S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

10'un üzerinde dev bir temettüye sahip 2 ilginç hisse senedi

Burhan Yılmaz
18. 6. 2023
5 min read

Yüksek temettü anlaşılır bir şekilde caziptir. Ancak bu tür hisse senetlerinde bulunabilecek bazı tuzaklara ve risklere dikkat etmek önemlidir. Bu iki şirketin dolabında herhangi bir iskelet bulabilir misiniz?

Ultra yüksek temettüler size çok para kazandırabilir... Yoksa kazandırmaz mı?

Anlaşılır bir şekilde, yüksek temettüde dikkat edilmesi gereken en büyük risk temettü tuzağıdır.

Temettü tuzağı, bir şirket yüksek bir temettü sağladığında, ancak gerçek iş performansı ile sürdürülebilir olmayan bir temettü sağladığında ortaya çıkar. Temettüler işletme karlarını veya nakit akışını aşar ve bunları ödemek için borç veya varlık satışları kullanılır. Yatırımcıları yüksek temettü verimi cezbeder, ancak düşük iş büyümesi temettülerin uzun vadede sürdürülebilir olmayabileceğine işaret eder. Bu nedenle, başlangıçta yüksek bir gelir sunsalar bile, azaltılmaları veya tamamen durdurulmaları mümkündür. Temettü tuzağı, temettülerin işletmenin gerçek gücünü, kazançlarını ve şirketin nakit akışını yansıtmadığı anlamına gelir. Bu nedenle bir yatırımcı, temettü geliri kaybının yanı sıra hisse fiyatında düşüşe de yol açabilecek bu tuzaktan kaçınmak için yalnızca temettü verimine güvenmek yerine şirketin temellerini değerlendirmelidir.

Arbor Realty Trust $ABR+1.1%, gayrimenkul piyasası için ipotek ve finansman çözümleri sağlama konusunda uzmanlaşmış bir gayrimenkul yatırım ortaklığıdır. Birkaç temel faaliyete odaklanırlar.

ABR
$13.37 $0.14 +1.06%

Mortgage Origination - Geliştiricilere, standart dışı ve bireysel ev alıcılarına ipoteksağlar. İpotekler inşaat, yenileme, satın alma ve refinansman ipotekleri dahil olmak üzere çeşitli türleri içerir.

Varlık Yönetimi - İpotek alacakları, arsa ve uzun vadeli kiralamalı yatırım mülkleri de dahil olmak üzere geniş bir gayrimenkul yatırımları portföyünü yönetir.

Alacak Yönetimi - Tahsilatlar ve ipotek satın alımları dahil olmak üzere müşteri alacaklarının yönetilmesi.

Rakipleri arasında Realty Income $O-0.2%, Ladder Capital ve Starwood Property Trust $STWD-1.5% bulunmaktadır.

Arbor, yapılandırılmış işleri aracılığıyla, başta köprü kredileri (%97) ve tahviller (%3) olmak üzere çeşitli kredi türleri oluşturmaktadır. Kredilerinin çoğunluğu çok aileli konut mülkleri ( %91 ) içindir, bunu tek aileli mülkler (%7) ve ticari mülkler (%1-1 ) izlemektedir. Ortalama kredi büyüklüğü 19,1 milyon dolardır.

Fiyat düşüşü ve temettü artışının bir sonucu olarak, ABR'nin temettü verimi yaklaşık %13'e yükselmiştir ki bu çok caziptir. Şu anda %11,6'lık güzel bir oranda sabit kalmaktadır. Artan faiz oranları nedeniyle birçok GYO'nun son birkaç çeyrekte karşılaştığı zorluklara rağmen, ABR finansal sonuçlarını iyileştirmeyi başardı.

Son artış daha büyük oldu. Ancak şimdiye kadar makul bir şekilde büyüdü.

Fed, kontrol altında görünen enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını yükseltti. Ancak %2'lik enflasyon hedefine ulaşmak için oranların yüksek kalması gerekiyor ve Fed'in yakın zamanda indirime gitmesi pek olası görünmüyor. Ancak yüksek oranlar piyasalarda istikrarsızlığa neden olabilir. Bu da bir krize ve gayrimenkul değerlerinde düşüşe yol açabilir. Bu durum ABR'nin ipotek vermesini kısıtlar ve kredi kaybı riskini artırır.

ABD konut piyasası 2023'te ev satmakta sorun yaşamaya devam ediyor, bu da ABR'nin büyümesini sınırlıyor. Kazanç potansiyeli azalıyor, bu da temettülerde azalmaya yol açabilir. Yüksek faizler ve enflasyon da ABR'nin kredi kalitesini bozmaktadır. Zarar rezervleri artacak ve daha fazla kredi temerrüde düşecektir. Bu da ek maliyetlere yol açacaktır.

Apollo Ticari Gayrimenkul Finansmanı $ARI

Bu, ticari gayrimenkul ipotek kredilerine odaklanan bir gayrimenkul yatırım ortaklığıdır.

ARI
$10.17 $0.00

ARI esas olarak ofis binaları, alışveriş merkezleri, oteller, apartmanlar, depolar, sanayi siteleri vb. gibi çeşitli ticari mülkler için mezzanine ve sermaye benzeri krediler sağlamaktadır.

Mezzanine kredisi bir borç finansmanı şeklidir. Üst düzey kredi ile tahviller arasında teminat içeren bir kredidir. Bu nedenle mezzanine kredilerin geri ödeme önceliği kıdemli kredilere göre daha düşüktür ancak tahvillere göre daha yüksektir.

Şirket, Amerika Birleşik Devletleri'nde ülke çapında faaliyet göstermektedir. Münferit projeler için 10 milyon ila 100 milyon dolar aralığında finansman sağlamaktadır. Temettü oranı istikrarlıdır ve ARI 2011 yılından bu yana kesintisiz olarak düzenli olarak temettü ödemiştir. Yönetim, temettüyü mevcut seviyelerde tutmayı veya iş büyüdükçe artırmayı planlamaktadır.

Şirket iyi bir performans sergiliyor, 2022 yılında borcunun büyük bir kısmını ödeyebilecek ve temettü ödemek için yeterli işletme nakit akışı yaratabilecek durumda. Analistler şirketin beklentileri konusunda olumlu düşünüyor.

Borç ödemek her zaman güzel bir şeydir.

Apollo Commercial 1. çeyrekte hisse başına 51 sent net gelir elde ederken, temettü 35 sent oldu. Temettüler kazancın %68'ini karşılıyor, bu nedenle temettü kesintisi olası değil. Yani, kesilmedi. Fed faizleri yükseldikçe, değişken faizli portföyün getirisi artacak ve bu da mevcut temettü seviyesini destekleyebilir. Piyasa şirketin temettü büyüme beklentilerine inanmıyor - aslında, hisse senedi %12,4'lük yüksek temettü verimine rağmen hala iskontolu işlem görüyor.

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.