S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Zdravím bulios a zdejší komunitu!

Dnes by mě celkem zajímalo, jakou sortu investorů zde máme, jste milovníci dividend, nebo se soustředíte na růst, nebo patříte do jiných skupin investorů? Vyjádřete se dole v anketě nebo v komentářích!🙋💲

Vote to see the results! 52 answers already!

Raději si vezmu něco dividendového a více oddychového. Mám i pár růstovek, ale za malou část portfolia a nekoukám na to.

Rozumím, dividendy jsou super forma investic. :)

Taky bych se řadil asi od každého něco. Víc převládá zatím růstové firmy, potažmo technologické. Pomalu ale už se soustředím i na nějaké defenzivní, stabilní, jako v reit sektoru. Pak, (nevím jak bych nazval, klidně poprosím o doplnění), spol jako $PG+0.1% $COST+0.7% a pak sektor zdravotnictví, ale ne tak vývoj, (tam to vidím hodně o tom jestli prostě se podaří něco vyvinout a schválit), ale prodej jako $CVS-0.7% a nebo doufám vzkříšení $MPW+4.0% (což je i trochu reit). Chtěl bych časem více divident a stabilitu, ale to vím, že bych potřeboval milionové portfoliu které ještě řadu let zabere.

Časem k tomu podle mě každý dojte, že bude muset investovat do více dividendových a stabilních podniků. Není ale od věci si "zablbnout" a zkusit vše.

Souhlas, dokud člověk je relativně mladý a má čas, důležité je ale vyčlenit si na to prostředky o které když to řeknu blbě, může přijít případně a nebude jej to bolet. 😊

Pokud investice, tak volím spíše rizikovější.

Jaké rizikové tituly vlastníš?

Nemám jen rizikové, ale třeba $PLTR-0.6%, $SNOW-0.9%, $DKNG+0.5%

Já se to snažím různě míchat dohromady, ale převažují u mě spíše technologické firmy.

Souhlas, to máme stejně.

Tak nějak zjišťuju, že nejsem zaměřen čistě ani na jednu oblast. Jsem směsicí všech těch odpovědí 😀 Spekulace bych si sice mohl odpustit, ale když jsem na nich převážně v zisku, tak proč taky.

Chápu. :)

Jak tak pozoruji tak praktikuji neobvyklou strategii cca 80% na jistotu ETF, 20% vysoce rizikové 🚀/⚰️ a nic mezi přičemž ETF akumulační a jakékoli koli prodeje nejlépe až po třech letech abych neřešil daně. Do něčeho co by vytvářelo rentu to chci překlopit až v důchodu. 😂

Naprosto rozumím, jaké vysoce rizikové tituly vlastníš? :)

Tesla, BeyondMeat,Quantumscape, Velo3D. Řazeno od nejstarší k nejnovější, plán je pro každý rok vybrat jednu a a rok až tři roky do ní investovat po malých částkách (DCA) Tesla už časový test splnila před rokem a půl a většina zisku byla převedena do ETF (těsně před nástupem medvědů) z původního počtu akcií stále držím desetinu a čekám že se třeba zase zdesetinásobí.

Růst... nakupuji tituly, které nechci třeba 8-10 let "řešit" a věřím, že za tu dobu několikanásobně vyrostou... + cirka 30-35% tvoří ETF, jako taková "jistota" :)

Až na to, že se snažím si udržovat hodnotu etf kolem 50% tak koukám, že máme poměrně podobné investiční mindsety už z předchozích příspěvků. :D

Já se také snažil ale pak mi Degiro zařízlo přístup k mému oblíbenci a místo toho, abych si hledal jiné ETF, tak jsem začal nakupovat jednotlivé tituly... resp. průměrovat ceny na stávajících nákupech... nakupuju stylem DCA vždy po "výplatě" :)

Jednoznačně hodnotový. Jakmile společnost dosáhne/přesáhne férové ocenění, tak se snažím přejít k jiné. Otázka je samozřejmě, jak dobře odhadnu to férové ocenění.

Naprosto rozumím, používáš nějaké kalkulačky k výpočtu férové ceny, příp. Jaká je tvá oblíbená?

Multiples (EV/EBITDA, P/B, P/E PEG) používám nejčastěji a většinu společností mi to rovnou vyřadí. Navíc to zabere jen pár minut. Dále také DCF.

Když se mi čísla líbí, tak jdu hlouběji a dohledávám pak informace spíš než další čísla.