S&P 500 ^GSPC
5,130.95
-0.12%
Tesla TSLA
$188.14
-7.16%
Nvidia NVDA
$852.37
+3.60%
Alphabet GOOG
$134.20
-2.81%
Apple AAPL
$175.10
-2.54%
Meta META
$498.19
-0.82%
Amazon AMZN
$177.58
-0.36%
Microsoft MSFT
$414.92
-0.14%

Pořád se mluví o tom, že Coinbase i Binance jsou pod žalobami, před rozpadem, že to povede ke konci krypta apod... ALE když se člověk trochu začte, tak zjistí, že to zase tak horké nebude (minimálně u Coinbase) a že to ten Bitcoin asi zase přežije :)
Nicméně na Binance bych raději nic nedržel a pokud někdo držíte, pošlete to honem pryč... 

Médii proběhly zprávy o žalobách americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) na kryptoměnové burzy Binance (a osobně jejímu generálnímu řediteli Changpengu Zhaovi, v kryptokomunitě známému jako CZ) a Coinbase (v tomto případě je žaloba skutečně zaměřena pouze na právnickou osobu a opomíjí vedení či vlastníky). Jaké jsou podobnosti a rozdíly v obou žalobách?

Obě žaloby se například týkají společnosti Cardano a jejího tokenu ADA, se kterým obě burzy obchodují. Žalobce poukazuje na to, že se jedná o prodej cenného papíru neregistrovaného podle amerického práva.

Podle špičkového právníka Billa Morgana je však zejména obvinění ADA velice právně slabé. Obě žaloby nezmiňují skutečnost, že primární prodej ADA prostřednictvím ICO proběhl v Japonsku, podle japonského práva, a američtí investoři z něj byli dokonce výslovně vyloučeni. SEC také "zapomněla" zmínit, že protokol Cardano provozuje několik tisíc stake pool operators (SPO), decentralizovaných po celém světě. Už jen tato decentralizace podle Morgana vylučuje označení ADA za cenný papír.

V případě Coinbase komunita dále poukazuje na skutečnost, že samotná SEC umožnila IPO Coinbase, když schválila emisi akcií firmy a jejich umístění na burze. Připomeňme, že v případě takového IPO by měl regulátor podrobit subjekt důkladnému a obvykle zdlouhavému přezkumu, aby zajistil, že na trh vstoupí pouze "právně čistá" společnost. Je proto paradoxní, pokud právě SEC, která byla technicky odpovědná za "čistotu" Coinbase, ji nyní žaluje za její dlouhodobě nezákonnou činnost. Podle řady komentátorů by už jen tato skutečnost měla žalobu značně oslabit.

V jiném světle se jeví žaloba na Binance a Changpenga Zhaoa, které SEC obviňuje ze zapojení do rozsáhlé sítě podvodů, střetu zájmů, netransparentnosti a vypočítavého obcházení zákona. Podle žaloby byly do schématu zapojeny kromě výše uvedených (Binance a CZ) také účty Merit Peak a Sigma Chain. Pokud by se tato obvinění potvrdila, bylo by to smutné, CZ je totiž jednou z největších ikon kryptosvěta a prototypem selfmademana.

Po zveřejnění žalob došlo k rychlému poklesu kurzu bitcoinu. Po zveřejnění reakce společnosti Coinbase na žalobu se ale trh s bitcoinem vrátil na původní úroveň. Žaloby SEC jsou obvykle záležitostí na několik let (Ripple by mohl vyprávět), výsledek se tedy zřejmě hned tak nedozvíme.

Téma ale budu dále sledovat.

Vote to see the results! 23 answers already!

Osobně jsem na Binance a příliš se toho nebojím, aktuálně tam stále zůstávám. V té žalobě nejsou žádné příliš nové věci a Binance už mnoho FUD ustála. Navíc se problém týká “pouze” US Binance.

A jsi na Binance myslíš tak, že tam držíš nějaké nakoupené krypto?

Ano, cca 12,5 tis. USD v přepočtu (samozřejmě plus mínus, je to krypto).

Ty společnosti asi jen tak nezmizí, ale nebude se jim dařit o moc lépe.

Proč myslíš, že se nebude dařit Coinbase? Binance neřeším... :)

Je to hodně závislé na Bitcoinu. Uvidíme, jak to bude dál, ale momentálně se po nich slehla zem.

Burza nezanikne, ale cena akcií se bude postupně ještě propadat...

Tak Coinbase právě vypadá, že už své dno má za sebou a i přes to, co se kolem ní děje, tak se drží a vypadá, že se spíš vyčkává...

Nevím jak se jim povede. Na CZ scéně jsem zaslechl, že by se mohla klidně podívat i na $10

Nemyslím si, že by Coinbase měla padnout. U Binance mám trochu strach, hraje do toho politika a taky v tom mají dost bordel…

Já si to také nemyslím... to by si SEC podrazil vlastní židli po tom IPO :) Ale Binance nemam rád... takže ty at si dělaji co chtějí :-)

Nevím jestli už tady bylo zmíněno, že nedávno do této taškařice vstoupil BlackRock s tím, že požádal u SEC o schválení spot BTC ETF, kde mu bude dělat Coinbase custody. Někde jsem zahlédl, že doposud jim byla zamítnuta jedna jediná žádost;)

Jo jo tohle jsem také zahlédl... jsem na to zvědavý, jak to dopadne :)

Uvidíme. Počkáme si :)

Snad brzy a nebude to na roky, jako všechny tyhle věci...