S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Znáte Fio fond? Takové české ETF... já ho do teď neznal. 

Fio fond domácího trhu je dle metodiky AKAT kategorizován jako dynamický smíšený fond, neboť může investovat do akcií i dluhopisů. Fakticky ale investuje výhradně do akcií. A zaměřuje se, jak už ze samotného názvu vyplývá, na český akciový trh.

Český akciový trh není moc velký, proto v portfoliu fondu najdeme v zásadě všechny akcie obchodované na pražské burze, které jsou aspoň trochu likvidní. Největší pozice ve fondu tvoří akcie ČEZ, Komerční banka a Erste Group Bank, dále Moneta Money Bank, Vienna Insurance Group, Colt CZ Group a Philip Morris ČR.

Kromě těchto hlavních titulů z pražské burzy se David Brzek, portfolio manažer fondu, snaží okořenit portfolio také o pár titulů z trhu Start pražské burzy. Pod nálepkou ostatní (viz graf složení portfolia) se nachází například akcie společností KARO Leather, Gevorkyan, Bezvavlasy, eMan a Pilulka Lékárny.

Historický vývoj hodnoty investice

Fio fond domácího trhu nemá stanoven žádný benchmark, nesnaží se porážet nějaký akciový index apod. Přesto všechny investory samozřejmě zajímá, jak si fond dlouhodobě vede v porovnání s konkurencí či jinými alternativami. V tomto případě můžeme říct, že alternativou pro investory je nakoupit a dlouhodobě držet akcie jednotlivých firem obchodované na hlavním trhu pražské burzy.

Pro srovnání můžeme tedy použít akciový index pražské burzy PX ve variantě „net total return“, tedy i se započtením vyplácených čistých dividend po jejich zdanění. Zatímco Fio fond domácího trhu vydělal investorům od založení 35 %, hodnota indexu PX-TRNet stoupla ve stejném období o 50 %. To je docela velký rozdíl. Oněch 15 % „ušlého výnosu“ ve srovnání s indexem jde na vrub nákladům na správu fondu.

Poplatky spojené s investicí

Do Fio fondu domácího trhu je možné investovat výhradně přes Fio banku. Fio banka při investici do tohoto fondu neúčtuje žádný vstupní poplatek. Pouze po dobu 12 měsíců od nákupu je při zpětném prodeji účtován 3 % výstupní poplatek. Po jednom roce držení investice je výstupní poplatek nulový.

Za obhospodařování a administraci fondu může být dle statutu účtován poplatek ve výši až 2,5 % ročně z průměrné roční hodnoty fondového kapitálu. Aktuálně si Fio investiční společnost účtuje za obhospodařování fondu 1,7 % p. a. a za administraci 0,5 % p. a., dohromady tedy 2,2 % p. a. Celkové roční náklady na správu za uplynulé účetní období jsou vyčísleny na 2,32 % z průměrné hodnoty fondového kapitálu.


Možná jsem to přehlédl, ale je to kumulační a nebo distribuční fond?

Zkusím to dohledat :)

To rozložení portfolia se mi líbí. Dobré české kousky. Nákladově ale lépe vychází nějaké ETFko.

Souhlasím, ty náklady jsou poměrně vysoké...

Zajímavá informace, fond jsem neznal. Ovšem souhlasím s Kryštofem, také radši budu investovat sám.

To chápu a mám to stejně :) Jen mi tohle přišlo zajímavější než nějaké "penzijní fondy" :)

Souhlasím, rozhodně je to lepší a zajímavější než penzijní fond.

Díky za nové zprávy a informace. Fond jsem neznal.

Není vůbec zač

Fond neznám. Pro mě je tam "docela vysoký poplatek". Já si raději budu investovat sám.

Souhlasím, ten poplatek je poměrně zbytečný, když si to člověk může nakoupit sám :)

Ale chápu, že pro někoho je to OK když se o své finance nechce starat. Já bych tu cestu sice nevolil, ale respektuji jí