S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

YAPAY ZEKA! Son zamanlarda yatırım dünyasında en çok konuşulan konu. Covid sırasında çılgın bir teknoloji rallisi yaşadık. Pandemi sona erdiğinde, enflasyon ve faiz oranları yükseldi ve teknoloji mega rallisi söndü.


Şimdi yeni bir rallimiz var!
ChatGPT yatırımcıları coşkulu hissettirdi. Ve gelecekteki her türlü yapay zeka fırsatı fiyatlandırıldığı için yeni bir ralli tüm hızıyla devam ediyor.
Bu nedenle, S&P 500'den son zamanlardaki servetleri yapay zeka ile bağlantılı görünen 20 hisse senedini seçtim. az ya da çok, işte bazı şirketlerin yapay zekayı nasıl kullandıklarına dair örnekler:

Alphabet($GOOG-1.2% ): Alphabet: Google'ın Google Arama ve Google Asistan gibi ürünlere güç veren yapay zekası ile yapay zekaya büyük yatırım yaptı.

Amazon.com($AMZN+0.8% ): Amazon, yapay zekayı öneri motorlarında, Alexa sesli asistanında ve yapay zeka ve makine öğrenimi için SageMaker gibi AWS hizmetlerinin çalışmasında kullanıyor.

Apple($AAPL-0.6%): Siri sesli asistanı, yüz tanıma ve tahmini metin işlevlerinde yapay zeka kullanıyor.

Applied Materials($AMAT+4.3%): Yarı iletken üretiminde süreç kontrolü ve verim tahmini için yapay zeka kullanıyor.

Autodesk($ADSK+2.5%): Autodesk: tasarım otomasyonu ve tasarımcılar/mimarlar için proje belgelerinin tahmini önizlemesi gibi görevler için yazılımında yapay zeka kullanıyor.

Cisco Systems($CSCO+0.0%): Siber güvenliği, ağ operasyonlarını ve tahmine dayalı analitiği geliştirmek için yapay zekayı kullanır.

Salesforce.com($CRM+2.6% ): Salesforce: müşteri ilişkileri yönetimi yazılımında yapay zeka kullanıyor.

Meta($META+2.5% ): İçeriği denetlemek, reklamları hedeflemek ve sosyal VR deneyimlerini geliştirmek için yapay zeka kullanıyor.

HP($HPQ+3.8%): Baskı hizmetlerini yönetmek ve donanımının öngörücü bakımını yapmak için yapay zeka kullanıyor.

Intel($INTC+1.8% ): AI iş yükleri için AI için optimize edilmiş donanım sağlar ve Mobileye yan kuruluşu aracılığıyla AI teknolojileri geliştirir.

Microsoft($MSFT+0.4%): YZ'nin üretimi ve dağıtımında yer almaktadır, örneğin: Azure AI platformu ve Office 365 ve Dynamics 365'teki AI uygulamaları dahil olmak üzere geniş bir AI stratejisine sahiptir.

Nvidia($NVDA+4.0%): YZ hesaplamanın anahtarı olan GPU donanımının lider sağlayıcısıdır ve ayrıca YZ yazılım platformları geliştirmektedir.

Oracle($ORCL+1.9%): Otomasyon ve analitik gibi görevler için yapay zekayı bulut uygulamaları ve veritabanı hizmetleri paketine entegre ediyor.

AMD($AMD+5.3%): Yapay zeka hesaplama ve makine öğrenimi görevlerinin ayrılmaz bir parçası olan yüksek performanslı bilgisayarlar ve GPU'lar sağlar.

Tesla($TSLA+0.4% ): Tesla, sürücüsüz otomobil teknolojisinin ve üretim otomasyonunun geliştirilmesinde yapay zekayı yoğun bir şekilde kullanıyor.

Texas Instruments($TXN+2.2%): Yapay zekayı yarı iletken teknolojilerine, özellikle de uç yapay zeka uygulamalarına entegre ediyor.

Boeing($BA-1.8%): Yapay zekayı otonom uçuş, öngörücü bakım ve üretim süreçleri gibi alanlarda kullanıyor.

The Walt Disney Company($DIS+0.3%): Yapay zekayı içerik önerisi, animasyon ve müşteri deneyimini iyileştirme gibi alanlarda kullanıyor.

The Visa Company($V+0.2% ): dolandırıcılık tespiti ve risk yönetimini iyileştirmek, müşteri deneyimini geliştirmek ve ödeme ağı genelinde veri içgörüleri sağlamak için yapay zekayı kullanıyor.


No comments yet