NASDAQ
92.28 (0.61%)
S&P 500
33.19 (0.75%)
DOW
381.02 (1.09%)
FTSE
20.16 (0.28%)
DAX
126.35 (0.82%)
HANG SENG
236.66 (0.95%)
NIKKEI
493.31 (1.73%)
TSLA Tesla Inc
843.03 24.71 (3.02%)
BTC/USD Bitcoin / US Dollar
62,044.59 4,703.62 (8.20%)
ETH/USD Ethereum / US Dollar
3,866.39 76.21 (2.01%)
Posted by

Krutá pravda o pasivním příjmu a finanční svobodě: Tohle pro vás může být lepší alternativa

Dostatek pasivního příjmu pro pokrytí vašich životních nákladů je považován za absolutní vrchol finanční svobody. V takové situaci totiž můžete dny trávit děláním toho, co vás dělá nejšťastnějšími. Má to ale háček: takového stavu nedosáhnete zítra.

 


Pasivní příjem patří k "nejlukrativnějším" klíčovým slovům, které lze ve světě financí a investování použít. Všichni vědí, že jde o klíčovou složku finanční svobody. Když proto dokážete druhé přesvědčit, že jim k němu ukážete zaručenou cestu, pohrnou se k vám jako šílení a budou za know-how ochotni štědře zaplatit. 

 

Proto lze na internetu najít hromadu článků, videí ale i influencerů, kteří vám nabízejí údajně "snadný způsob", jak můžete začít hned zítra generovat pasivní příjem a nejpozději do pár měsíců dosáhnout finanční svobody. Tak jednoduché to ale není.

 

Faktem je, že pokud se podíváme na skutečně reálné způsoby, kterými lze dosáhnout dostatečného pasivního příjmu pro pokrytí životních nákladů, dojdeme k nepříjemné pravdě: 

 

"Všechny do jednoho zaberou roky, ne-li celé dekády snažení. A pokud vám někdo slibuje opak, pravděpodobně se vám jen snaží něco prodat, nebo netuší, o čem mluví." 🤷‍♂️

 

Jediný smysluplný zdroj pasivního příjmu

 

Vždy, když se setkáte s nějakým "systémem pro generování pasivního příjmu", vzpomeňte si na tento zásadní fakt: Jediným opravdovým zdrojem pasivního příjmu je příjem generovaný z investic.

 

To znamená nájem z nemovitostí, dividendy z akcií nebo úrok z dluhopisů. Takže až vám příště někdo bude nabízet zaručenou cestu k pasivnímu příjmu, zeptejte se ho, kdy plánuje na vaše jméno přepsat nějaký lukrativní bytový dům, hromadu dividendových akcií nebo nějaké lukrativní dluhopisy.

 

Problém totiž je, že většina lidí si pod pojmem pasivní příjem ve skutečnosti představuje "škálovatelný příjem", což je jiné označení pro příjem z podnikání/byznysu. Tedy příjem, který sice nemá směrem vzhůru žádný limit, teoreticky můžete vydělat nekonečně mnoho peněz, ale zároveň nemáte garantovaný ani halíř. Zásadním rozdílem však je skutečnost, že škálovatelný příjem ze své podstaty nemůže být od slovíčka "pasivní" více vzdálený (ti z vás, kteří už někdy budovali byznys, mi jistě dají zapravdu).

 

Absolutní cíl je krásný, ale na míle vzdálený

 

O nejlákavější části pasivního příjmu jsem se zmínil už úplně na začátku - jakmile tato část vašeho příjmu dosáhne dostatečné výše, můžete si s trochou nadsázky dělat, co se vám zlíbí. Nemusíte dělat byznys, který vás nebaví, ani snášet v zaměstnání nadřízeného, který vám pije krev. Proto se pasivnímu příjmu, jež dokáže pokrýt vaše životní náklady, někdy hovorově říká "fuck you money". Můžete totiž všechny - opět s trochou nadsázky - poslat někam a dělat "si to svoje".

 

Získáváte výjimečnou moc. Moc dělat si to, co sami chcete, aniž byste se museli strachovat, jak zaplatíte všechny účty. Zní to až moc dobře? Jasně že zní. Tak tady je ta nepříjemná část - vygenerování dostatečně velkého pasivního příjmu, který vám takový život umožní, trvá celé roky. Respektive pokud budeme realisté, zřejmě spíš desetiletí.

 

Jde totiž za normálních okolností o zatraceně pomalý proces. Nejlepší asi bude ukázat si, jak dlouho vybudování takového pasivního příjmu může trvat, na konkrétním příkladu. Takže řekněme, že realita je aktuálně následující:

 

  • Je vám 30 let.
  • Vyděláváte 500 000 Kč ročně.
  • Vaše roční náklady na život jsou 400 000 Kč.
  • Takže vám zůstává 100 000 Kč, které investujete do aktiv generujících pasivní příjem s průměrným výnosem 3,5 %.
  • Vaše celkové průměrné roční zhodnocení je konzervativních 5,25 %.

 

Aby vám váš pasivní příjem dokázal vygenerovat celých 400 000 Kč na celoroční životní náklady, musí vaše celková investice dosáhnout 11 428 571 Kč. Pokud jste schopni spořit 100 000 Kč ročně, zabere vám to zhruba 38 let.

 

Jinými slovy, ve 30 letech začnete spořit 20 % svých příjmů a dostatečně vysokého pasivního příjmu dosáhnete ve svých 68 letech.

 

Tento proces má známý název - říká se tomu důchodový plán. A ano, pro naprostou většinu lidí, kteří mají standardní zaměstnání, je realita taková, že se k opravdové finanční svobodě dokáží propracovat až ve chvíli, kdy budou plánovat odchod do penze.

 

A nyní, když ze mě možná máte mírnou depresi, pojďme si říct ještě tu dobrou zprávu.

 

Jak akcelerovat cestu k pasivnímu příjmu a nečekat 38 let?

 

Už jsme si řekli, že absolutním cílem je stav, kdy váš pasivní příjem přesahuje vaše životní náklady. A prakticky vždy, když je řeč o pasivním příjmu (a tento text až doposud nebyl výjimkou), řeší se neustále pouze první část téhle rovnice. Když se ale podíváte na cílový stav "pasivní příjem > životní náklady" a odvážíte se posunout zrak na pravou stranu znaménka, vykoukne na vás druhá (tentokrát už méně krutá) pravda o pasivním příjmu:

 

"Snížení vašich životních nákladů má na vaše osobní finance úplně stejný efekt, jako zvýšení vašeho pasivního příjmu." 👀

 

Což vlastně není tak úplně pravda. Snížení vašich životních nákladů je totiž ve skutečnosti ještě účinnější, než navýšení vašeho pasivního příjmu, a to hned z několika důvodů:

 

  • Identický dopad na váš měsíční rozpočet: Když utratíte o 2500 Kč méně, je to to samé, jako byste vydělali o 2500 Kč více.
  • Daňově efektivnější cesta: Budeme-li brát v potaz DPH ve výši 21 %, pak je ušetření 2500 Kč z vašich běžných měsíčních výdajů ekvivalentem toho, jako byste svůj měsíční pasivní příjem navýšili o 3025 Kč.
  • Tohoto nárůstu vašeho osobního cash-flow můžete dosáhnout teoreticky teď hned.

 

Pojďme se nyní s touto myšlenkou vrátit zpět k našemu původnímu příkladu, kde vyděláváte 500 000 Kč ročně, 400 000 Kč utratíte a bude vám tedy trvat 38 let, než dosáhnete vytoužené finanční svobody. Co kdybychom ale vaši roční útratu snížili na 300 000 Kč?

 

Jelikož na pokrytí životních nákladů potřebujete 300 000 Kč, vaše celková investice musí dosáhnout ne 11,4 milionu Kč, ale rázem jen 8 571 428 Kč.

 

Zároveň ročně spoříte 200 000 Kč a dosažení této cílové částky vám za identických podmínek bude teoreticky trvat 23 let. Jinými slovy jsme z celého procesu ukrojili 15 let. A zároveň tato úprava ukazuje dva podstatné aspekty snahy o vybudování pasivního příjmu:

 

  • Čím nižší jsou vaše roční náklady na život, tím nižší pasivní příjem budete potřebovat.
  • Každá koruna z výdajů, kterou se vám podaří uspořit, může být ihned přesměrována do spoření a investování, což vám v důsledku pomůže dosáhnout finanční svobody rychleji.

 

Jde to celé nějak ještě víc urychlit?

 

Ve chvíli, kdy jsou vaše životní náklady na nejnižší možné hodnotě, která vám však stále poskytuje komfortní život, existuje ještě jeden - ale už opravdu poslední - způsob, jak cestu k pasivnímu příjmu akcelerovat:

 

"Navyšte svůj příjem děláním něčeho, co vás opravdu baví a zároveň si zachovejte vaše současné výdaje."

 

Pokud se vám v takovéto situaci podaří najít způsob, jak vydělat ještě víc peněz něčím, co vás skutečně baví, pak se celá časová osa směřující k finanční svobodě může opět zkrátit. Řekněme, že by se vám nějakou další činností podařilo ročně vydělat dalších 50 000 Kč nebo 100 000 Kč a zároveň nijak nenavýšit své nové životní náklady ve výši 300 000 Kč (viz náš příklad výše).

 

V tu chvíli z celého plánu opět odsekáváte celé roky čekání a práce (jednotlivé výpočty pro navýšení spořené částky na 250-300 tisíc ročně si můžete zkusit udělat sami 😉).

 

A úplně na závěr ještě jedna zajímavá věc - pokud jste schopni ročně vydělat 100 000 Kč něčím, co vás opravdu baví, nemusí váš pasivní příjem pokrývat celých 300 000 Kč výdajů. Ve skutečnosti přece stačí pokrýt jen 200 000 Kč a zbylých 100 000 Kč si s radostí vyděláte svou oblíbenou činností (které byste se možná chtěli v případě dosažení finanční svobody věnovat tak jako tak). 

 

Tím se mimochodem z původních 38 let dostáváme (pouze skrz teoretickou matematiku, abyste mě nechytali za slovo ohledně detailů) na necelých 14 let! I když byste teď začali od úplné nuly! Z tohoto vyplývá poslední zajímavá myšlenka:

 

"Čím víc peněz jste schopni vydělat něčím, co vás opravdu baví, tím menší pasivní příjem ve skutečnosti potřebujete."

 

Hlavně v klidu

 

Máte-li nyní chuť popadnout kalkulačku a začít zuřivě osekávat vaše výdaje, abyste co nejrychleji dosáhli finanční svobody, určitě bych vás zastavil. Přijde mi totiž, že se lidé na onu magickou frázi "pasivní příjem" až příliš upínají.

 

A nepovažuji za rozumné ani zdravé upínat všechny své naděje na to, že teď budu pár let žít na pokraji chudoby, abych už za pár let měl dostatek pasivního příjmu na odchod z práce. 

 

Tady bych znovu připomněl, že průměrný člověk se standardním 8hodinovým zaměstnáním se ke komfortnímu pasivnímu příjmu bude s největší pravděpodobností postupně propracovávat až do své penze. Taková je zkrátka realita.

 

Nicméně pro ty z vás, kteří mají chuť trochu si ten čas zkrátit a užít si finanční svobodu ještě v mladším věku, by výše popsané myšlenky, jako snížení výdajů, navýšení příjmů či snaha začít vydělávat aspoň něco málo bokem tím, co vás opravdu baví, snad mohly být aspoň trochu užitečné.

Přidej se k 23941 investorům, kteří jsou členy komunity Bulios, a získej zdarma přístup k tomuto a dalším investičním příspěvkům.

Máš svůj účet? Tak se přihlas. A nebo vytvoř nový
Pro více informací mrkni na sekci Privacy Policy
Next post
Kolik peněz potřebujete na důchod? Tenhle vzorec vám to řekne teď hned!
Autoload is on
Discussion
Posted by about 1 month ago

Takhle se na to musí 👌

Posted by about 1 month ago

Autor @kaizy má karmu 3215 a je členem této skupiny od 23/05/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.