S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Narazil jsem na zajímavý rozhovor se Štěpánkem Hájkem (analytikem z XTB) ohledně posledního dění na trzích. 

V první řadě šlo samozřejmě o bulvární titulek - "Poslední růst na akciových trzích mohl být klidem před bouří" ale rozhovor pak byl celkem fajn. 

Co v rozhovoru zaznělo:
Index S&P 500 je nad 4 200. Podle Hájka může jít o klid před bouří, protože tento týden zasedají Fed i ECB a také vyjdou údaje o inflaci za poslední měsíc.

Vývoj inflace nemusí být tak jednoznačný. V některých zemích (příkladem je Kanada) se ukazuje, že spotřebitelé přečkali nejhorší měsíce, a opět díky tomu růste i poptávka po zboží (a s tím i dynamika růstu cen).

Velká část trhu se utrhla výše, a tak není snadné hledat krátkodobě rozumně oceněné tituly. Podle Hájka mezi takové ovšem patří například Expedia nebo Starbucks. Stabilním titulem je například Union Pacific.

Hájek: Jistým rizikem pro akciový trh je možná nová silná poptávka po vládních dluhopisech USA. Odsunutí starostí s dluhovým stropem může vládě uvolnit ruce při vydávání nového dluhu.

Hájek: Evropská ekonomika v prvním čtvrtletí zaostala za optimistickými očekáváními. Souvisí to i se slabším oživením čínského hospodářství. I proto si myslím, že například německé akcie lehce předběhly dobu a fundamenty.

Štěpán Hájek rozebral "bouři" okolo akcií Coinbase Global. Ve hře nakonec mohou být i ceny akcií této společnosti pod 10 USD, uvedl.

Ceny zemního planu v Evropě podstatně klesly. Do budoucna může být rizikem například variabilní složka smluv s katarskými dodavateli, kteří mohou část dodávek odklonit jinam, pokud budou nabízené ceny vyšší.

Celý rozhovor pak zde

Myslíte, že opravdu někdo tuší, jestli jsme z toho už venku, nebo si taky myslíte, že ne a jsou to jenom šarlatáni? :-)

Vote to see the results! 18 answers already!

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Partner

Taky jsem ještě před pár měsíci tohoto pána nějak moc neregistroval a super, že tu má kladné ohlasy. Doufám, že se stihnu ještě dneska mrknout na to, než bude mít večer projev Powell. Jinak, korekci taky čekám, bylo by to zdravé pro trh. Budu ale víc na straně s @pavelkopeckyjr v tom, že nová low v to už moc nevěřím, to by musel Fed do toho nějak hodně hodit vidle a to si nemyslím. Souhlasím ale, že by se ten růst měl zbrzdit trochu, jinak společnosti budou zase navyšovat ceny, pač uvidí zájem ze strany spotřebitelů a to zase požene inflaci nahoru. Nevím no, nechtěl bych být v situaci rozhodování. A možnost Coinbase až na 10$, sakra jen to ne.🤦‍♂️

No já se zatím nechystám nic vyprodat... :)

Partner

Taky ne, ale jak říkáš, čím více to roste, tím víc to volá po nějaké té korekci a člověk si začne říkat, kdy je ten čas realizovat si kus zisku. 😊

Také všechno držím... :)

Rozhovor jsem viděl a také mohu doporučit. Vše co řikal, mi dávalo smysl, takže s ním souhlasím. Obecně investoři opět přestali být na pozoru a jsou chamtiví, to nejčastěji předchází pádu.

Jak se říká, když jsou ostatní chamtivý, prodávej.... :)

Štěpán nestřílí na prázdno. Beru ho jako zkušeného člověka, celkově do toho ale nikdo nemá úplný vhled. Tohle jsou jen domněnky a konečné slovo bude mít jako vždy Fed a data. Sám za sebe ale věřím v pokles napříč trhy.

Já upřímně Štěpána pár měsíců zpět vůbec "neznal" takže jsem rád, že tu má poměrně kladné ohlasy a zaměřím se na něj víc :)

Já Štěpána znám a zatím měl ve většině věcí pravdu. Jeho názor sdílím a taky si myslí, že ten trh je teď opravdu přehnaně pozitivní. Pokud dojde k ochlazení, bude to dobré a prospěje to zdraví trhu. Jde jen o to, jak hluboká, ta korekce bude. Může se klidně stát, že se dočkáme novách low...

To by za mě byla obrovská příležitost k nákupu a byl bych za ní rád :) Nerad teď nakupuji, protože je většina velkých titulů na ATH...

Komu by nevadily nižší ceny na případné doplnění do pozic že😁

spíš si myslím, že to je Vaše zbožné přání, než realita... Za mě low byl min rok léto a u některých akcií začátek zimy a od té doby už to jen rostě.. Ano, drobné korekce jsou, ale nic obřího a nevidím důvod k tomu, aby padlo na low... Trh ožívá a bude vracet do trendu před covidem, pokud nepříjde nová válka atd...

Realita to teď určitě není. Akcie pořád rostou, ale mám se na pozoru. Samozřejmě na to nejsem nějak upjatý, abych čekal jen na low. Reaguji na aktuální dění na trhu.

Já s tím zbožným přáním souhlasím... také nevidím důvod pro nová low, leda ta nová válka kolem Číny x Taiwanu a USA... to by mohlo být dost nepříjemný..