S&P 500 ^GSPC 5,298.88 +0.59%
Tesla TSLA $179.43 +3.27%
Meta META $475.12 +2.01%
Nvidia NVDA $1,056.52 +1.79%
Apple AAPL $190.14 +1.75%
Alphabet GOOG $176.48 +0.81%
Microsoft MSFT $429.88 +0.67%
Amazon AMZN $180.59 -0.25%

Yatırımcılar için mükemmel bir tuzak mı yoksa harika bir yatırım fırsatı mı?

Çetin Tilki
22. 6. 2023
8 min read

Açılış fotoğrafından da anlaşılacağı üzere, bugün büyük davalarla boğuşan ancak yeni hayranlar ve yatırımcılar kazanmaya devam eden bir şirket olan 3M hakkında konuşacağız. MMM hisseleri üzerinde ne gibi baskılar var, fırsatlar neler ve yatırımcılar neden geri dönüşe inanıyor? Bugün bunlara bakacağız.

ABD'li malzeme üreticisi 3M $MMM+0.3%, daha önce bazı ürünlerini yapmak için kullandığı PFOA ve PFOS kimyasallarından kaynaklanan su ve çevre kirliliği iddiasıyla binlerce davayla karşı karşıya. Şirket bu davalarda başarısız olursa, bunun sadece finansal sonuçları üzerinde değil, aynı zamanda iş yapma şekli ve gelecekteki büyümesinin alacağı yön üzerinde de büyük bir etkisi olabilir.

Örneğin 3M'in dayanıklı kaplarında ve kaplamalarında kullanılan PFOA ve PFOS kimyasallarıyla ilgili davalar son yıllarda giderek artmaktadır. Bazı davalarda, bireyler ve gruplar 3M'i bu maddelerle suyu ve çevreyi kirletmekle suçlamış ve bunun da sağlık sorunlarına yol açtığını iddia etmişlerdir. 3M, bu kimyasalları onlarca yıldır tüm düzenlemelere uygun olarak kullandığını ve normal maruz kalma seviyelerinde insan sağlığına zarar verdiklerine dair kesin bir kanıt bulunmadığını iddia ediyor.

Bir diğer dava ve asıl dava, kusurlu kulak tıkaçları ile ilgilidir. 200.000'den fazla asker ve gazi, Combat Arms kulak tıkaçlarının kendilerini işitme kaybı noktasına varan hasarlardan koruyamadığını iddia ederek 3M'e dava açıyor.

MMM

3M

MMM
$99.84 $0.32 +0.33%
Capital Structure
Market Cap
55.1B
Enterpr. Val.
66.3B
Valuation
P/E
-7.8
P/S
1.7
Dividends
Yield
5.2%
Payout
-47.1%

Mahkemeler 3M aleyhine karar verirse, 3M milyarlarca dolarlık tazminat, çevresel iyileştirmemasrafları ve gazilere tazminat ödemekle karşıkarşıya kalabilir. Bu durum, şirketin büyümesi için kritik önem taşıyan yeni ürünlerin araştırılması ve geliştirilmesine yönelik kaynakları kısıtlayacaktır. 3M, mahkemelerin iddia edilen çevresel zararın giderilmesi için daha fazla önlem alınmasını emretmesi halinde de ek maliyetler ve kısıtlamalarla karşı karşıya kalabilir. Genel olarak bu durum, 3M'i iş uygulamalarını tüm şirket üzerinde geniş kapsamlı etkileri olabilecek şekilde yeniden değerlendirmeye ve ayarlamaya zorlayabilir.

(610) Neden 200 Binden Fazla Hizmet Üyesi ve Gazi 3M'e Dava Açıyor - YouTube

Bu davaların nihai sonucu belirsiz olsa da, 3M'i temelden yeniden şekillendirmekle tehdit ediyor. Şirket sadece geçmişteki zararları onarmak için değil, aynı zamanda faaliyetlerini gelecekte de etkileyebilecek geniş kapsamlı adımlar atma baskısıyla karşı karşıya. Bunun hem 3M'in kendisi hem de faaliyet gösterdiği daha geniş sektörler üzerinde etkileri olabilir.

Bu durum birkaç şeye yol açabilir. Durumu anlamak için şu soruyu yanıtlamamız gerekiyor: Yatırımcıları 3M'e çeken nedir? İstikrar mı? Finansal performans mı? Çığır açan ürünler mi? Hayır, hayır ve hayır. Ana nedenlerden biri düzenli ve istikrarlı temettüdür. Ancak bir şirket iş tarzını değiştirmek zorunda kaldığında ne olur? Maliyetler artacak ve paranın bir yere aktarılması gerekecek, dolayısıyla ilk gidecek olan temettü olabilir.

Bu nedenlebazı analistler 3M'in yılda yaklaşık 3,4 milyar dolara mal olan hisse senedi temettüsünü kesmesini bekliyor, çünkü önlemlerin çoğunun sonuçları nedeniyle daha fazla borcu olan daha küçük bir şirket haline gelecek. Dolayısıyla, geçen yıl hisse başına yaklaşık 6 dolar olan temettü, birçok yatırımcının hisselerini elinde tutmasının önemli bir nedenidir. Dahası, yatırımcılar olarak 3M'in artık eskisi gibi olmayacağını göz önünde bulundurmalıyız, zira şirket geçtiğimiz Temmuz ayında en güçlü birimi olan sağlık bölümünü bu yılın sonunda ya da 2024'ün başında ayrı bir halka açık şirket olarak hissedarlara devretmeyi planladığını açıkladı.

Konumuza dönelim. 3M hisselerinin kademeli olarak düşmesinin ana nedeni kulak tıkacı davası oldu. Bazı analistler kulak tıkacı davasını çözmenin maliyetini 10 milyar ila 15 milyar dolar olarak tahmin ediyor. Sadece içme suyundaki PFAS için belediyelerle yapılacak bir anlaşmanın 10 milyar dolar veya daha fazlasına mal olabileceğini tahmin ediyorlar.

MMM

3M

MMM
$99.84 $0.32 +0.33%
Capital Structure
Market Cap
55.1B
Enterpr. Val.
66.3B
Valuation
P/E
-7.8
P/S
1.7
Dividends
Yield
5.2%
Payout
-47.1%

Peki bu koşullar altında 3M hisselerine yatırım yapan yatırımcıların yatırım tezi nedir? Şöyle bakalım, eğer 3M gerçekten de bu davalarda bazı analistlerin tahmin ettiği gibi toplam 20-25 milyar dolar veya daha fazla bir anlaşmaya varırsa, bu sonuçta 3M hisselerinin birkaç nedenden dolayı toparlanmasına yardımcı olabilir:

1. Davaların çözüme kavuşturulmasının getireceği zarar ve maliyetler, kısa vadede 3M'in karını azaltacak olsa da, şu anda hisse senedi üzerindeki belirsizliği ortadan kaldıracaktır. Yatırımcılar mali sonuçların daha net bir resmine sahip olacak ve gelecekteki görünümü daha iyi ölçebileceklerdir.

2. Tutarlar milyarlarca dolar olsa da, 3M güçlü bir bilançoya sahiptir ve her yıl milyarlarca doları aşan işletme nakit akışı yaratmaktadır.

3. Bir uzlaşma yasal belirsizliği ortadan kaldıracak ve 3M 'in maliyetli davaların dikkat dağıtıcı etkisi olmadan tamamen operasyonlara, inovasyona ve büyümeye odaklanmasını sağlay acaktır. Bu durum hisse senedi için olumlu olabilir.

4. 3M'in hisse senedi fiyatı halihazırda önemli ölçüde düşüktür, bu nedenle kötü haberlerin çoğu muhtemelen zaten fiyatlandırılmıştır. Bu nedenle bir uzlaşma, potansiyel riskler konusunda endişe duymayan yatırımcılar için bir fırsat sunabilir.

Elbette, tazminat ve uzlaşmanın gerçek maliyetleri analistlerin tahminlerini aşarsa, bu da 3M hisselerini daha da zayıflatabilir. Davanın sonuçlanmasından sonra bile yatırımcıların 3M'e olan güvenlerini ne kadar çabuk geri kazanabilecekleri de belirsizdir. Ancak genel olarak, bu yasal belirsizliklerin sona ermesi 3M hissesi için oldukça olumlu olabilir, çünkü temel varsayım MMM hissesinin davaya bağlı olarak olması gerekenden daha fazla darbe aldığıdır. Dolayısıyla en büyük soru işareti, her yatırımcının boğuşması ve risklerin gerçekten buna değip değmeyeceğini değerlendirmesi gereken belirsizliktir.

Yine de dikkat çekici olan, şirketin büyük hissedarlarının sakinliği, bakalım davalara ve potansiyel risklere tepkilerini göreceğiz 👇

Kinloch Capital

Geçen yıl hisse başına yaklaşık 6 dolar olan temettü, şirketin hisselerini elde tutmak için önemli bir nedendir. Ödeme düzenli ve tatmin edici olduğu sürece, satmak için en ufak bir nedenimiz yok.

Clifford Sermaye Ortakları

Utah merkezli Clifford Capital Partners'ın baş yatırım yetkilisi Ryan Batchelor, firmasının 3M'in işini tehlikeye atmadan potansiyel büyük kayıpları absorbe edebileceğine inandığını söyledi. 3M geleneksel olarak yüksek kar marjları taşıyan iş alanlarındaki binlerce ürünüyle müthiş bir nakit üreticisi olmuştur.

"Bunun kurumsal bir panik değil, bir hisse senedi paniği olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Sonuç

Kendi adıma, $MMM+0.3% hissesini elimde tutuyorum ve temettü düzgün bir şekilde ödendiği, şirket bir dev olduğu ve daha da önemlisi ABD için önemli miktarda vergi ödediği sürece endişelenmem için bir neden olmadığı tezini savunuyorum. Dolayısıyla, 3M hisselerine vurulan darbenin çok büyük olduğu ve nihai tazminat tutarları netleştiğinde bir toparlanma bekleyebileceğimiz fikriyle çalışmaya devam ediyorum. Elbette bu riskli, miktar daha yüksek olabilir, davalar işi etkileyebilir ve temettünün düşmesine neden olabilir, ancak büyük resimde bana hala mantıklı geliyor.

Ancak davalar konusunda hala kesin bir bilgimiz yok. Her zaman yeni raporlar çıkıyor ve bunlar çoğu durumda yatırımcıların kafasını karıştırıyor. Kulak tıkacı davasına gelince, ideal senaryo 3M'in istediğini elde edebilmesi, yani birçok kez iddia ettikleri gibi kulak tıkaçlarının işitme duyusuna zarar vermemesi ya da Aearo Technologies iştirakinin iflası sayesinde davadan neredeyse "zarar görmeden" çıkması olurdu. Ancak burada da çok fazla belirsizlik var, MMM bunu zaten mahkemede denedi ve talep reddedildi - şu anda 3M iflasın reddini temyiz ettiği için başka bir duruşma bekliyor.

Lütfen bunun finansal bir tavsiye olmadığını unutmayın.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.