S&P 500 ^GSPC 5,308 +0.06%
Nvidia NVDA $1,148.46 +7.87%
Tesla TSLA $176.40 -1.59%
Alphabet GOOG $177.58 +0.71%
Amazon AMZN $181.63 +0.49%
Apple AAPL $190.84 +0.45%
Microsoft MSFT $429.22 -0.22%
Meta META $477.92 -0.06%

Bu harika endüstriyel temettü hissesi, en kötü zamanlarda bile istikrarlı bir temettü sağlıyor

Burhan Yılmaz
14. 6. 2023
6 min read

Temettü hisseleri ve bunun sonucunda elde edilen pasif gelir yatırımcılar için şüphesiz çok ilgi çekicidir. Ancak büyük bir risk söz konusudur - çünkü hiç kimse bir temettü hissesinin sonsuza kadar ödeme yapacağını garanti edemez. Ancak tarih bize çok şey söyleyebilir ve bir ödeme bugün şirketimiz için olduğu kadar istikrarlıysa, olmaya devam etmesi için iyi bir şans vardır.

İnşaat ekipmanları CAt'ın dahil olduğu en önemli segmentlerden biridir.

Caterpillar $CAT-0.3%'ten bahsediyorum. Sektörün en tanınmış devlerinden biri.

Caterpillar dünyanın en büyük ağır ekipman, motor ve endüstriyel ekipman üreticilerinden biri. Şirket, kaliteli ürünleri ve çeşitli sektörlerdeki müşterilerin özel ihtiyaçlarını karşılama becerisi nedeniyle dünyanın dört bir yanındaki müşteriler tarafından oldukça güvenilmektedir.

CAT
$347.72 -$1.18 -0.34%

Dozerler, yükleyiciler, motor jeneratörleri, pompalar, motorlar ve güç üretim ekipmanları dahil olmak üzere geniş bir ürün yelpazesi üretmektedir. Makineleri ağırlıklı olarak inşaat, madencilik, tarım ve endüstride kullanılmaktadır. Caterpillar, dünyanın hemen hemen her büyük jeo-ekonomik bölgesinde faaliyet göstermekte ve bu sektörlerdeki büyük uluslararası şirketlerden ürünlerine müşteri çekmektedir.

Şirket, portföyü genelinde inovasyona odaklanmaktadır.Alternatif yakıt sistemleri, hibrit motorlar ve verimlilik artırıcı ekipmanlar gibi daha çevre dostu teknolojilere büyük miktarda araştırma ve geliştirme yatırımı yapmaktadır. Bu odaklanma, uzun vadeli küresel eğilimlerle uyumludur.

CAT, çok güçlü bir markaya, uzun vadeli bir yönelime, olumsuz piyasa koşullarında bile büyüme yeteneğine ve hissedarlara temettü ödeme konusunda uzun bir geçmişe sahip esnek bir küresel şirket örneğidir. Dolayısıyla mevcut ekonomik zorluklara rağmen uzun vadeli yatırımcılar için istikrarlı bir yatırım fırsatını temsil etmektedir.

Sektör

Caterpillar, küresel ekonomiyle yakından bağlantılı olan ağır ekipman ve inşaat sektöründe faaliyet göstermektedir. Makine ve ekipmanlarıyla.

Ağır ekipman ve inşaat sektörü, durgunluk dönemlerinde bile kritik altyapıdaki faaliyet seviyesini koruduğu için ekonomik döngülere karşı potansiyel olarak dirençlidir. Öte yandan, özellikle gelişmekte olan ekonomilerde genel ekonomik büyümeye bağlıdır. Ancak bu sektördeki şirketler, güçlü markaları, geniş ürün portföyleri ve küresel mevcudiyetleri sayesinde zor zamanlarda bile büyüme kabiliyetleriyle öne çıkmaktadır.

Sektörün gelecekte de büyüyeceği açıktır. Kaynak

Rekabet

Caterpillar, ağır ekipman ve inşaat sektörlerinde bir dizi büyük küresel şirketin rekabetiyle karşı karşıyadır. Başlıca rakipler şunlardır:

- Komatsu $KMTUY - Japon şirketi Komatsu, dünyanın en büyük ağır ekipman üreticilerinden biridir. Caterpillar ile öncelikle madencilik ekipmanları, buldozerler, yükleyiciler ve damperli kamyonlar alanlarında rekabet etmektedir.

- Volvo Construction Equipment $VLVLY - İsveçli Volvo, yükleyiciler, dozerler, ekskavatörler ve büyük kapasiteli kamyonlar dahil olmak üzere inşaat ve madencilik endüstrileri için eksiksiz bir ağır ekipman yelpazesi ile Caterpillar ile güçlü bir şekilde rekabet etmektedir.

- Hitachi İş Makineleri - Bir diğer Japon rakip olan Hitachi, geniş bir yelpazede iş makineleri sunmakta ve Caterpillar'ın ürün portföyüyle önemli ölçüde rekabet etmektedir. Hitachi'nin ürünleri öncelikle daha düşük fiyatları ve daha yüksek işletme maliyeti tasarrufları nedeniyle caziptir.

- John De ere $DE-1.7% - John Deere'in esas olarak traktörleriyle tanınan ABD'li rakibi, aynı zamanda Caterpillar ürünleriyle rekabet eden geniş bir inşaat ekipmanı yelpazesi sunmaktadır. Şirket, güçlü markasından yararlanmakta ve kilit müşteriler olarak çiftçilere odaklanmaktadır.

İstikrar

CAT'in temettü geçmişi etkileyici ve uzun bir geçmişe dayanıyor. Kaynak

Makul değerlemesi, nispeten yüksek getirisi, güçlü küresel konumu ve iyi büyümesi ile Caterpillar gerçekten cazip bir teklif gibi görünüyor. Kazançların uzun vadede %15,3 büyümesi bekleniyor. Dolayısıyla, %2,02 temettü ve istikrarlı değerleme göz önüne alındığında, hissedarlara toplam yıllık getiri %17,3 olabilir. Temettünün istikrarından bahsetmeye bile gerek yok.

Şirket FCF. Kaynak

Analist tahminleri şirketin olumlu görünümünü teyit ediyor. Hissedarların ücretlendirilmesinde kilit rol oynayan nakit akışında herhangi bir yavaşlama öngörülmüyor. Beklenen daha yüksek yatırımlara rağmen, serbest nakit akışının 2025 yılında 9,1 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Mevcut piyasa değeri 1208 milyar dolarken, bu 2023 için %7,6'lık bir serbest nakit akışı getirisi anlamına geliyor ve 2025'te %8,4'e yükseliyor. Bununla birlikte, CAT ucuzdur - son on yılın en düşük değeri olan 10 kat serbest nakit akışı ile işlem görmektedir.

CAT temel değerlere göre değerinin altında görünüyor, ancak piyasa duyarlılığı hisseyi aşağı çekiyor. Nakit akışı ve temettü büyümesine odaklanan uzun vadeli yatırımcılar CAT'i hala cazip görüyor.

Tedavüldeki hisse sayısı düşüyor, yatırımcılar bunu görmekten memnun. Kaynak

Makro

Faiz oranları yüksek olduğunda, talep yavaşlama eğilimindedir. Ve bildiğimiz gibi şu anda Fed faiz oranları gerçekten yüksek. Federal Rezerv, 2023 yılı sonuna kadar faiz oranlarını düşürmeye başlamayı planlıyor. 2025 yılına kadar oranların %3 seviyesinde olması bekleniyor. Tarihsel olarak düşük faiz oranları, yeni ev inşaatı ve mevcut evlerde tadilat projeleri de dahil olmak üzere inşaat projelerini daha cazip hale getirmiştir.

Faiz Oranları. Kaynak

Şirket büyük ölçüde yabancı müşterilere bağımlıdır, bu nedenle ABD doları ne kadar güçlenirse, yurtdışındaki müşteriler o kadar az harcama yapmaya istekli olacaktır.

Ancak bunlar muhtemelen sadece küçük riskler ve etkilerdir. Bu şirket çok daha kötü durumları atlatmıştır.

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.