S&P 500 ^GSPC
4,981.84
+0.13%
Nvidia NVDA
$674.72
-2.85%
Alphabet GOOG
$143.84
+1.15%
Amazon AMZN
$168.59
+0.90%
Meta META
$468.03
-0.68%
Tesla TSLA
$194.77
+0.52%
Apple AAPL
$182.32
+0.42%
Microsoft MSFT
$402.18
-0.15%

Bude Apple $AAPL+0.0%  do roku 2024 akcií v hodnotě 4 biliony dolarů?

AAPL

Apple

AAPL
$182.32 $0.76 +0.42%
Capital Structure
Market Cap
2.8T
Enterpr. Val.
2.9T
Valuation
P/E
28.2
P/S
7.3
Dividends
Yield
0.5%
Payout
14.9%

Tržní kapitalizace Applu vzrostla z 1 bilionu dolarů v roce 2018 na 3 biliony dolarů v roce 2022.

Dosáhnout tržní kapitalizace 4 bilionů do roku 2024 by mohlo být velmi náročné.

Nové produkty, služby a akvizice by mohly pomoci dosáhnout tohoto milníku.

Princip velkých čísel zatím Applu nedokazuje.

Apple ($AAPL) se v srpnu 2018 stal první veřejně obchodovanou americkou společností, která dosáhla tržní kapitalizace 1 bilionu dolarů. V srpnu 2020 překročil hranici 2 bilionů a v lednu 2022 jako první dosáhl milníku 3 bilionů.

Tržní kapitalizace Applu se v současnosti pohybuje kolem 3 bilionů dolarů, ale je otázkou, zda by si udržel dvouletou tradici a do roku 2024 dosáhl tržní kapitalizace 4 biliony. Podívejme se na jeho minulý růst, předpokládané růstové tempo a ocenění, abychom se rozhodli.

Jak se Apple stal společností s tržní kapitalizací 3 biliony? Mezi finančními roky 2017 a 2022 (který skončil v září minulého roku) vzrostly roční příjmy Applu sestupnou roční mírou růstu (CAGR) 11,5 %. Zároveň vzrostl jeho upravený zisk na akcii (EPS) sestupnou CAGR 21,6 %.

Jinými slovy, roční EPS Applu se téměř zdvojnásobil mezi finančními lety 2017 a 2022, a tak je logické, že jeho akciová cena se za posledních pět let téměř čtyřnásobně zvýšila. Avšak ocenění Applu rostlo rychleji než jeho skutečné zisky. Poslední den finančního roku 2017 se akcie Applu obchodovaly za 154,12 dolarů (38,53 dolaru po přepočtu na upravený podíl), což bylo pouze 13krát vyšší než zředěný EPS 11,91 dolaru, který vygeneroval v roce 2018. Dnes se Apple obchoduje za 28x budoucích zisků.

Cesta Applu od 1 bilionu k 3 bilionům byla vydlážděna jak růstem jeho EPS, tak stoupajícím oceněním. Růst jeho zisku byl podpořen silným prodejem iPhonů (které stále tvoří více než polovinu jeho příjmů), iPadů, Maců a rozšířením segmentu služeb s větším počtem předplatitelských služeb. Jeho ocenění rostlo, protože stále více investorů se obracelo na Apple jako na bezpečnou sázku, když pandemie, rusko-ukrajinská válka, inflace a vzrůstající úrokové sazby otřásly širšími trhy.

EPS Applu obvykle roste rychleji než jeho čistý zisk, protože každý rok odkupuje miliardy dolarů svých akcií. Za posledních pět let odkoupil 19 % svých akcií a za poslední deset let dokonce 38 % svých akcií.

Jak by Apple mohl dosáhnout tržní kapitalizace 4 bilionů?

Aby Apple dosáhl tržní kapitalizace 4 bilionů do konce roku 2024, jeho akcie by musely vzrůst téměř o 40 % během následujících 18 měsíců. To by mohlo být velmi obtížné z důvodů dvou jednoduchých faktorů.

Za prvé, analytici očekávají, že EPS Applu v finančním roce 2023 klesne o 2 %, v roce 2024 vzroste o 9 % a v finančním roce 2025 dosáhne 7,17 dolaru na akcii, což je nárůst o 10 %. Předpokládáme-li, že Apple bude i na začátku finančního roku 2025 obchodovat za 28x budoucí zisky, jeho akcie by vzrostly pouze o 9 % na přibližně 200 dolarů, což by mu dalo tržní kapitalizaci těsně pod 3,2 bilionu dolarů.

Za druhé, ocenění Applu jsou historicky vysoké, takže si myslím, že v případě poklesu trhu by jeho budoucí ocenění mohlo klesnout na multiplo 20. Pokud by se tak stalo, akcie Applu by mohly klesnout na úroveň kolem 140 dolarů a tržní kapitalizace by se snížila na přibližně 2,2 bilionu dolarů.

Plánované uvedení headsetu Vision Pro od Applu v začátcích roku 2024 bude jeho prvním významným hardwarem od uvedení Apple Watch v roce 2015. Vysoká cena 3500 dolarů by mohla omezit jeho počáteční atraktivitu, ale silnější než očekávaný start by mohl vést k zvýšení odhadů o příjmech a zisku.

Apple také ukončil svůj poslední kvartál s 975 miliony placených předplatných ve všech svých službách, což představuje 18% růst oproti loňskému roku. Tato obrovská základna uživatelů mu dává dostatek prostoru k uvedení nových aplikací a služeb.

Kromě toho Apple stále disponuje hotovostí a cennými papíry v hodnotě 166 miliard dolarů. Může využít velkou část této hotovosti na nové investice a akvizice (například v mediálním průmyslu pro rozšíření svého ekosystému služeb nebo výrobcích čipů pro vlastní čipy).

Věřím, že Apple jednoho dne dosáhne hodnoty 4 bilionů dolarů, ale neočekávám, že by do konce roku 2024 dosáhl tohoto milníku. Investoři by se měli spíše zaměřit na to, že Apple generuje stabilní růst, má silnou věrnost zákazníků, zamyká své zákazníky ve svém ekosystému a odměňuje své trpělivé investory odkupy vlastních akcií a dividendami. Všechny tyto silné stránky dělají z Apple vynikající dlouhodobou investici, bez ohledu na to, kolik společnost skutečně stojí.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Možné to je, ale k tomu bude muset doručit opravdu dobré výsledky

To Apple umí.

Pravda.

Já jím věřím, né třeba tak rychle, určitě přijdou i nějaké nezdary, to k vývoji patří, ale je to mašina, značka kterou lidé milují a jsou ochotní za to utrácet kdykoliv.

Naprosto souhlasím!

Já bych na to nesázel. V roce 2024 to podle mě ještě nebude. Cena se mi zdá už docela napnutá.

To uvidíme.

Já si myslím, že tahle firma aktuálně nemá žádný strop a když nic nepokazí, tak můžou růst dál a dál... i když tedy ne už asi tak rychle

Sky is the limit.

Výtlak americkejch tiskáren je limit :-D

Apple má ještě dost dechu a podle mě ještě výrazně poroste. Otázka kdy/jak moc?

Souhlasím, Apple má kam růst i když je to ten největší gigant.

Extrémně předražená a reklamou manipulovaná akcie Apple může klesnout na 1/3, nebo hlouběji. Zapomeň P/E a sleduj P/B! Apple má P/B 50, ale  zdravé je P/B 2.

Můžeš vysvětlit proč předražená a jak manipulují? 😀

Taky bych to rád slyšel.

Přidám se též se zájmem o doplnění. Jako ač milovník Apple, uznávám že celkově ty technologie jsou teď vysoko a ten růst byl rychlý, ale prostě ať chceš či ne, Apple je značka, plno lidí si to kupuje jen proto a ani ne že by to třeba využila. Pokud něco nepodělají, věřím, že by ano, mohli a měli dál růst. A reklama, tak jasný, je to všude, ale tak mají na to, tak ten marketing si mohou dovolit.

Já teda pokud vím... tak přímo Apple marketing nějak nedělá ne? Říkalo se, že Apple nedělá reklamy, ale všichni okolo dělají reklamu Applu, to by podtrhovalo i to, že jsem vlastně v životě neviděl Tv,ytb, apod. reklamu přímo od Applu.

Myslím si, že do roku 2025 to budou mít určitě. Nejde jen o AI, ale taky jejich nová nabídka fin. služeb (spořící účet), nové produkty a třeba taky stará dobrá spekulace ohledně Apple car. Vůbec bych se nedivil, kdyby se také zapojili do tohoto průmyslu.

Do 2025 si taky myslím, že to přijde.