkat çekecek

Başlıca holdingler arasında Enphase Energy, SMA Solar, NextEra Energy Partners, Vestas Wind Systems ve First Solar gibi şirketler bulunmaktadır.

ICLN
$14.22 $0.08 +0.53%

Invesco Solar ETF $TAN+0.4%

Güneş paneli üreticileri, batarya üreticileri, ekipman üreticileri, güneş enerjisi projeleri vb. dahil olmak üzere öncelikle güneş enerjisi şirketlerine odaklanır. Başlıca holdingler arasında Enphase Energy, SolarEdge Technologies, Sunrun First Solar bulunmaktadır.

TAN
$42.43 $0.16 +0.38%

Bu ETF'lerin her ikisi de düşük karbon ekonomisine geçişte kilit rol oynayacak olan ve hızla büyüyen yenilenebilir enerji sektörüne yatırım yapmanın kolay bir yolunu sunuyor. Bu alandaki çok sayıda şirkete çeşitlendirilmiş maruziyet sunarlar.

Demografik değişiklikler

Bir sonraki trendin uzay araştırmaları ya da belki de kuantum bilgisayarlar olmasını mı bekliyordunuz? Yanlış! Çok önemli bir trend, ilk bakışta çok daha sıkıcı görünen bir şey... yaşlanan nüfus ve demografik değişiklikler.

iShares Küresel Sağlık Hizmetleri ETF'si $IXJ+0.1%

Johnson & Johnson, Pfizer, Roche gibi büyük küresel sağlık şirketlerini içeren MSCI Dünya Sağlık Hizmetleri Endeksini izler.

Yaşlanan nüfus ve artan sağlık hizmetleri talebinden faydalanabilecek şirketlere odaklanır. Başlıca sektörler arasında ilaç şirketleri, tıbbi cihaz üreticileri, laboratuvarlar, tıbbi malzeme distribütörleri vb. yer almaktadır.

IXJ
$93.15 $0.07 +0.08%

iShares Küresel Yaşlanan Nüfus ETF'si $AGNG-0.2%

Nüfusun artan yaş ortalamasından faydalanabilecek sektörlerdeki şirketleri içeren S&P Küresel Yaşlanan Nüfus Endeksini takip eder. Başlıca sektörler arasında ilaç şirketleri, tıbbi cihaz üreticileri, eğlence, seyahat ve konaklama şirketleri vb. yer almaktadır.

AGNG, hem tematik hem de sektörel yatırım unsurlarını taşıyan daha yeni bir ETF'dir. Geçtiğimiz 5 yıl boyunca, düşük volatilite ile bile sağlam yıllık getiriler sağladı.

AGNG
$30.22 -$0.08 -0.25%

Sizin favori mega trendiniz nedir? Buna yatırım yapıyor musunuz? ETF'ler aracılığıyla mı yoksa tek tek şirketleri kendiniz mi seçersiniz?

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.