S&P 500 ^GSPC 5,305.63 +0.02%
Nvidia NVDA $1,141.58 +7.22%
Tesla TSLA $176.23 -1.68%
Alphabet GOOG $177.53 +0.68%
Apple AAPL $190.89 +0.48%
Microsoft MSFT $429.17 -0.23%
Amazon AMZN $180.99 +0.13%
Meta META $477.67 -0.12%

Světoznámá značka Crocs. Je tahle akcie dole oprávněně?

Kryštof Jáně
23. 6. 2023
4 min read

Momentálně jsou akcie Crocs mimo hlavní focus investorů a obchodníků. Ani já osobně jsem se na ně v posledních měsících moc nedíval. Od začátku roku potkala akcie vcelku slušná volatilita, ale i tak se nyní pohybují na hodnotě, kde rok zahájily. Musí se ale nechat, že za poslední rok vyrostly o více než 100 % a graf $CROX+3.8% vypadá podobně, jako graf $AMD+4.1% nebo $NVDA+7.2% ještě před vypuknutím AI hypu.

Značka Crocs byla založena v roce 2002 ve Spojených státech amerických. Původně byly jejich boty navrženy jako obuv pro vodní sporty, ale brzy se staly populárními i pro každodenní nošení.

Crocs mají typický tvar "clog", který se vyznačuje uzavřenou přední částí a otvory na vrchní straně. Jsou vyrobeny z lehkého a odolného materiálu nazývaného Croslite, který je měkký, pohodlný a odolný vůči vodě.

Výsledky Q1

Akcie prudce klesly v důsledku aktualizace zisků Crocs za 1. čtvrtletí koncem dubna. Toto oznámení však nevykazovalo žádné známky oslabení provozní dynamiky.

CROX
$154.56 $5.64 +3.79%

Místo toho Crocs oznámil 19% nárůst prodeje ve své hlavní činnosti, což je zhruba na stejné úrovni jako míra expanze, kterou Nike oznámila o měsíc dříve. Celkové tržby Crocs vzrostly o 36 % po zahrnutí nedávno získané divize HeyDude. Výsledky tedy nebyly špatné, ale i přesto, se investoři akcií zbavovaly.

"Vidíme silnou odezvu spotřebitelů na naše nové představení dřeváků a sandálů," uvedl generální ředitel Andrew Rees v tiskové zprávě z konce dubna.

Hrubá zisková marže se v minulém čtvrtletí zvýšila díky rostoucím cenám, silné poptávce a klesajícím nákladům na dopravu. Crocs oznámila 54% marži, což je výrazně před sazbou Nike 43%. Provozní zisk přistál na zdravých 27 % tržeb, což z ní dělá dnes jednu z nejziskovějších společností v oboru.

Tyto finanční úspěchy pomohly přesvědčit vedení, aby zvýšilo svůj výhled na rok 2023 jak na prodej, tak na ziskovost. Přesto existují některá důležitá rizika, která stojí za zvážení, včetně vystavení Crocs jakémukoli zpomalení trendů spotřebitelských výdajů. Menší prodejní stopa toto riziko zesiluje, stejně jako zvýšený dluh společnosti.

Dluh

Dluhové břemeno Crocs vyskočilo v rámci příprav na akvizici HeyDude a v současné době se pohybuje přibližně na dvojnásobku sazby, se kterou je management dlouhodobě spokojen. Z toho důvodu dnes manažeři upřednostňují splácení dluhů před výdaji na zpětný odkup akcií. Posledním klíčovým rizikem je, že akvizice HeyDude nedokáže zajistit dlouhodobé výnosy, které management měl, když souhlasil s nákupem specialisty na neformální obuv za více než 2 miliardy dolarů.

Dobrou zprávou je, že po investorech se nyní nepožaduje, aby za akcie Crocs platili obrovskou prémii. Místo toho jsou akcie oceněny na méně než 2x ročních tržbách ve srovnání s poměrem ceny a prodeje přes 3 pro Nike. Jistě, tato sleva odráží její rizikovější podnikání a pravděpodobnost, že růst tržeb v roce 2023 prudce zpomalí ve srovnání s loňskými rekordně rostoucími zisky.

I když EPS moc nerostou a očekává se spíše zpomalení, které je na grafu už vidět, společnost má před sebou podle managementu stále silné období. Brand jen tak nezmizí, ale není to společnost, která je v něčem inovativní jako nějaké jiné - třeba technologické. Mají dobrý a lidmi oblíbený produkt a to může přinést v budoucnu nové zisky a třeba i dividendy.

Nejedná se o finanční poradenství. Poskytuji veřejně dostupné údaje a sdílím své názory na to, jak bych se v daných situacích sám zachoval. Investování je rizikové a každý za svá rozhodnutí nese odpovědnost.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.