S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Štěpánek Hájek (XTB analisti) ile son piyasa olaylarına ilişkin ilginç bir röportaja rastladım.

Her şeyden önce, elbette bir magazin başlığıydı - "Borsalardaki son yükseliş fırtına öncesi sessizlik olabilir" ama sonra röportaj oldukça güzeldi.

Röportajda neler söyleniyordu:
S&P 500 endeksi 4.200'ün üzerinde. Hayek'e göre, Fed ve ECB bu hafta toplanacağı ve geçen ayın enflasyon verileri de açıklanacağı için bu fırtına öncesi sessizlik olabilir.

Enflasyon eğilimi bu kadar net olmayabilir. Bazı ülkelerde (Kanada buna bir örnektir), tüketiciler ayların en kötüsünü atlatmış gibi görünüyor ve bir kez daha, sonuç olarak, mallara olan talep artıyor (ve bununla birlikte fiyat artışı).

Pazarın büyük bir kısmı yükselişe geçti ve bu nedenle kısa vadede makul fiyatlı ürünler bulmak kolay değil. Ancak Hajek'e göre bu tür hisse senetleri arasında Expedia ve Starbucks yer alıyor. Örneğin Union Pacific istikrarlı bir hisse.

Hájek: ABD devlet tahvillerine yönelik olası yeni bir güçlü talep, borsa için belirli bir risktir. Borç tavanına ilişkin endişelerin ortadan kalkması, hükümetin yeni borç ihracı için elini serbest bırakabilir.

Hájek: Avrupa ekonomisi ilk çeyrekte iyimser beklentilerin gerisinde kaldı. Bu aynı zamanda Çin ekonomisindeki zayıf toparlanmayla da ilgili. Bu nedenle örneğin Alman hisse senetlerinin zamanın ve temel değerlerin biraz ötesinde olduğunu düşünüyorum.

Stepan Hajek Coinbase Global hisselerini çevreleyen "fırtınayı" anlatıyor. Sonunda, şirketin hisse fiyatının 10 USD'nin altına inebileceğini söyledi.

Avrupa'da doğal gaz fiyatları önemli ölçüde düştü. Gelecekte risk, örneğin Katarlı tedarikçilerle yapılan sözleşmelerin değişken bileşeni olabilir; teklif edilen fiyatlar daha yüksekse tedariklerinin bir kısmını başka bir yere yönlendirebilirler.

Röportajın tamamı burada

Sizce kimse henüz ormandan çıkıp çıkmadığımızı gerçekten biliyor mu, yoksa siz de çıkmadığımızı ve onların sadece şarlatan olduğunu mu düşünüyorsunuz? :-)

Vote to see the results! 0 answers already!

No comments yet