S&P 500 ^GSPC 5,308.83 +0.01%
Tesla TSLA $181.03 +3.48%
Meta META $463.10 -1.22%
Microsoft MSFT $429.51 +0.98%
Amazon AMZN $181.92 -0.88%
Apple AAPL $192.00 +0.50%
Alphabet GOOG $178.47 +0.01%
Nvidia NVDA $947.84 +0.00%

Jeśli lubisz przestrzeń kosmiczną, oto firma, która może umożliwić komercyjne loty kosmiczne w najbliższej przyszłości. Virgin Galactic $SPCE-1.5%

Nie zamierzam przedstawiać tej firmy, ponieważ prawdopodobnie wszyscy ją znają. Wielu z nas z pewnością uwielbia to oglądać, ponieważ kosmos jest po prostu fascynujący i jest tak wiele rzeczy, których wciąż nie wiemy. Wiemy natomiast, że jest to branża raczej nieinwestycyjna, bo pochłania ogromne koszty od badań, przez materiały, aż po surowce, które są potrzebne do odbycia takiej podróży z powierzchni planety. Sektor ten prawdopodobnie zawsze będzie musiał być dotowany.

Teraz spółka $SPCE-1.5% ogłosiła, że planuje rozpocząć pierwsze komercyjne loty w kosmos pod koniec tego miesiąca. Akcje spółki zareagowały na to wzrostem o 44% w handlu przedrynkowym. Pierwszy lot kosmiczny, nazwany Galactic 01, zaplanowano na okres od 27 do 30 czerwca. Misja naukowa obejmie ładunek naukowy i trzech członków załogi z Włoskich Sił Powietrznych i Włoskiej Narodowej Rady Badawczej w celu przeprowadzenia badań w warunkach mikrograwitacji. Galactic 02 wystartuje na początku sierpnia i przewiezie prywatnych astronautów. Następnie planowane są księżycowe komercyjne loty kosmiczne. Virgin Galactic zakończyła swój ostatni lot testowy 25 maja. Jak donosi CNBC, w kolejce na loty czeka 800 pasażerów .-1.5% Czerwcowy start będzie znaczącym kamieniem milowym na drodze do regularnych komercyjnych lotów kosmicznych.

SPCE
$0.98 -$0.02 -1.52%

Lubię ten sektor, ale jak wspomniałem na początku, nadal nie jest on opłacalny dla tych firm, ponieważ po prostu połykają ogromne koszty. Kibicuję im, podobnie jak Musk swojemu "podbojowi" kosmosu. Oczywiście, jeśli okaże się to sukcesem, a technologicznie jesteśmy już na takim etapie, że loty w kosmos staną się kolejną stacją turystyczną, to może to zacząć mieć sens i można będzie na tym zarobić, w końcu na świecie jest mnóstwo milionerów i miliarderów, którzy chętnie skorzystaliby z tak ekscytującego i podnoszącego poziom adrenaliny doświadczenia. 😁

A co z wami, czy odważylibyście się polecieć w kosmos i jak zapatrujecie się na ten sektor, czy jest jakiś fan, który ma udziały w firmie i wierzy w jej rozwój?


Ja też bardzo lubię tę firmę... a cała idea lotu w kosmos jest niesamowita! Obawiam się tylko, co stanie się z wartościowymi akcjami, gdy dojdzie do pierwszego wypadku...

Odp. Podoba mi się z punktu widzenia tego co robi, a nie z punktu widzenia chęci zainwestowania w niego :)

Mniej więcej tak.

Zgoda. Taki był mój zamiar przy pisaniu tego tekstu. Jak wspomniałem w artykule i dalej w komentarzach tutaj, nawet moim zdaniem jest to nieinwestowalne. Jednak, jak widzę, lubię przestrzeń kosmiczną i ciekawe rzeczy wokół niej, stąd ten post. Jest to akcja i chociaż nie do trzymania, ale spekulacja może tylko na tym spadku, stąd dla traderów może być interesująca. 😁

Dzięki za fajny artykuł.

Te akcje to dla mnie czysta spekulacja i nigdy bym ich nie kupił.

Jednak ten sektor jest dość interesujący.

Dzięki za fajny artykuł.

Te akcje to dla mnie czysta spekulacja i nigdy bym ich nie kupił.

Lubię jednak ten sektor i byłbym szczęśliwy, gdyby istniała firma o podobnym profilu.

Wszechświat mnie fascynuje, ale lubię też swoje pieniądze i tak naprawdę nie inwestuję tutaj😅

Zgoda, tak jak piszę, nieinwestowalne, ale interesujące dla wielu z nas ze względu na środowisko 😊

Zgadza się. Ale gdybym miał szansę, to bym przeleciał😊

Fajny artykuł. Dzięki. Niestety dla mnie te akcje są zapomniane i utonęły, nie wchodząc zbyt głęboko na giełdę. Jeśli SpaceX kiedykolwiek wejdzie na rynek, może to być interesujące.

Zgadzam się, również doceniłbym i zastanawiałbym się, co by się stało, gdyby SpaceX pojawił się na rynku.

To byłaby niezła transakcja. Cena wystrzeliłaby w górę, a następnie weszłyby szorty :)

To byłby odlot i wskoczyłbym do tej firmy w mgnieniu oka :)

Też byłbym bardzo zainteresowany SpaceX, to jest nieinwestowalne, ale Musk może zrobić mały wzrost z tego sektora, chociaż nadal pochłonie to dużo pieniędzy.

Dzięki, zgadzam się! Jak sam powiedziałem, nie da się inwestować i zawsze tak będzie, chociaż mogą wystąpić wahania w górę, kiedy może być dobrze, ale potem nadal będzie spadek, ponieważ, jak wspomniano, sektor z samej swojej natury prawdopodobnie zawsze będzie przynosił straty. To może być świetna okazja do handlu. 😊

Nie gniewaj się na mnie, ale to można kupić tylko na jakimś handlu. Patrząc na to, jak kiepskim biznesem jest aurolinky, które celuje w znacznie większą bazę klientów, to chyba dla każdego jest jasne, że to nie ma szans zarobić w kosmos dla wybranej garstki sponsorowanych z kieszeni akcjonariuszy.

Obecnie mają 800 rezerwacji, nawet jeśli cena lotu podwoi się ponownie w przyszłości, gdzie jest sufit? Milion, dwa... pięć? Ile z tych rakiet mogą wystrzelić bez eksplozji CF.... w najśmielszych snach, może 20-50 w ciągu 10-20 lat?

Niech każdy sobie policzy, ale żeby handlować na jakimś rozsądnym P/E powiedzmy 30, musieliby mieć flotę samolotów jak Concorde, a to pochłonie tyle pieniędzy, że bilet dojdzie do 50k usd, a kto za to zapłaci, skoro może wynająć prywatny samolot, który może nie jest tak szybki, ale może cieszyć się lotem;)

Zgoda, uwierz mi, nigdy nie daję rekomendacji inwestycyjnych, ale tu i tu pierwszy raz piszę, sektor nieinwestowalny i w zasadzie dla większości akcjonariuszy, owszem są tacy, ale to nie tyle inwestowanie co dla zysku, ale może po prostu wsparcie jakbym dał na fundację. 😁 Tak jak mówisz, tylko trade można by na tym znaleźć, jakby może teraz wyjść na krótko. Publikuję, ponieważ zauważyłem, że akcje mają tutaj wielu zwolenników i uważam ten sektor za interesujący z perspektywy postępu w kierunku, w którym może pójść ludzkość. 😊

Jak sam piszesz, jest to nieinwestowalne, sporo kasy trzeba będzie utopić zanim przyjdzie efekt. Ale śledzę te firmy i ich postępy. I skrycie liczę na IPO SpaceX :D

Tak, to tylko "czarna dziura", ale tak jak piszesz, mnie też to cieszy, chyba każdy od dziecka patrzy w niebo. 😁 Jj, IPO na SpaceX sprawia, że zastanawiam się kiedy i czy w ogóle na to wpadną, Musk to dla mnie duży gracz jeśli chodzi o postęp w "podboju" kosmosu.

Zgadzam się, też jestem zainteresowany i może zobaczymy IPO SpaceX.

Mamy takie same życzenia :)

W przyszłości mogą to być wysoce dochodowe firmy, być może nie tyle te skupione na lotach eksploracyjnych, ale te, które będą zaangażowane w poszukiwanie minerałów i surowców na innych planetach. W tej chwili takie inwestycje to czysta spekulacja, firmy te nie mają odpowiednich liczb, więc liczą na powodzenie swoich misji.

To prawda, bardzo interesujący jest ten postęp osiągnięty przez wydobycie z kosmosu. Jak na razie koszty są po prostu horrendalne, ale wierzę, że nawet jeśli prawdopodobnie nie zobaczymy tego ponownie, będzie łatwiej i spróbujemy polecieć w kosmos.

Obawiam się, że tego też nie doświadczymy... w najlepszym wypadku na starość będziemy mogli przez kilka minut krążyć po orbicie okołoziemskiej :)

Niestety, nie sądzę, abyśmy za naszego życia doczekali się firmy wydobywającej minerały na innej planecie... Wydaje mi się, że ludzie nie skupiają się zbytnio na kosmosie... dotarliśmy na Księżyc i to wszystko... gdyby nie SpaceX, nikt nie przejmowałby się kosmosem...

Zgoda, jeden z głównych powodów, dla których Musk jest dla mnie kolesiem i chociaż czasami podnosi ceny swoimi wypowiedziami, rządy powinny być wdzięczne za to, co robi, wydaje swoje miliardy, aby osiągnąć wielkie rzeczy.