S&P 500 ^GSPC 5,235.48 -0.60%
Nvidia NVDA $1,105.58 -3.72%
Microsoft MSFT $414.67 -3.38%
Alphabet GOOG $173.56 -2.16%
Meta META $467.05 -1.54%
Amazon AMZN $179.32 -1.48%
Tesla TSLA $178.79 +1.48%
Apple AAPL $191.29 +0.53%

Co říkáte na společnost Royal Dutch Shell, zkráceně Shell $SHEL, možná řekl bych trochu opomíjenou v tomto oboru.

Pro stručné info: -> 😊

Royal Dutch Shell, jedna z největších společností na světě co do tržeb. Zabývá se těžbou a zpracováním ropy a zemního plynu. Společnost Shell je zapsána ve Spojeném království a má mnoho poboček po celém světě včetně Kanady, Nigérie a Indie. Tato společnost byla založena v Londýně v roce 1907 v rámci fúze mezi společnostmi Royal Dutch Petroleum Company a Shell Transport and Trading Company Limited. Společnost má plno segmentů, od průzkumu a těžby ropy, zemního plynu. Dále se zabývá zpracováním zemního plynu, kapalného plynu a dalších paliv, produktů. Dále vlastní rafinací, obchodováním, marketingem.

Dneska společnost uvedla a velmi potěšila svým výhledem akcionáře. Ze svých peněžních toků z operací hodlají zvednou distribuci akcionářům z 20% stávajících na 30-40%. To bude znamenat navýšení dividendy o očekávaných 15% od druhého čtvrtletí. Dále hodlají provést zpětný odkup akcií v hodnotě až 5 miliard USD v druhé půli tohoto roku.

„Výkon, disciplína a zjednodušení budou našimi hlavními principy, když přidělujeme kapitál ke zlepšení distribuce akcionářům a zároveň umožňujeme energetickou transformaci,“ řekl generální ředitel Shell Wael Sawan. „Budeme investovat do modelů, které fungují – do modelů s nejvyšší návratností, které přispívají k našim silným stránkám,“ dodal Sawan

Zaměření společnosti Shell na výkonnost a kapitálovou disciplínu přichází ve chvíli, kdy se společnost snaží odstranit to, co mnozí považují za rostoucí propast v ocenění mezi evropskými a americkými ropnými velkými společnostmi. Britský ropný major vykázal za rok 2022 rekordní roční zisk téměř 40 miliard dolarů. Firma také dodala, že kapitálové výdaje budou v letech 2024 a 2025 sníženy na 22 až 25 miliard dolarů ročně.

SHEL

Shell

SHEL
$71.45 $0.00

Samozřejmě tento sektor je cyklický, dále taky čelí stálým tlakům ohledně životního  prostředí ze strany klimatu. Zároveň $SHEL  zopakovala svůj závazek vůči klimatickým cílům a prohlásila, že činí „dobrý pokrok“ směrem k tomu, aby se do roku 2050 stala nulovou obchodní společností.

Já společnost mám v portfoliu, kupoval jsem při letošním propadu a zatím mi dělá radost. Poslední dobou máme zprávy kolem společností v USA, ale mě se tato společnost také líbí, má i působivou historii. Jaký je Váš názor a případě máte/zvažovali by jste nákup?


Společnost je to pěkná a nedávno jsem na ní koukal. Ovšem do tohoto sektoru moc neinvestuji, tedy asi bych si její akcie nekoupil. Ale děkuji za nové informace :)

Partner

👍 jasan, to chápu. Mě se těžba líbí, ale v budoucnu přemýšlím, že asi z ropných společností to zredukuji jen na jednu a spíše se více podívám po nerostech jako je lithium a další kovy. A s čím taky trochu zápasím je etičnost takových společností vs důležitost, hlad po surovinách.

Jasný, ta etičnost je také důvod proč do tohoto odvětví neinvestuji.

Shelka! Vzpomínám si na ní. Taky jsem se u ní párkrát stavoval. Akcie je za mě OK, ale mám větší konkurenty:)

Partner

Jj věřím že dost lidí tu na ní vzpomíná. 😁 Jaké například máš v hledáčku?

Mě se líbí US Chevron. To je za mě super akcie.

Dobrá společnost, ale za mě když už "neeticky" tak ať to stojí za to. Volil bych jiné.

Partner

Jj ta etičnost v tomto sektoru moc není, je to těžký no dneska, kde je? ...ani v tech big tech sektorech a oblíbených značkách jako Apple atd by se dalo dost toho vytknout proti etice.

Forma je supe, ale potom co odešli z Česka tady není moc vidět. Jsou na trhu sice větší hráči, ale proč ne. Není to špatné.

Partner

To jsou, ale i tato společnost je gigant, každopádně je to škoda, že odešli z Čech, ani nevím proč?

Asi to byl malý trh. Přesný důvod netuším...

Ke mě se nějak ani informace že Shell odešel z Česka nedostala :)

Společnost zná každý, ale o akcii se moc nemluví. Podle mě jsou v tomto sektoru mnohem lepší varianty.

Partner

Právě no, že moc jsem o ní neslyšel tak mě zajímají názory. Najdou se lepší, to bezdebat, ale ta zpráva z dneška ohledně plánu je skvělá, věřím že tomu dostojí. Co už není tak hezké, je to info od Victora níže, to si ještě musím načíst

Tak nějak jsem tu společnost vnímal, ale nikdy jsem ji neanalyzoval. Prostě mě na první pohled nezaujala, tehdy jsem zvolil CVX do portfolia.

Partner

$CVX+0.9% má taky hezká čísla a působí po celém světě. Určitě též dobrá volba, já v tomto sektoru stále doufám v oživení trochu $OXY+0.1% a tato $SHEL mi dělá zatím radost pač mám nižší nákupku než je aktuálně cena a zprávy ohledně výhledu mě potěšily.

Prodal jsem je když jsem byl upozorněn na jejich účasti na vraždění civilistů v Nigérii ze které se vykoupili platbou 15,5mio https://www.amnesty.org/en/latest/press-release/2017/11/investigate-shell-for-complicity-in-murder-rape-and-torture/

Partner

Ou tak to je nehezká zpráva, jsem nikde neviděl, ale ani se nedivím, pač tohle nechce mít žádná společnost na očích. Přečtu si blíže odkaz. Každopádně jen v rychlosti vidím, že je to už z dřívějších let, možná už se tohle projevilo dříve na ceně, ale chápu etičnost.

Díky za informaci. I když je to z dřívějších let, tak je to pořád strašné.

Nevíte, zda na tuto zprávu dříve nějak výrazně nezareagovala cena akcie?

To netuším, asi by to šlo nějak dohledat. Bohužel si nedělám moc iluze, že by tohle byl ojedinělý případ. Těžba nerostných surovin je mnohdy spojena s násilnostmi a nejinak to bude i po přechodu na EV kde v tom pouze bude hrát roli jina vláda/surovina.