S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

500 dolarınız varsa, gözünüz bu petrol şirketlerinde olmalı

Halil Toprak
13. 6. 2023
6 min read

Enerji sektörünün doğasında var olan dalgalanma göz önüne alındığında, çoğu yatırımcının enerji fiyatlarındaki iniş ve çıkışları zamanlamaya çalışmaması daha iyi olacaktır. Çok daha iyi bir seçenek, bunu yapamayacağınızı kabul etmek ve tüm dönemlerde sektöre sürekli olarak maruz kalmanın daha kolay olduğunu kabul etmektir. O zaman yatırımcı bu sektördeki bireysel hisse senetlerine odaklanabilir ve ETF'leri biraz düşürebilir. Bu doğrudan Exxon, Chevron ve TotalEnergies gibi büyük şirketlere götürecektir.

Bu şirketler enerji için sondajdan enerjiye, rafineriden kimyasallara kadar tüm enerji sektörünü kapsamaktadır. Emtia fiyatları kazançlarda önemli bir rol oynasa da, enerji sektörünün doğasında var olan çeşitlilik, iniş çıkışları hafifletmeye yardımcı olan bir denge sağlar.

Dahası, çeşitlendirme bu şirketleri enerjiye maruz kalmak için tek durak noktası haline getirir. Bu, yatırım sürecini basitleştirir çünkü bir sondaj, rafinaj ve boru hattı şirketi eklemenize gerek yoktur.

Daha fazla hisse senedi çeşitlendirmeyi artırsa da, takip edemeyeceğiniz kadar çok yatırım yapmaktan kaçınmalısınız. İyi bir entegre enerji hissesi portföyünüzü istikrarlı tutmanıza yardımcı olacaktır. Az bazen çoktur, bu nedenle bu çok cazip sektörde bile kendinizi "evcilleştirmeniz" gerekir.

1. ExxonMobil $XOM-0.8%

ExxonMobil 425 milyar dolarlık devasa piyasa değeri ile bu üçlünün en büyüğüdür. Şirket, kârını %3,5 oranında hissedarlarla paylaşmaktadır.

Temettü 41 yıl üst üste her yıl artırılmıştır. Kısa bir süre önce şirket üretimde benzerlerinin gerisinde kalmıştı, ancak bunu değiştirmek için büyük yatırımlar yaptı. Bugün şirketin üretimi güçlü ve üretim maliyetlerini düşürüp kârlılığını artırmayı başardı. Basitçe söylemek gerekirse, bu dev oyuna geri döndü.

XOM
$118.67 -$0.97 -0.81%

Şirketin bilançosu, sadece 0,2'lik borç/özkaynak oranıyla sektördeki en güçlü bilançolar arasında yer alıyor. Tarihsel olarak, bu finansal güç Exxon'un sektördeki gerileme dönemlerinde borç almasına ve böylece işine yatırım yapmaya ve artan bir temettü ödemeye devam etmesine olanak sağlamıştır.

Şu anda, nispeten yakın zamanda ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyelerine çok yakın işlem görüyor. Tüm sektör şu anda gerçekten ilginç ve bu şirketi düşünen varsa doğru yoldadır.

2. Chevron $CVX-0.9%

Chevron'un piyasa değeri 295 milyar dolar. Temettü verimi kabaca %4 'tür. Ve ödeme 36 yıldır her yıl artmaktadır. Exxon gibi Chevron da sağlam bir bilançoya sahip ve borç/özkaynak oranı daha da düşük: 0,15 kat . İş perspektifinden bakıldığında, Chevron çoğu karşılaştırma noktasında Exxon kadar iyi performans gösteriyor.

XOM
$118.67 -$0.97 -0.81%

O halde uzun vadeli yatırımcılar için asıl soru bu rakiplerden hangisini seçecekleri. Elde ettikleri geliri maksimize etmek isteyen muhafazakâr yatırımcıların daha yüksek bir getiri ve daha da güçlü bir bilanço istemeleri daha olası dır. Bu durumda, muhtemelen Chevron ile daha iyi bir sonuç elde edeceklerdir.

Bu şirketlerin grafiği de çok farklı değil. Her ikisi de kovid diplerinden bu yana %150'nin üzerinde yükseldi ve şu anda zirve fiyatlar civarında seyrediyor. Bu şirketlerin gücü ve hizmetlerine yönelik mevcut ve gelecekteki küresel talep göz önüne alındığında, bu iyi bir portföy bileşeni ve enerji sektörünün sağlam bir temsilidir.

Exxon'un daha büyük ölçekli olması, sermayeye erişim ve daha büyük projeleri üstlenebilme gibi bazı avantajlar sağlamaktadır. Her şirketin kendine göre bir avantajı vardır. Her ikisi de sağlam seçimler olacaktır, ancak en iyi seçenek her ikisini de satın almak olabilir.

3. TotalEnergies $TTE-1.0%

Piyasa değeri 140 milyar dolar olan TotalEnergies, temettü konusunda o kadar da etkileyici bir geçmişe sahip değil. Aslında, bugün en etkileyici temettü istatistiği, $BP-0.6% Shell $SHEL-0.5% gibi sektör rakipleri 2020'de temettü kesintisi yapmadı.

Bu temettü kesintileri, BP ve Shell'in temiz enerjiye daha fazla yatırım yapacaklarını duyurmasıyla gerçekleşti. TotalEnergies de aynı yatırım değişikliğini yaptı, ancak temettünün şirket için önemli olduğu çok açıktı çünkü yatırımcılar için ne kadar önemli olduğunu biliyordu.

TTE
$72.44 -$0.75 -1.02%

Sadece bu açıdan bakıldığında bile, şirketlerin yatırımcılarını önemsediği ve bunun hissedarları için her zaman iyi olduğu açıktır. Bir şirket yatırımcılarını önemsiyor ve onlar için istikrarlı karlar üretiyorsa, herkes mutludur ve daha fazla para akmasını bekleyebilir .

Petrol sektöründe bu şirket , temiz enerjinin giderek daha önemli hale geleceğini fark eden yatırımcılar için bir fırsat yaratıyor . Temiz enerji sektöründe bir kazanan seçmeye çalışabilirsiniz, ancak henüz çok erken.

TotalEnergies gibi finansal açıdan güçlü bir şirketin sektördeki değişen akımlarla başa çıkmasına izin vermek muhtemelen çoğu yatırımcı için daha güvenli bir alternatiftir. Yaklaşık %5'lik temettü getirisi de eklendiğinde hisse senedi yeniden ilgi çekici hale geliyor.

Tüm bu sektör ileriye dönük olarak tüm yatırımcılar için gerçekten büyük bir fırsat sunuyor. Petrolün kendisi son 6 ayda neredeyse hiç hareket etmemesine rağmen borsada çok dalgalı bir seyir izledi. Gelecek enerjide ve hatta daha çok temiz enerjide. Bu şirketler yenilenebilirlik konusunda istenilen sonuca ulaşabilirse, insanlık ve yatırımcılar için daha iyi olacaktır.

Bu bir finansal tavsiye değildir. Kamuya açık verileri sunuyorum ve bu durumlarda kendimin nasıl hareket edeceğine dair görüşlerimi paylaşıyorum. Yatırım risklidir ve herkes kararlarından sorumludur.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.