S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

%80 düşüşte olan bir büyüme hissesi

Çetin Tilki
14. 6. 2023
5 min read

Paramount hisseleri 10$'daki en düşük seviyeye giderek yaklaşıyor. Bunlar, 2021'de 100 dolar olan zirveden çok uzakta olan gerçekten düşük seviyeler. Bu hisse senedi yükselebilir ve dünyada hala ağırlık taşıyan ismine uygun yaşayabilir mi?

Paramount Pictures Corporation, filmlerin yapımı, dağıtımı ve finansmanı konusunda uzmanlaşmış bir Amerikan film ve televizyon yapım şirketidir. Dünyanın en eski ve en önemli film şirketlerinden biridir.

Paramount Pictures 1912 yılında kuruldu ve o zamandan beri çeşitli türlerde çok çeşitli filmler üretti ve dağıttı. Şirket "The Godfather", "Titanic", "Transformers", "Mission: Impossible " ve daha birçok başarılı filmiyle tanınmaktadır.

Paramount $PARA+0.4% 'nın kaybedilmiş bir dava olduğunu düşünmek kolay olurdu. Film stüdyosu bir süper güç olmaya devam ederken, yayın işi kırmızıda kalmaya devam ediyor - ve giderek artıyor.

Kablolu TV kanalları(Nickelodeon, Showtime ve MTV dahil) ve yayın ağı CBS, muhtemelen çoğunun çocukluk yıllarından bildiği iyi platformlar (en azından ben hatırlıyorum), ancak buradaki sorun kalite veya içerik değil - dünyanın dört bir yanındaki TV'lerde klasik programlama zorlanıyor. Burada, Çek Cumhuriyeti'nde, bazılarına öyle gelmeyebilir ama gerçek bu.

Yayın akışının ortaya çıkışı medya oynatıcıları için yeni fırsatlar yarattı ve Paramount da bu fırsattan elinden geldiğince yararlandı. Paramount+ 2021'in başlarında faaliyete geçti ve 2014'ten beri var olmasına rağmen, Paramount 2019'da ücretsiz yayın yapan Pluto TV platformunu satın aldı. İki hizmet şu anda sırasıyla 60 milyon ve 80 milyon izleyiciye hizmet veriyor.

PARA
$12.01 $0.05 +0.42%

Disney $DIS+0.7% de dahil olmak üzere çoğu şirket, sektörde büyük bir fırsat gördükleri için dev ve baskın Netflix $NFLX+0.3% ile akış pazarını ne pahasına olursa olsun ele geçirmek istedi. Sonuç olarak, platformlarına ve tanıtımlarınabüyük miktarda para harcadılar. Bugüne kadar bu platformlar zarar ediyor ve maliyetlerin üzerinde kâr edip edemeyeceklerini görmek için bekliyorlar.

Bu işte ölçek önemlidir. Bir dizi ya da film yapmanın maliyeti, kaç kişi izlerse izlesin aynıdır. Ne kadar çok kişi izlemek için para öderse, film ya da program o kadar kârlı hale gelir. Paramount'un yayın içeriği için yaptığı harcamalar şimdiye kadar yayın gelirlerini aştı.

Bununla birlikte, yayın akışı, maliyet-fayda hesaplamasının daha fazla mali anlam ifade etmeye başlaması içinyeterli ölçeğeulaşmaya başlıyor. Hatta o kadar mantıklı ki Paramount yayın harcamalarına ilişkin önceki tahminlerini yeniden değerlendiriyor.

CFO Naveen Chopra bu yılın başlarında Paramount'un 2024 yılında yayın için daha önce önerilenden daha az (6 milyar dolar) harcayabileceğini öne sürdü. Bu azalma, en azından kısmen, Paramount+ ve Showtime'ı birleştiren yeni bir hizmetin başlatılmasıyla mümkün olacak.

PARA+0.4% hissesi için piyasa görünümü

Akış hizmetlerinin tek başına bir ürün olamayacağı bir başka şey daha var - piyasada çok fazla rekabet var. Genellikle başka bir ürün ya da hizmetle bir araya getirildiklerinde ya da özel premium içeriklerle zenginleştirildiklerinde işe yararlar.

Örnek olarak: Eylül ayında Walmart, Walmart+ aboneleri için Paramount+'a ücretsiz erişim sunmaya başlayarak Walmart+'ın cazibesini artırırken asla abone olmayacak müşteriler için Paramount+'tan para kazanmaya başladı. Bu arada Paramount+ Formula 1 yarışları ile ilişki kurdu.

Şirketin hisseleri hangi koşullar altında toparlanabilir?

- İlk olasılık, CEO'lar Bakish ve Chopra'nın önerdiği gibi, Paramount'un yayın işinin sonunda kırmızıdan çıkmasıdır. Yayıncılığın devam eden gelişimi göz önüne alındığında, bu mantıksız bir beklenti değil. Bu arada, şirketin film ve TV işleri sağlam bir şekilde kârlı kalmaya devam ediyor. Bu başarı, yakın zamanda azaltılan temettüyü geri getirebilir ve hisse senedinin nihai yükselişini artırabilir.

- İkinci ve çok daha kısa vadeli seçenek ise şirketin tamamını ya da bir kısmını -belki de yayın akışını- satın almak.

Bu, birilerinin bir satın alma ile ilgilendiği ilk sefer olmayacaktır. Bob Bakish'in kendisi de bazı varlıklarını sattıktan sonra bir satın alma bekleyebilir. Paramount BET'in alıcıların ilgisini çektiği bildiriliyor. Bu yılın başlarında Paramount'un Showtime için yapılan 3 milyar dolarlık bir teklifi reddettiği bildirilmişti.

Bu bir finansal tavsiye değildir. Kamuya açık verileri sunuyorum ve durumu kendim nasıl ele alacağıma dair görüşlerimi paylaşıyorum. Yatırım risklidir ve herkes kendi kararlarından sorumludur.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.