S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Bir daha asla satamayacağınız 5 hisse senedi

Burhan Yılmaz
23. 6. 2023
6 min read

Teknoloji, pazar liderlerini tehdit eden sürekli yenilikler nedeniyle uzun vadeli yatırım için zorlu bir sektör olabilir. Bu hisse senetleri şu anda yaptıkları işte en iyiler ve teknoloji gelişmeye devam ettikçe önümüzdeki on yıllarda potansiyel olarak sağlam yatırım getirileri sunuyorlar ve bu liderler bundan kâr elde edecek olanlar olabilir.

1. Nvidia $NVDA+0.8%

Yapay zekâ hisseleri bugünlerde çok revaçta ve hiçbiri Nvidia kadar tanınmıyor. Yarı iletken şirketi, oyun grafik işleme birimleri (GPU'lar) üzerine bir iş kurdu, ancak yüksek performanslı bilgi işlem ihtiyaçları için özel GPU'lar gerektiren endüstrilerde pazar payı aldı. Buna analistlerin Nvidia'nın %80 ila %95 pazar payına sahip olduğunu tahmin ettiği yapay zeka uygulamaları da dahil.

NVDA

Nvidia

NVDA
$1,148.25 $9.24 +0.81%

Küresel yapay zeka endüstrisinin zaman içinde trilyonlarca dolar değerinde olabileceği düşünüldüğünde bu büyük bir fırsat. Hisse senedi Ocak ayından bu yana %200 gibi şaşırtıcı bir oranda değer kazanmış olsa da, çok daha iyi bir kazanç büyüme görünümüne rağmen hala geçen yaza benzer şekilde 55 'lik bir ileri fiyat-kazanç oranıyla işlem görüyor. Aylarca değil yıllarca elinde tutan yatırımcılar, şirketin önümüzdeki on yıl içinde daha da büyüdüğünü görebilir.

2. Apple $AAPL+0.2%

Tüketici elektroniği devi Apple'ı herkes bir iPhone üreticisinden daha fazlası olarak tanıyor. Yakın zamanda WWDC geliştirici konferansında Vision Pro'nun tanıtılması, şirketi VR pazarında lider olmak için yarışacak olanlar listesine soktu. Artırılmış/sanal gerçeklik başlığı, geleneksel olarak zaman içinde milyarlarca dolarlık işletmeler haline gelen birçok ürünü (iPhone, Apple Watch, AirPods) ölçeklendiren şirket için yepyeni bir ürün kategorisine işaret ediyor.

AAPL

Apple

AAPL
$190.29 $0.30 +0.16%

Ancak şimdilik iPhone hala Apple'ın işlerini domine ediyor. Şirket, Apple'ın temettü ve hisse geri alımları için kullanabileceği serbest nakit akışında yılda yaklaşık 100 milyar dolar üretiyor. iPhone, sayısız günlük araç ve cihazın yerini aldı ve insanlar her gün saatlerini telefonlarında geçiriyor. Bu durum değişene kadar Apple yatırımcıları geceleri rahat uyuyabilir.

3. Tesla $TSLA-0.3%

Elektrikli otomobiller üreten Tesla, otomotiv endüstrisini ayağa kaldırdı ve elektrikli otomobillere öncülük ederek elektrik teknolojisini ulaşımın geleceği olarak belirledi. Tesla'nın değeri yaklaşık 800 milyar dolara ulaş mış olsa da, şirketin hikayesi henüz bitmiş değil. Elektrikli araçlar hala dünya çapında aktif araçların tek haneli düşük bir yüzdesini temsil ediyor. Rekabet yıllar içinde Tesla'nın pazar payını azaltmış olsa da, şirket hala payını korumaya ve kademeli olarak genişletmeye hazır.

TSLA

Tesla

TSLA
$176.19 -$0.56 -0.32%

Bu, Tesla'nın Model 3 ve Model Y gibimevcut ürünlerinin ötesine geçiyor. Tesla'nın Cybertruck, Tesla Semi ve genişleyen otonom sürüş gibi birkaç "diğer" ürününün yanı sıra AI ve Tesla gibi yeni gelişmiş teknolojileri (yazılım) var. Bot. Ateşin içinde bu kadar çok demir varken, sadece birkaç başarı Tesla'yı ve hissedarlarının portföylerini yeni zirvelere taşıyabilir.

4. Tayvan Yarı İletken $TSM-3.2%

Eğer yarı iletken çipler teknolojinin yapı taşlarıysa, Taiwan Semiconductor teknoloji sektörü için bir seç-kovala yatırımıdır. Şirket, Nvidia ve Apple da dahil olmak üzere dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinin birçoğu için çip üretmekten sorumlu, önde gelen bir küresel yarı iletken üreticisidir. Taiwan Semiconductor dünyadaki yarı iletken çip arzının yaklaşık %60'ını üretmektedir.

TSM

TSMC

TSM
$154.34 -$5.07 -3.18%
Capital Structure
Market Cap
673.9B
Enterpr. Val.
21.2T
Valuation
P/E
29.8
P/S
9.7
Dividends
Yield
0.0%
Payout
34.3%

Böylesine büyük bir üretim kapasitesine sahip olan şirket, rakiplerinin çoğundan daha iyi ve daha ucuza çip üretebiliyor. Dahası, yarı iletkenlere yönelik küresel talebin önümüzdeki on yıl içinde istikrarlı bir şekilde artması bekleniyor. Küresel yarı iletken pazarı yaklaşık 600 milyar dolar değerinde. On yılın sonunda 1 trilyon doları aşabilir ve bu da dünyanın önde gelen çip üreticisi için yıllarca sürecek bir büyüme anlamına gelebilir.

5. Broadcom $AVGO-1.5%

Kişisel cihazlarda, veri merkezlerinde ve endüstride bağlanabilirlik son on yılda muazzam bir büyüme göstererek Broadcom'un işini yeni zirvelere taşıdı. Yarı iletken ve kurumsal yazılım şirketi ağlar, bağlı cihazlar ve veri gönderen ya da alan hemen her şey konusunda uzmanlaşmıştır. Otonom araçlar, 5G ve Nesnelerin İnterneti önümüzdeki yıllarda potansiyel olarak yeni pazar fırsatları getireceğinden, bu trend gelecekte daha da güçlenmeye devam edebilir.

AVGO

Broadcom

AVGO
$1,390.67 -$21.78 -1.54%

Broadcom , yalnızca çip işine güvenmek zorunda kalmamak içinkurumsal yazılım geliştirmeye agresif bir şekilde yatırım yapıyor. Şirket, mevcut kurumsal yazılım ürünleri paketini genişletecek olan 61 milyar dolarlık bulut hizmetleri şirketi VMware'i satın almayı bekliyor. Broadcom'un ürünleri, bilginin dünya çapında güvenli bir şekilde taşınmasına yönelik uzun vadeli trendin sağ tarafında yer alıyor, bu nedenle hisse senedi için de gelecek parlak görünüyor.

Bu şirketlerin hepsi şu anda tüm zamanların en yüksek seviyelerinde ya da hemen altında. Belki de tek istisna $TSM-3.2%, ancak onlar da çok fazla düşmüş değil. Bu hisse senetlerine zaten sahipseniz endişelenmenize gerek yok, ancak şu an onları satın almak için en iyi zaman değil. Daha iyi fiyatlar için beklememiz gerekecek, ancak ileriye baktığımızda bu hisse senetleri o kadar da pahalı olmayabilir...

Bu bir finansal tavsiye değildir. Kamuya açık verileri sunuyorum ve durumu kendim nasıl ele alacağıma dair görüşlerimi paylaşıyorum. Yatırım risklidir ve herkes kendi kararlarından sorumludur.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.