S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

Çeşitlendirmeyle ilgili ilginç bir makaleye rastladım (aynı zamanda geçenlerde buradaki yorumlarda da bu konuya değinmiştim) ve makale özetle şunu söylüyor:

Berkshire Hathaway'den Warren Buffett ve Charlie Munger, hisse senedi portföylerini çeşitlendirmeye karşı olumsuz bir tutum sergiliyor. Sermayenin büyük bir kısmını yatırımcının en çok güvendiği şirkete yatırmanın daha iyi olacağını savunuyorlar. Buna karşılık Bridgewater Associates'in kurucusu Ray Dalio, çeşitlendirmeyi yatırımın kilit unsuru olarak görmektedir. Her iki görüş de haklıdır. Çeşitlendirme, birbiriyle ilişkili olmayan çeşitli varlıklara yatırım yaparak portföy riskini azaltabilir. Doğru çeşitlendirme seviyesi yatırımcının yatırım stratejisine ve bilgisine bağlıdır. Profesyonel olmayan yatırımcılar için, dünya çapında farklı varlık sınıflarına yatırım yapan çeşitlendirilmiş fonlar uygun olabilir.

Benim bakış açıma göre, temelde onlarla aynı fikirdeyim ve yatırım söz konusu olduğunda kendimi "eğitimli bir meslekten olmayan kişi" olarak görüyorum, bu yüzden çok fazla çeşitlendirme benim için de pek mantıklı değil.

Uzun bir yatırım ufkuna sahip olmak ve gerçekten sadece fazladan sahip olduğunuz ve ihtiyacınız olmayan şeylere yatırım yapmak bana çok daha mantıklı geliyor (o zaman benim gibi, o piyasada ne olursa olsun tamamen rahat olursunuz ve savaştığınız tek şey "aşırı satın almak için nereden daha fazla para bulabilirim" türünden bir FOMO'dur....

Benim çeşitlendirmem temelde sadece hisse senetleri + ETF'ler // kripto... ve bununla tamamen iyiyim :)

ama bu benim... peki ya sen?


No comments yet