S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Jeśli masz 500 USD, powinieneś mieć oko na te firmy naftowe

Mikolaj Stonkowicz
13. 6. 2023
5 min read

Biorąc pod uwagę nieodłączną zmienność sektora energetycznego, dla większości inwestorów byłoby lepiej, gdyby nie próbowali przewidywać wzrostów i spadków cen energii. Znacznie lepszą opcją jest uznanie, że nie jest to możliwe i łatwiej jest mieć stałą ekspozycję na sektor we wszystkich okresach. Wówczas inwestor może skupić się na poszczególnych akcjach z tego sektora i nieco zrezygnować z ETF-ów. Doprowadzi to bezpośrednio do świetnych spółek, takich jak Exxon, Chevron i TotalEnergies.

Spółki te obejmują cały sektor energetyczny, od odwiertów w celu pozyskania energii, przez energetykę, rafinację, aż po chemikalia. Chociaż ceny surowców odgrywają istotną rolę w zyskach, nieodłączna dywersyfikacja w całym sektorze energetycznym zapewnia pewną równowagę, która pomaga złagodzić wzloty i upadki.

Co więcej, dywersyfikacja sprawia, że spółki te są czymś w rodzaju punktu kompleksowej obsługi w zakresie ekspozycji na energię. Upraszcza to proces inwestycyjny, ponieważ nie trzeba dodawać spółki zajmującej się odwiertami, rafinacją i rurociągami.

Podczas gdy większa liczba akcji może zwiększyć dywersyfikację, należy unikać dokonywania tak wielu inwestycji, że nie można ich śledzić. Jedna dobra zintegrowana spółka energetyczna pomoże utrzymać stabilność portfela. Mniej znaczy czasem więcej, więc nawet w tym bardzo kuszącym sektorze trzeba się "okiełznać".

1) ExxonMobil $XOM-1.1%

ExxonMobil jest największą spółką z tego trio z ogromną kapitalizacją rynkową wynoszącą 425 miliardów dolarów. Spółka dzieli się zyskami z akcjonariuszami, które wynoszą 3,5% .

Dywidenda była zwiększana co roku przez 41 kolejnych lat. Jeszcze niedawno firma pozostawała w tyle za swoimi konkurentami pod względem produkcji, ale zainwestowała znaczne środki, aby to zmienić. Obecnie produkcja firmy jest wysoka i udało jej się obniżyć koszty produkcji i poprawić rentowność. Mówiąc wprost, ten gigant wraca do gry.

XOM
$113.63 -$1.23 -1.07%

Bilans firmy jest jednym z najsilniejszych w branży, a stosunek zadłużenia do kapitału własnego wynosi zaledwie 0,2. W przeszłości ta siła finansowa pozwalała Exxonowi na zaciąganie długów w okresach spowolnienia w branży, dzięki czemu mógł on nadal inwestować w swoją działalność i wypłacać rosnącą dywidendę.

Obecnie spółka notowana jest bardzo blisko swoich rekordów wszech czasów, które osiągnęła stosunkowo niedawno. Cały sektor jest obecnie naprawdę interesujący i jeśli ktoś myśli o tej spółce, to jest na dobrej drodze.

2. Chevron $CVX-1.3%

Chevron ma wartość rynkową 295 miliardów dolarów. Stopa dywidendy wynosi około 4%. Wypłata rośnie co roku od 36 lat . Podobnie jak Exxon, Chevron ma solidny bilans z jeszcze niższym wskaźnikiem zadłużenia do kapitału własnego: 0,15 razy . Z perspektywy biznesowej Chevron wypada równie dobrze jak Exxon w większości punktów porównawczych.

XOM
$113.63 -$1.23 -1.07%

Dla inwestorów długoterminowych prawdziwym pytaniem jest zatem, którego z tych rywali wybrać. Konserwatywni inwestorzy, którzy chcą zmaksymalizować generowany przez siebie dochód, z większym prawdopodobieństwem będą oczekiwać wyższej rentowności i jeszcze silniejszego bilansu. W takim przypadku prawdopodobnie lepiej będzie wybrać Chevron.

Wykres dla tych spółek również nie różni się zbytnio. Obydwie wzrosły o ponad 150% od najniższych poziomów i obecnie oscylują wokół szczytowych cen. Biorąc pod uwagę siłę tych spółek oraz obecny i przyszły globalny popyt na ich usługi, jest to dobry składnik portfela i solidna reprezentacja sektora energetycznego.

Większa skala Exxon zapewnia pewne korzyści, takie jak dostęp do kapitału i możliwość realizacji większych projektów. Każda spółka ma coś do zaoferowania. Obie byłyby solidnym wyborem, choć najlepszą opcją może być zakup obu.

3. TotalEnergies $TTE-1.6%

TotalEnergies, z kapitalizacją rynkową na poziomie 140 mld USD, nie ma tak imponujących osiągnięć, jeśli chodzi o dywidendy. W rzeczywistości jego najbardziej imponującą statystyką dywidendy jest to, że nie obniżył dywidendy w 2020 r., kiedy zrobili to konkurenci z branży, tacy jak BP-0.7% Shell $ SHEL-0.4%.

Te cięcia dywidend nastąpiły, gdy BP i Shell ogłosiły, że będą więcej inwestować w czystą energię. TotalEnergies dokonał tej samej zmiany inwestycyjnej, ale było bardzo jasne, że dywidenda była ważna dla firmy, ponieważ wiedziała, jak ważna jest dla inwestorów.

TTE
$71.02 -$1.12 -1.55%

Już z tej perspektywy widać, że spółki db ają o swoich inwestorów, a to zawsze jest dobre dla ich akcjonariuszy. Jeśli firma dba o swoich inwestorów i generuje dla nich stałe zyski, wszyscy są zadowoleni i mogą spodziewać się napływu większej ilości pieniędzy .

W sektorze naftowym spółka ta stwarza okazję dla inwestorów, którzy zdają sobie sprawę, że czysta energia będzie coraz ważniejsza. Można próbować wytypować zwycięzcę w sektorze czystej energii, ale jest jeszcze bardzo wcześnie.

Pozwolenie silnej finansowo spółce, takiej jak TotalEnergies, na poradzenie sobie ze zmieniającymi się prądami w sektorze jest prawdopodobnie bezpieczniejszą alternatywą dla większości inwestorów. Dodajmy do tego prawie 5% stopę dywidendy, a akcje znów staną się nieco bardziej interesujące.

Cały ten sektor oferuje naprawdę duże możliwości dla wszystkich inwestorów w przyszłości. Sama ropa naftowa była bardzo niestabilna na rynku akcji, chociaż w ciągu ostatnich 6 miesięcy ledwo drgnęła. Przyszłość należy do energii, a jeszcze bardziej do czystej energii. Jeśli spółki te będą w stanie osiągnąć pożądany wynik w zakresie odnawialności, będzie to lepsze dla ludzkości i inwestorów.

To nie jest porada finansowa. Przedstawiam publicznie dostępne dane i dzielę się moimi poglądami na temat tego, jak sam postąpiłbym w takich sytuacjach. Inwestowanie jest ryzykowne i każdy ponosi odpowiedzialność za swoje decyzje.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.