S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Bu telekom temettü devi herkes tarafından göz ardı ediliyor

Burhan Yılmaz
21. 6. 2023
5 min read

Kanada hisse senetleri yatırımcılar arasında çok popülerdir. Bunun nedeni, bu ekonominin istikrarı ve temettülere odaklanmasıyla ünlü olmasıdır. Yatırımcılar için daha da ilginç olanı, nispeten bilinmeyen hisse senetlerinin burada bulunabileceği gerçeği olabilir. Biz de burada böyle bir hisse senedine göz atacağız.

Benim sözüme güvenmeyin. Piyasa değeri 40-0.7% milyar doların-0.7% üzerinde olan $BCE-0.7% kesinlikle küçük ve bilinmeyen bir şirket değil. Öte yandan, en azından bu ülkede, rakipleri $VZ+0.8% ve $T+0.2% tarafından nispeten gölgede bırakılmış durumda.

Sektör

Şirketin kendisine geçmeden önce, yatırımcılar için genellikle son derece cazip olan telekomünikasyon sektörüne bir göz atalım. Ancak riskleri de vardır. Bunun birkaç nedeni vardır.

Büyük sermaye harcamaları - Telekom şirketleri, yeni teknolojilere ayak uydurmak için ağları inşa etmek ve yükseltmek için sürekli olarak büyük miktarlarda yatırım yapmak zorundadır. Bu da yüksek bir borç yüküne ve borç finansmanına bağımlılığa yol açar.

Düzenleme - Telekom piyasası, fiyatlandırma, rekabet ve şirketlerin yükümlülüklerini etkileyen hükümet tarafından yoğun bir şekilde düzenlenmektedir. Düzenleme sürekli olarak gelişmektedir.

Hızlı teknolojik ilerleme - Telekom şirketlerinin gelişmelere ayak uydurmak için ağlarını sürekli olarak yükseltmeleri ve genişletmeleri gerekmektedir - örneğin şu anda 5G'ye geçilmektedir. Bu da ağır yatırım gerektirmektedir.

Rekabetçi ortam - Telekom pazarı tipik olarak birkaç baskın oyuncunun bulunduğu bir oligopol olup, marjları düşük tutmakta ve yüksek fiyatlara karşı bir koruma görevi görmektedir. Çoğunlukla.

Tedarikçilere bağımlılık - Telekom firmaları donanım ve ağ teknolojisi tedarikçilerine bağımlıdır. Tedarikçilerdeki sorunlar kendi operasyonlarını etkileyebilir.

Döngüsellik - Ekonomik faaliyetlerdeki düşüşler genellikle telekom hizmetlerine olan talebin azalmasına yol açar, bu da gelirleri ve kârları etkiler.

$BCE-0.7%

BCE, uzun bir geçmişe sahip Kanadalı bir telekomünikasyon devidir. Şirket 1880 yılından bu yana faaliyet göstermektedir ve bu süre zarfında Kanada'daki en büyük telekomünikasyon hizmetleri sağlayıcısı haline gelmiştir. BCE, Kanada genelinde milyonlarca müşteriye sabit hat, internet, televizyon ve hücresel iletişim gibi hizmetler sunmaktadır.

BCE

BCE Inc.

BCE
$33.57 -$0.22 -0.65%

Büyüklüğü ve pazar hakimiyeti nedeniyle BCE, istikrarlı ve güvenilir bir iş modeline sahiptir. Şirketin gelirleri ve kârları uzun vadede her yıl yüzde birkaç oranında artmış veya nispeten sabit kalmıştır. Buna ek olarak, BCE güçlü bir markaya ve kendini kanıtlamış bir yönetim ekibine sahiptir. Tüm bunlar, uzun vadeli istikrarlı bir temettü geçmişine yansımaktadır. BCE, 1976'dan bu yana her yıl temettüsünü artırmıştır ve şu anda hissedarlarına yaklaşık %4,66 temettü getirisi sunmaktadır.

Gelir BCE

İleriye dönük olarak, BCE'nin büyümesi, yüksek hızlı internet ve 5G mobil ağlar için fiber optik ağların genişletilmesine yönelik yatırımlarla desteklenmelidir. Bu, daha hızlı internetin yanı sıra uzak bölgelerde daha iyi kapsama alanı getirecektir. Öte yandan BCE, alternatif sağlayıcıların artan rekabeti ve genel olarak sektördeki teknolojik değişikliklerle karşı karşıyadır. Bir diğer risk ise Kanada ekonomisindeki potansiyel yavaşlamadır, bu da hanehalkının telekomünikasyon hizmetlerine yaptığı harcamaları olumsuz etkileyecektir.

BCE hisseleri özellikle istikrarlı ve güvenilir bir temettü hissesi arayan muhafazakâr yatırımcılar için uygundur. Hissedar değerinde yüksek büyüme potansiyeli yüksek değildir, ancak diğer yandan şirketin güçlü pazar konumu ve kanıtlanmış modeli nedeniyle riskler de yüksek değildir. Yatırımcı için, hisse senedinde minimum büyüme olsa bile sağlam bir getiri sağlayabilen istikrarlı ve büyüyen bir temettü özellikle caziptir.

Uzun vadede büyüyen bir temettü yatırımcılar için caziptir.

BCE, Rogers Communications ve Shaw Communications gibi şirketlerin önünde Kanada'nın en büyük telekomünikasyon şirketidir. Şirket yaklaşık 40 yıl önce bugün Bell Canada, Northern Telecom ve diğer iştiraklerin birleşmesiyle kurulmuştur.

BCE, geleneksel geniş bant, kablosuz ve sabit hat hizmetlerinin yanı sıra CTV, V, TSN ve RDS gibi kanalları içeren önemli bir medya bölümüne sahip olmasıyla rakiplerinden ayrılıyor. Ayrıca HBO, Showtime ve Starz gibi ABD içeriklerinin lisansını da almaktadır.

BCE geçtiğimiz günlerde 123 bin mobil abone, 104 bin mobil cihaz ve 63/40 bin internet abonesi dahil olmak üzere 330 bin aktivasyon ile güçlü dördüncü çeyrek sonuçları bildirdi.

FAVÖK $BCE-0.7%

BCE'nin fiber ağı Kanadalıların dörtte üçünü kapsıyor. Yönetim, şirketin fiber ve 5G'ye bakış açısını vurguladı - 2023 yılına kadar 4,8 milyar CAD yatırım yapacaklar.

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.