S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Charlie Munger i jego pogląd na opiekę zdrowotną w USA.

Charlie, przyjaciel i partner Warrena, niedawno głośno wyraził swoje obawy dotyczące amerykańskiej opieki zdrowotnej, dosłownie stwierdzając, że jest to system, który przedłuża śmierć, aby zarobić więcej pieniędzy i porównuje pacjentów do afrykańskich tusz. 🤔

Miliarder i inwestor Charlie Munger głośno wyrażał swoje obawy dotyczące amerykańskiej służby zdrowia, mówiąc, że jest ona "pełna szalejącego marnotrawstwa" i stała się "niemoralna". Istnieją fundamentalne problemy, którymi należy się zająć, w tym niepotrzebne koszty i nieefektywność, które nękają dziedzinę medyczną.

Podczas dorocznego spotkania Daily Journal Munger przedstawił sugestywną analogię, porównując doświadczenie umierającej starszej osoby w wielu amerykańskich szpitalach do doświadczenia zwłok na afrykańskich równinach. Namalował ponury obraz, opisując, jak sępy, szakale, hieny i inni padlinożercy roją się wokół bezradnego stworzenia, próbując zarobić jak najwięcej pieniędzy.

Z ponad 35-letnim doświadczeniem jako prezes zarządu Good Samaritan Hospital w Los Angeles, Munger wyraził przekonanie, że niektóre praktyki opieki zdrowotnej są absurdalne. "Wiele świadczonych przez nas usług medycznych jest złych - bardzo drogich. To niedorzeczne". W wywiadzie dla CNBC stwierdził, że niektórzy dostawcy usług medycznych sztucznie przedłużają śmierć, aby zwiększyć swoje zyski.

Warren Buffett podziela podobne obawy. Nazywa on opiekę zdrowotną "tasiemcem systemu gospodarczego". Badania pokazują, że ponad 100 milionów Amerykanów jest obciążonych długiem medycznym, co stanowi znaczne obciążenie finansowe dla ich życia. Dalsza analiza danych pokazuje, że około jedna czwarta dorosłych Amerykanów posiadających ten dług jest winna ponad 5000 dolarów.

Problem ten jest tym bardziej niepokojący, że nie jest on spowodowany przede wszystkim brakiem ubezpieczenia. Wbrew powszechnemu przekonaniu, większość osób borykających się z zadłużeniem posiada ubezpieczenie. Zamiast tego dominuje problem niedoubezpieczenia. Wiele osób posiada ubezpieczenie zdrowotne, które nie oferuje wystarczającej ochrony, co naraża ich na wysokie koszty i narastanie zadłużenia z tytułu opieki zdrowotnej.

W artykule poczyniłem jeszcze kilka uwag, które oczywiście nie są dosłowną prawdą, ale prawdą jest, że powszechnie wiadomo, jak droga jest opieka zdrowotna w USA. Jeden przykład z artykułu: Amerykanin, którego rodzic umierał na raka, był już w trakcie podawania morfiny i usypiania, potem przyszedł inny lekarz, powiedział, że chce zrobić więcej skanów, zanim skończyli, pacjent zmarł, a szpital zażyczył sobie 12 tys. dolarów. Inny przypadek: Turysta z Francji, byłem w USA, miałem zwykłe przeziębienie, chciałem tylko jakieś leki na znieczulenie i wyjechać, kazali mi zostać na noc na obserwacji i przyszedł rachunek na 2 tys. dolarów za noc.

Osobiście z perspektywy inwestora patrzę na ten sektor dobrze, ponieważ prawdą jest, że jest dość stabilny, czasami fajna dywidenda, popularny i niestety zakładam również te fakty, że opieka zdrowotna to ogromny biznes, który zarabia na ludziach. Z drugiej strony dzisiejsze czasy są straszne, jako sportowiec i trener widziałem to od dziecka. Brak ćwiczeń, jazda na ławkę. Siedzenie przez cały czas. Sztuczne, chemiczne diety, zbyt wiele cukrów, a co wydaje mi się nawet przerażające, im częściej spotykam ludzi mówiących: nie piję wody, nie lubię .... i po prostu piją słodkie napoje.

Co sądzisz o poglądach Warrena Buffetta i Charliego Mungera? Czy inwestujesz w ten sektor? (Wymienione akcje służą głównie jako przykłady, aby jeszcze łatwiej było przedstawić swój punkt widzenia, zachęcamy do komentowania każdego z nich). 😊 $LLY-0.1% $JNJ-1.8% $MRK-1.2% $CVS-0.2% $ABBV-0.8% $MRNA+1.6% $PFE+0.7%...).
Wybieram $CVS-0.2%

Myślę, że to dobry wybór. Też mam ją w portfelu i mam zamiar dokupić, bo powoli spada o jakieś 5% od mojego zakupu, tak żeby trochę uśrednić cenę.

To będzie dla mnie zupełnie nowy sektor, nie mam tu nikogo ogarniętego, więc mam nadzieję, że to będzie właściwy koń :)

W pewnym sensie Charlie może mieć rację, ale to nie jest pytanie do rozwiązania przez inwestorów. Każdy inny inwestor i tak kupi akcje tych firm. To straszne dla pacjentów, ale inwestor prawdopodobnie nie będzie się wzbraniał przed zyskami.

Dokładnie, to raczej daje do myślenia. Staram się być jak najbardziej "fizycznie zależny", ale jeśli chodzi o inwestowanie, to śmiem twierdzić, że to pewniak. 😊

Nadal pływam w tym sektorze, ale mam $CVS-0.2%

Mam również $CVS-0.2% i jeśli cena spadnie, przejdę na $JNJ-1.8% lub $LLY-0.1%. Chociaż po prostu tak jest, że zarabia na chorobach ludzi, w tej chwili jesteśmy inwestorami. W przeciwnym razie również nie mam w tym głębokich informacji.

I tak poszedłeś dalej niż ja😊